Druga po redu sjednica Županijske skupštine Bjelovarsko – bilogorske županije održana u petak 16. srpnja standardno je započela Aktualnim satom u sklopu kojeg su članovi skupštine postavljali pitanja.
Prvi za govornicom bio je Silvestar Štefović (HDZ).
– Četiri godine za ovom smo govornicom pokušavali saznati stvarno stanje Bjelovarsko – bilogorske županije, kao i svim njezinim ustanovama. Uglavnom smo od tadašnjeg vodstva dobivali hvalospjeve kako smo među najboljima u Hrvatskoj. Vjerujem da je sada već skoro svima jasno da to nije tako. Novi župan je već tijekom kampanje najavio da će zatražiti reviziju i detaljnu analizu stanja u Županiji. Konkretno, zanima me u kojoj je to fazi i postoji li već neki rezultati? U posljednje vrijeme možemo čuti kako je posljednja županijska vlast samo na kraju svog mandata potrošila gotovo 120 tisuća kuna samo na mobitele, a da ne govorimo o skupom voznom parku. Činjenica je da onaj koji je došao na mjesto Damira Bajsa, nije župan već na neki način stečajni upravitelj, naglasio je vijećnik Silvestar Štefović.
– Mi smo napravili analizu županijskog proračuna, a institucije su pozvane da učine financijsku i pravnu dubinsku analizu. Napokon ćemo vidjeti na koji način se trošio novac, da li su radnje bile u skladu sa zakonom ili će određene osobe morati snositi odgovornost. Analiza proračuna na dan 4. lipnja 2021. godine pokazuje da županijski proračun za ovu godinu nije planiran pažnjom dobrog gospodara. Dosadašnja ekipa na čelu s bivšim županom nezaustavljivo je trošila vlastite prihode Županije, čak i ona namjenska, decentralizirana sredstva koja nisu na vrijeme potraživana iz resornih ministarstava. Pokazalo se da proračun za 2020. godinu nije bio realno planiran. Prihodi koji su iskazani u proračunu su napuhani, kako bi rashodi bili u ravnoteži prihoda koji nisu bili realno ostvarivi, niti će ikada biti. Nije se vodila briga da se rashodi troše u skladu s priljevom prihoda te su se rashodi trošili megalomanski i netransparentno. Spomenut ću samo neke važne stvari. Od poreza na dohodak planirano je 36,8 milijuna kuna, a ostvareno je 16 milijuna. Tekuće pomoći i fiskalno izravnanje planirano je u visini 14,5 milijuna kuna, dok je otvorena jedna velika nula. Za rudnu rentu je planirano 4,4 milijuna kuna, a ostvareno je samo 850 tisuća kuna. Prihodi oko prodaje dionica Hidroregulacije Vodoprivrede planirani su u visini 20,6 milijuna, no s obzirom da prodaja nije učinjena, nema ni prihoda. Dakle, prihod koji se u ovoj godini ne očekuje iznosi oko 58 milijuna kuna. Imamo i izgradnju nove zgrade Opće bolnice Bjelovar, za koju su podignuta dva kredita, prvi od 90 milijuna kuna, a drugi od 107 i pol milijuna kuna. Anuiteti za prvi kredit krenuli su teći 30. lipnja, dok druga rata dospijeva 30. rujna. Od 14 milijuna decentraliziranih sredstava koje dobivamo za zdravstvo, oko 7 milijuna bismo trebali trošiti na otplatu prvog kredita. Pitam se kako će naše zdravstvene ustanove funkcionirati s prepolovljenim iznosom. Kada nagodinu drugi kredit krene na naplatu, procjenjuje se da će rate biti između 17 i 18 milijuna kuna. Počeo sam pregovore s Ministarstvom financija i Ministarstvom zdravstva, kako bismo pronašli najbolje moguće rješenje za dovršetak zgrade bolnice. U suprotnom, ne piše nam se dobro i mislim da nećemo biti daleko od zdravstvenog kolapsa, jer mi tako velike kredite nismo u mogućnosti sami otplaćivati. Jedan od kapitalnih projekata je i izgradnja nove Glazbene škole Vatroslav Lisinski. Njezina vrijednost procijenjena je na oko 29 milijuna kuna kroz tri godine. Planirani izvor bio je prihod od prodaje dionica do čega nije niti došlo, projekt nije kandidiran na nikakve EU fondove i natječaje, pa izgradnju moraju pokrivati redovni prihodi Županije. Do kraja godine je potrebno otplatiti 8 milijuna kuna izvedenih radova. Jedan od najvećih izazova biti će kako osigurati sredstva za sve navedene “rupe”, zaključio je župan Marušić te se osvrnuo na skupocjeni vozni park i kupnju novih mobitela.
– Naručena su ukupno 29 mobilna uređaja vrijedna 112 tisuća kuna. Uspjeli smo izvršiti povrat 23 mobitela, s obzirom da je 6 komada već bilo otpakirano. Tvrdim da je apsurd kupovati nove uređaje dok županijski proračun puca po šavovima i dok razmišljamo na koji način isplatiti plaće. Svakako ću promijeniti dosadašnju odluku koja se odnosi na pravo korištenja službenih mobitela. Također, smatram da su 22 županijska službena vozila previše. Mi ćemo zato četiri automobila do kraja godine pokloniti ili prodati kako ne bismo snosili nepotrebne troškove registracije i održavanja, poručio je župan Marušić.