Ovogodišnji šesnaesti po redu Međunarodni tjedan udaraljkaša povezao je od 16. do 19. siječnja Zagreb i Bjelovar. Koncert otvorenja održan je u Zagrebu na Muzičkoj akademiji u znak obilježavanja tridesete obljetnice početka rada studija udaraljki na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu, a potom je izveden i u Bjelovaru.
– Koncert otvorenja ujedno je koncert na kojem nam se predstavio najveći aparat koji je dosad bio u Bjelovaru, a to je oko 170 izvođača. Po prvi puta ove godine nam je došao i jedan profesionalni ansambl udaraljki iz Portugala, i po prvi puta smo imali studentski ansambl iz Italije. U ovih 16. godina Međunarodnog tjedna udaraljkaša izmijenilo se dosta ansambala i solista. Radili smo statistiku i uvidjeli da je kroz ove godine festival okupio oko 510 izvođača iz ukupno 26 zemalja. S nama je svih ovih godina bio i umjetnički direktor festivala, profesor Igor Lešnik, kazala je Sonja Štefanac, ravnateljica Glazbene škole Vatroslava Lisinskog Bjelovar.
Umjetnički direktor festivala napomenuo je kako unatoč tehnički boljim uvjetima izvedbe u Zagrebu zapravo možda i ne postoji razlika između sviranja ondje i u Bjelovaru. Čak je u Bjelovaru, kako kaže, energičnija izvedba.
– Gosti su nam bili i mnogobrojni ansambli Muzičke akademije, s obzirom na obljetnicu koju slave. Bio je tu i gudački ansambl, ansambl studenata za suvremenu glazbu, veliki zbor, kao i biNgbang ansambl udaraljki Muzičke akademije. Sve odsvirane kompozicije bile su kompozicije hrvatskih skladatelja. Dio programa nazvan je i „Hommage a Igor Kuljerić“. U drugom dijelu programa imali smo ansambl iz Padove, a bilo je tu i solista među kojima su i gosti iz inozemstva i domaći udaraljkaši svirali hrvatske skladbe, objasnio je Igor Lešnik.
Matija Fortuna, asistent na kolegiju Dirigiranje na Muzičkoj akademiji imao je ulogu mentora te je pripremao dvojicu mladih dirigenata za nastupe.
– Stjepan Vulger i Josip Hrastić su već studenti pete godine tako da je moja priprema njih da pripreme ansambl bila olakšana njihovim velikim iskustvom. Ponosni smo što smo ove godine doveli cijeli simfonijski orkestar Muzičke akademija, kao i zbor, tako da će na pozornici biti više od sto izvođača. Dirigirati tako velikom ansamblu je teško i odgovorno jer svi moraju gledati u jednu dirigentsku točku, ali ako je dirigent jasan i precizan to jamči dobru izvedbu, rekao je Matija Fortuna.
Jože Haluza profesor je Komorne muzike i Gudačkog orkestra na Muzičkoj akademiji. Ovaj koncert je jedna suradnja gudačkog orkestra koji vodi sa profesorom Lešnikom i odjelom udaraljki.
– Gudački orkestar sam i koncipirao tako da studenti što više nastupaju i van akademije. Imamo svake godine projekte i nastupe u Zagrebu i šire. To je jedno iskustvo i praksa koja se stječe postepeno. Većina ovih studenata su upravo studenti prve godine kojima je obavezno pohađanje orkestra, a ima i starijih koji naknadno to upisuju, pojasnio je koncept profesor Haluza.