Zastupnici u Hrvatskom saboru Ivana Posavec Krivec i Damir Bajs održali su konferenciju za medije s temom „Gubimo li pravo upisa u prve razrede srednje škole izvan velikih centara?“ te najavili dopunu Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, stoji u službenom priopćenju Kluba zastupnika Fokusa i nezavisnih zatsupnika koje donosimo u cijelosti.
Damir Bajs iz Kluba zastupnika Fokusa i nezavisnih zastupnika upozorio je kako nije dobro da se bez suglasnosti osnivača, odnosno županija, ukidaju škole u manjim sredinama.
„Pred učenicima i roditeljima jedna je od važnijih odluka u životu, a to je upis u prvi razred srednje škole, koja im u mnogome određuje daljnji tijek života. Tu odluku za ovu školsku godinu 2022./2023. je i učenicima i roditeljima otežao resorni ministar Fuchs, koji je svojom odlukom o upisima smanjio broj upisnih mjesta, a što je još važnije ukinuo je 148 razrednih odjela. S razlogom je to izazvalo i izniman interes u savjetovanju sa zainteresiranom javnošću u kojem je dano 972 komentara, što nije niti čudo jer ministar, kao da je uzeo spužvu i na školskoj ploči obrisao dio srednjoškolskog sustava izvan velikih centara. To se primarno odnosi na gimnazijske programe u Grubišnom Polju, Ivanić-Gradu, Slatini, Čazmi i drugdje, zatim strukovne programe gdje se nelogično u Dubrovniku i Opatiji ukidaju razredna odjeljenja deficitarnih zanimanja kao što su kuhari i konobari, a uz to su ukinuti i programi za nacionalne manjine, te programi za djecu s posebnim potrebama što je posebno zabrinjavajuće“ rekao je Bajs.

„Također, sam prijedlog odluke ničim nije obrazložen te sam kao saborski zastupnik tražio od ministra da se obrazlože razlozi koji su ih naveli da naprave tako velike promjene u odnosu na prijedloge koje su dobili od osnivača i samih srednjih škola. Prijedlog dopune zakona, koji smo uputili u saborsku proceduru, je kratak, ali govori o tome da se ovakve odluke mogu donijeti samo uz suglasnost osnivača. Smisao toga je da se izmijeni situacija gdje se građane ali i škole i osnivače upućuje isključivo na e-savjetovanje, koji bi trebali biti partneri Ministarstvu u donošenju ovakvih odluka. U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji Prijedlogom odluke smanjuje se broj razrednih odjela sa 68 na 62 pa se ukidaju razredni odjeli Opće gimnazije Srednje škole Bartola Kašića u Grubišnom Polju, razredni odjel Srednje škole Čazma, gimnazijski odjel u Gimnaziji Daruvar, a na što se nadovezuje i da će Turističko-ugostiteljska i prehrambena škola Bjelovar ovakvom odlukom Ministarstva ostati bez smjera turističko-hotelijerski komercijalist te Obrtnička škola Bjelovar bez smjera automehaničar. Ono što je posebno zabrinjavajuće je prijedlog da se Tehničkoj školi Daruvar smanjuje upisna kvota za učenike s teškoćama, a da se same škole i osnivač (Bjelovarsko-bilogorsku županiju) pozivaju na e-savjetovanja sve zainteresirane umjesto da zajedno o tome partnerski odlučuju. U međuvremenu, Grad Zagreb ima 44 odobrenih odjela više“ zaključio je Bajs.

Drugi predlagač dopune Zakona je Ivana Posavec Krivec, nezavisna zastupnica, koja je upozorila kako je Prijedlogom odluke o upisu u 1. razred srednje škole u školskoj godini 2022./2023. predviđeno znatno smanjenje broja razrednih odjeljenja u odnosu na prošlu godinu, većinom u manjim gradovima, odnosno ruralnim sredinama diljem Republike Hrvatske. Dokument ocrtava plan Ministarstva o ukidanju brojnih programa od gimnazijskog usmjerenja do strukovnih programa prodavača, mesara, drvnih, poljoprivrednih, ekoloških, šumarskih tehničara i drugih.
„Ovim putem želim skrenuti pozornost na neopravdanost prijedloga koji dokida upis učenika u I. razred Srednje škole „Ivan Švear“ Ivanić Grad na izdvojenoj lokaciji u Križu, usmjerenje Opća Gimnazija“. Posavec Krivec naznačila je da u Hrvatskoj udio gimnazijskog programa u ukupnom srednjoškolskom obrazovanju čini tek 30%, dok je prosjek Europske unije 52%. Prema svim strateškim obrazovnim programima iza kojih stoji ova Vlada, cilj je dosegnuti 40% gimnazijskih programa u ukupnom srednjoškolskom obrazovanju.
Važan argument koji mora biti spomenut u tom kontekstu je i prometna povezanost ruralnih sredina u Republici Hrvatskoj s većim centrima u kojima je predviđen ostanak gimnazijskih odjeljenja, a koji je iznesen kroz komentar u savjetovanju sa zainteresiranom javnošću. „Želim vjerovati da nam je zajednički interes, interes djece, i njihovo pravo na kvalitetno i dostupno srednjoškolsko obrazovanje“ zaključila je Ivana Posavec Krivec.
Zaključno, Posavec Krivec je pozvala ministra da razmotri 972 pristigla komentara u savjetovanju sa zainteresiranom javnošću i odustane od ovako predložene odluke jer ukidanje razrednih odjela ima brojne posljedice za županije, škole, učenike i nastavnike, zbog čega je potrebno svaku situaciju razmotriti pojedinačno.