Prema najnovijim rezultatima HNB-a, banke u Hrvatskoj tijekom prvog tromjesečju ostvarile su bruto dobit od 1,25 milijardi kuna. U usporedbi sa istim razdobljem 2019. godine, ukupno dvadeset banaka ostvarilo je slabiji rezultat, a radi se o padu od 368 milijuna kuna. Gledajući trenutnu situaciju, rezultat je lošiji za čak 23 posto nego prošle godine. Zbog korona krize koja je direktno utjecala na hrvatsko gospodarstvo, banke u slijedećem tromjesečju očekuju još lošije rezultate. U prva tri mjeseca ove godine ukupno sedam banaka imalo je rast brutto dobiti, šest banaka imalo je pad brutto dobiti veći od 40 milijuna kuna, dok su četiri banke poslovale s gubitkom.
HNB-ov izvještaj upućuje na vrlo zabrinjavajuće podatke. Naime, peta po veličini banka u Hrvatskoj, Raiffeisen banka te Sberbanka, osma po veličini, u prva tri mjeseca 2020. poslovale su u minusu. Raiffeisen banka tako bilježi 8,5 milijuna kuna gubitka, dok je prošle godine poslovala s brutto dobiti od 108,8 milijuna kuna, što je za 117 milijuna kuna lošiji rezultat nego u 2019. godini. Iz banke poručuju kako su proknjižene dodatne rezervacije za moguće gubitke. Na taj način se pokušava osigurati najbolji način kako bi banka bila osigurana za daljnji gospodarski pad.
Kada je riječ o Sberbanci, njezin gubitak iznosi 13,8 milijuna kuna, dok je u isto vrijeme prošle godine banka poslovala s brutto dobiti od 35,5 mlijuna kuna. Sberbanka tako bilježi lošiji rezultat za 49,3 milijuna kuna.
Naravno, postoje i banke koje u korona krizi nisu osjetile tako veliki pad u poslovanju. Erste banka je u prva tri mjeseca 2020. ostvarila brutto dobit od čak 146,8 milijuna kuna, što je rast od 61 milijun kuna u odnosu na isto vrijeme prošle godine. Brutto dobit višu od 100 milijuna kuna imale su samo Zagrebačka banka, 531 milijun kuna, Privredna banka Zagreb, 270 milijuna te OTP banka, ukupno 155 milijuna kuna. Ipak, sve navedene banke imale su manju dobit nego 2019. Primjerice, dobit ZABE smanjila se za gotovo 100 milijuna, PBZ je pao za 53 milijuna, a OTP za 64 milijuna kuna.