Prema Programu podrške materijalnih uvjeta u dječjim vrtićima, kojega sufinancira Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Gradu Bjelovar odobreno je 355.761,00 kuna za prenamjenu prostorije u senzornu sobu u Dječjem vrtiću Bjelovar, na adresi A. Stepinca 36. Također, djeci s teškoćama u razvoju na taj je način osigurano i senzorno igralište.
Radovi su gotovi, a službeno preuzimanje radova i obilazak senzorne sobe i igrališta održano je u petak 5. travnja. U obilasku je sudjelovao bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak sa suradnicima.
Podsjetimo, senzorna soba je posebno opremljena soba koja se koristi u terapiji djece koja imaju poremećaj senzorne integracije, poremećaj iz spektra autizma, poremećaje u ponašanju i slično. Cilj joj je poboljšati kvalitetu života djece s teškoćama u razvoju. Isti cilj ima i senzorno igralište.
Potrebe su velike, to će puno značiti za rad vrtića – ovo je unaprjeđenje u radu i u struci.
Ovo je početak; to su sprave koje su na zidovima i elementi vani, ali nastavlja se nadogradnja te projekti idu dalje. Krećemo u završne radove vezano uz edukacije i sve ostalo što je potrebno da bi ona funkcionirala.
Ovdje će s djecom raditi naš stručni tim, defektolog i odgajatelji. Oni će raditi s vrtićkom djecom, a nadam se da ćemo u dogledno vrijeme to uspjeti i s djecom izvana, kazala je Anna Lauš, ravnateljica Dječjeg vrtića Bjelovar.
Maja Lazić, defektologinja i stručni suradnik u Dječjem vrtiću Bjelovar je pojasnila što će se sve moći raditi te kojoj djeci je prostor namijenjen.
– Ovo je namijenjeno djeci koja imaju poremećaj senzorne integracije, međutim sva djeca našeg vrtića, korisnici raznih programa u našem vrtiću će moći koristiti senzornu sobu, uz educirane voditelje.
Od 2. svibnja počinju programi poslijepodnevnog rada. Što se tiče djece, imamo ih jako puno koji će ovim programom biti obuhvaćeni.
U ovom trenu nas je troje na edukaciji, a iz novih programa će se i drugi odgajatelji educirati isto za izvođenje programa senzorne integracije, rekla je defektologinja i dodala:
– Svaka osoba ima različitu senzornu integraciju, dakle nije kontraproduktivno bilo kojoj osobi na svijetu niti određenoj dobi; iako su rezultati najbolji kada se to radi u ranom razvoju ili u predškolskom periodu. Djeca spontano biraju stvari u kojima nisu dovoljno vješta i na taj način ih razvijaju, a mi smo tu da im u tome pomognemo.
Mi smo presretni što smo ovo dobili i što je ovo početak, još ćemo dobiti puno materijala kako bismo bili prava senzorna soba, poručila je Lazić.
Gradonačelnik Hrebak je istaknuo kako djeca s teškoćama u razvoju više neće trebati putovati u druge gradove na terapiju.
– Ovo je zajednički projekt Grada Bjelovara i Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. 355 tisuća kuna je sufinanciralo Ministarstvo, a Grad je razliku do 800 tisuća kuna – kolika je sveukupna vrijednost, sam nadoknadio.
Bitno je to da je ovo već drugi takav projekt u Bjelovaru, još prošle godine su roditelji djece s poteškoćama u razvoju išli u druge gradove, a danas to više nije slučaj. Uz ovaj vrtić i 5. osnovnu školu, sada imamo zatvoren cjelokupan sustav od najranije dobi pa do 5. osnovne škole – roditelji djece koja zahtijevaju posebne programe, mogu te programe naći upravo ovdje u Bjelovaru.
Zadovoljni smo projektom; to su posebni aparati koji su iznimno skupi i Bjelovar ih ne bi mogao priuštiti bez pomoći Ministarstva.
Također nam je bitan i standard koji pružamo građanima putem ovog projekta. Ostala nam je još glavna zgrada vrtića, ali mislim da je i ovo već više nego dovoljno za potrebe koje Bjelovar ima, poručio je gradonačelnik koji je ovom prilikom pozvao roditelje da se uključe u poslijepodnevnu vrtićku smjenu.
– U ovom trenutku ne postoje veliki redovi čekanja te će roditelji moći popodne dovesti dijete u vrtić besplatno. Stoga pozivam sve roditelje koji žele da se uključe i u našu poslijepodnevnu smjenu u vrtićima. Cijena vrtića je snižena sa 750 na 500 kuna, a ono što bih ja dodatno želio je da podignemo razinu standarda vrtića u Bjelovaru i da budemo među pet najkvalitetnijih gradova u Hrvatskoj što se tiče pružanja standarda prema našim građanima i kvalitete boravka djece u vrtićima, zaključio je Hrebak.