Obilježavajući 25. studenog, točnije Međunarodni dan nasilja nad ženama, moramo se zaustaviti nad podatkom da je 33 posto žena na području EU doživjelo rodno uvjetovano nasilje, seksualno ili fizičko nasilje.
Nasilje nad ženama najčešće se događa u okruženju koje je trebalo biti najsigurnije, njihovim obiteljima, radnom okružuju … Pitamo se kako pomoći ženama, njihovim obiteljima i njihovoj djeci? Dakako, potrebno je ulagati u njihovo obrazovanje, osamostaljivanje, zapošljavanje, te većem uključivanju u društvo i zajednicu.
Stalno pričamo o ravnopravnosti između spolova, jednakim pravima, jednakoj zastupljenosti žena i muškaraca. Istovremeno znamo da je do sada puno učinjeno, ali je i puno toga ostalo na papiru, u domeni raznih konvencija, zakona i odredbi. Što još možemo učiniti?!
Kada je riječ o obrazovanju žena i muškaraca, podaci govore da diplomu visokog obrazovanja ima više žena nego muškaraca, no da se njihovo obrazovanje povezuje u socijalnim područjima, a manje u prirodnim znanostima.
Kada pričamo o zaposlenju, teže se zapošljavaju, a dostupan je i podatak da žene u EU prosjećno zarađuju 16 posto manje nego muškarci. Nadamo se da će nam posljednji popis stanovništva u Republici Hrvatskoj prikazati podatke o zaposlenosti žena i njihovim primanjima te koliko je zaposlenih majki na poslovima za koje su se obrazovale.
Kako ženama i muškarcima osigurati iste uvjete zapošljavanja, a pritom ne narušiti i ovako lošu demografsku sliku naše Hrvatske?!
Godinama se govori kako treba pojačati demografsku sliku, mladima omogućiti uvjete za zasnivanje obitelji, ženama za rađanje. Ministarstvo zdravstva RH finalizira prijedlog reforme zdravstva, gdje je jedna od reformi i prijedlog da se bolovanja i PORODILJNI DOPUSTI fnanciraju, odnosno ne idu na teret Hrvatskog zdravtsvenog osiguranja, već poslodavca.
Hoće li nova reforma zdravstva dovesti do još manjeg broja zaposlenih žena ili će pri zapošljavanju žene potpisati ugovore da se odriču majčinstva? Hoće li to motivirati poslodavce da zapošljavaju žene, a ne muškarce? Hoće li to pojačati demografsku sliku Hrvatske i mlade motivirati na ostanak i zasnivanje obitelji u Hrvatskoj? Hoće li za novu reformu zdravstva inercijom podignuti ruku saborske zastupnice i zastupnici?
Valna Bastijančić Erjavec,
Potpredsjednica Demokratskog HSS-a
Foto-autor: Roberta F.