U Bjelovaru je u četvrtak 18. srpnja održana 13. sjednica Županijske skupštine Bjelovarsko-bilogorske županije, na kojoj je sudjelovalo 33 vijećnika, od kojih je njih 14 svoja pitanja na prvoj točki dnevnog reda Aktualnom satu, uputilo županu Damiru Bajsu. Vijećnike su, između ostalog, zanimali projekti energetske obnove – kako u zdravstvu, tako i u školstvu, uređenje prometnica, financiranje radnih bilježnica, transparentnost, a župan je odgovorio i kada s prometovanjem kreće već kultna pruga Sveti Ivan Žabno – Gradec – Zagreb.
Tako je u sklopu Aktualnog sata, prvo pitanje postavio vijećnik Slavko Đurđević (SDP), kojeg je zanimalo hoće li Županija pokrenuti inicijativu s gradovima i općinama, vezanu uz subvenciju kamata za stambene kredita.
Na pitanje vijećnika, župan je odgovorio kako će se ta mogućnost razmotriti.
– BBŽ započela je program vezan uz dolazak i ostanak liječnika i medicinskog osoblja na području naše županije. Jedna od mjera je i sufinanciranje stambenih kredita, a moram reći da je to mjera koja je dala rezultate i da dio drugih županija sada od nas traži način na koji bi i oni pokrenuli sličnu inicijativu. Što se tiče pitanja da to proširimo na ukupnu populaciju, to moramo vidjeti postoji li financijska mogućnost da mi to pratimo; mora postojati dogovor s gradovima i općinama te se moraju uvesti kriteriji po kojima bi subvencionirali te kredite, pojasnio je župan Bajs.
Vijećnik Siniša Glavaš (BUZ) uputio je pitanje vezano za Dom umirovljenika u Garešnici. Naime, vijećnika je zanimalo ima li župan volju za izgradnjom Doma umirovljenika na mjestu Modea tvrtke u Garešnici.
– Gradski čelnici me uvjeravaju da će dati sve od sebe, ako župan ima volje uložiti županijska sredstva u kupnju bivše tvrtke Modea i prenamijeniti je u Dom umirovljenika za starije i nemoćne osobe, pojasnio je Glavaš.
Župan Bajs je odgovorio kako će zajedno s čelnicima Grada Garešnice postaviti zahtjev prema resornom ministarstvu, nakon čega će, ako to da pozitivan odgovor, krenuti ka sljedećim koracima prema tome.
– Postoji niz Domova za starije koji pružaju usluge našim sugrađanima, ali i onima koji dolaze iz ostatka Hrvatske. Neki od njih su u vlasništvu jedinica lokalne samouprave gradova i općina, dok na Dom u Bjelovaru mi imamo prava, kazao je župan pojasnivši:
– Bilo kakvo razmišljanje o domu mora pratiti i mreža; naime gradnjom ili proširenjem kapaciteta Garešnice, Bjelovara ili bilo gdje drugdje, mi bismo došli u situaciju, bez proširenja mreže, da dajemo komercijalnu cijenu. Znači da bi cijena bila oko pet tisuća kuna, kao u bilo kojem privatnom domu. Dok je u situaciji našeg doma koji je pod subvencijama i potporom Ministarstva, cijena bitno manja.
Stoga, ta ideja se može riješiti na dva načina; da županija, u slučaju da je to uvjet Ministarstva, prihvati osnivačka prava nad novim domom, ili da to bude dom koji će pripadati Bjelovaru kao ispostava, rekao je Damir Bajs.
Treće pitanje postavio je Dražen Pavlović (SDP), koji je pozornost skrenuo na dio autobusnih stanica na području županije koje nisu pripadajuće obilježene, te kao takve ugrožavaju sigurnost sudionika u prometu.
Odgovor je dao župan Bajs napomenuvši kako autobusna stajališta moraju biti na standardu te da na takvim mjestima sigurnost mora biti neophodna.
– Ako postoji kakav problem, popis autobusnih stajališta koja nisu uređena u skladu sa standardima kakve bi očekivali, stupiti ćemo u kontakt sa ŽUC-em i zatražiti ćemo analizu postoji li potreba za time, poručio je Bajs.
Milan Radaković (SDP) upitao je župana kakva je situacija s klizištem u Batinjanima, te što se može očekivati od sanacije istog.
Župan je odgovorio kako je novac osiguran, u tijeku su javni natječaji, ali kako još uvijek nije moguće projicirati završetak radova.
Tihomir Jaić (SDP) zainteresirao se za temu širokopojasnog interneta na području naše županije, konkretno je li Županija taj projekt preuzela na sebe i u kojoj je on fazi, a odgovor mu je dao župan Damir Bajs.
– Županija je preuzela odgovornost koja nije na nama, ali htjeli smo to napraviti kako bismo omogućili najvećem dijelu stanovništva županije pristup brzom internetu. Još prije 5 godina potpisali smo sporazum s Gradom Bjelovarom i s još 8 Općina. U međuvremenu projekt se je odužio, a sada je u njega ušla i deveta Općina, rekao je župan i nastavio:
– Ovog trenutka su svi preduvjeti za to stvoreni, potpisani su ugovori i naša studija je dobila suglasnost. Trenutno nije izvjesno da će svi natječaji proći; naime osigurano je manje novca nego što je potrebno za one koji su se prijavili. Obzirom na broj onih koji su prijavitelji u ovom programu – načelnici i gradonačelnik Bjelovara, vjerujemo da ćemo u tome i uspjeti, pojasnio je Bajs.
Vijećnicu Andreu Prugovečki Klepac (HSS) zanimalo je razmišlja li Županija o sufinanciranju radnih materijala za osnovnoškolce s područja Bjelovarsko-bilogorske županije.
Župan je vijećnici odgovorio kako su gradonačelnici i načelnici ti koji su u svojim kampanjama obećali pokriti troškove školskih materijala te da Županija, iako bi voljela sufinancirati iste, zbog trenutnih troškova ne može prelaziti na nove obaveze.
– Mi ćemo provoditi sve naše obaveze na temelju dogovora s Ministarstvom. Rado bih volio da Županija može preuzeti troškove vezane uz školski pribor. Međutim, naša Županija ovog trenutka provodi 44 projekta energetskih obnova škola, koje u sebi sadržavaju i obveze Županije, a uz tolike troškove ne možemo prelaziti na novu obveze dok ne završi energetska obnova, kazao je Bajs istaknuvši kako su županijska sredstva angažirana u školstvo kao nikad prije, a tek nas očekuje obnova 25 škola.
Vezano za temu sufinanciranja radnih materijala, nadovezao se i vijećnik Drago Hodak (HDZ), koji je ovim putem pozvao Županiju da školske odbore upozna s činjenicom da je to isključivo dobra volja Gradova i Općina, a ne obaveza.
Župan je kazao kako je BBŽ osigurala sva sredstva koja su potrebna za funkcioniranje škola sukladno Zakonu te da apsolutno sve svoje zadane obaveze ispunjava u cijelosti.
Vijećnik Milan Ivančević (HSU) je svoje pitanje o napretku obnova ambulanta Opće medicine na području naše županije također uputio Damiru Bajsu, koji mu je odgovorio:
– BBŽ provodi program Za zdravlje BBŽ – to je europski projekt vrijedan 11,2 milijuna kuna, dok je Županija dodala još 2 milijuna kuna. Time smo željeli primarnu zdravstvenu zaštitu dići na novi standard. Odlučili smo prvo uložiti sredstva, ne u Bjelovar, već u naše ispostave; ambulante koje se nalaze u ruralnim dijelovima naše županije. U okviru toga smo pribavili i velik dio opreme, rekao je župan kazavši kako će se tek sada, nakon što je ukupnost županije riješena što se tiče opreme i aparature, krenuti u obnovu bjelovarskih ordinacija.
– Vjerujem da će idući tjedan biti potpisan Sporazum o energetskoj obnovi, ali i rekonstrukciji stomatologije pri Domu zdravlja i takozvanoj Novoj bolnici, rekao je Bajs koji je naglasio i kako je nakon uvođenja nove tehnike i aparature naglo porastao broj pacijenata.
Marijan Dautanac (HNS)
– Je li se Županija javila na natječaj Ministarstva regionalnog razvoja i u kojem iznosu ćemo dobiti ta sredstva?
Župan Bajs je odgovorio:
– BBŽ ovog trenutka ima projekte, koji su ili potvrđeni ili prijavljeni, u vrijednosti otprilike 600 milijuna kuna, a najveći dio tih projekata je riješen kroz sufinanciranje Fonda za nacionalnu komponentu. Međutim, dio projekata nije.
Taj fond je limitiran i određeno je 300 milijuna kuna za ukupnost svih projekata koji se odnose na Hrvatsku, a vezani su uz županije, gradove i općine ili njihove korisnike. Obzirom na to, po prvi puta u tom Fondu je predviđeno „pravilo najbržeg prsta“; tko se prvi javi i ima sve uvjete, dobit će sredstva. Mi smo osigurali da svi oni korisnici i prijavitelji iz same županije budu aktivni u tom dijelu. Regionalna razvojna agencija je u rekordnom roku napravila dokumentaciju potrebnu za prijavu na taj Fond te smo doslovce u prvoj minuti prijavili svih 26 projekata, prvenstveno školstva i zdravstva. Ukupan iznos vrijednosti projekata je 68 milijuna kuna, a mi tražimo 25 milijuna kuna, obrazložio je župan.
Vijećnica Sandra Frčo (HNS) postavila je pitanje koje se odnosi na sredstva namijenjena radu udruga s područja Bjelovarsko-bilogorske županije.
– BBŽ ima niz natječaja kojma odobrava sredstva udrugama. Ovisno o natječajima, mi ćemo u tijeku 2019. godine osigurati otprilike 4,5 milijuna kuna za ukupnost potpore prema udrugama kroz razne projekte.
Također, kada govorimo baš o udrugama i mogućnostima da se jave na natječaj, u 2019. smo osigurali najveća sredstva ikada u povijesti županije; negdje milijun i sto tisuća kuna, gdje imamo vrlo velik broj korisnika, odgovorio je župan.
Vijećnik Matija Jasenko (Damir Bajs NL) upitao je do koje faze se je došlo s obnovom svih škola na području županije.
Župan Damir Bajs je kazao:
– Ovog trenutka ugovorene su 44 škole, vrijednosti oko 150 milijuna kuna. Od 44 projekta dio je već gotov, a imamo i nekoliko projekata koji su sada u tijeku, od kojih ću istaknuti pitanje završetka OŠ i SŠ u Grubišnom Polju, škole u Garešnici, niza područnih škola i mogu naglasiti da su to projekti koji su među najvrjednijima u RH, a pred nama je još niz ugovora sa školama.
Dražen Paun (Damir Bajs NL) postavio je pitanje vezano uz prometnu povezanost te za prugu Sveti Ivan Žabno – Gradec – Zagreb, odnosno vijećnika je zanimalo kada će spomenuta pruga biti puštena u promet.
Na što je župan odgovorio kako se već za 1. rujna očekuje spajanje pruge u mrežu, a najavio je i kako bi na toj relaciji trebali prometovati novi vlakovi.
– Od HŽ-a je pismeno naznačeno da prvog rujna bude gotovo i da će se pruga moći spojiti u ukupnost mreže. Bilo je niz sastanaka s HŽ-om, vezano uz vozni red, uvjete pod kojim će se koristiti ta pruga, mogućnost da se s jednom kartom može doći vlakom do Zagreba i tom istom kartom prijeći na javni prijevoz u gradu Zagrebu. Također, rečeno nam je kako je moguće da novi vlakovi budu prebačeni na našu prugu, pojasnio je župan.
Vijećnica Marija Kubišta (HSU):
– Zanima me, je li uskoro na vidiku raspisivanje natječaja za odabir izvođača radova za izgradnju OB u Bjelovaru te za energetsku obnovu postojećih zgrada.
Župan Damir Bajs:
– Projekti u zdravstvu su po vrijednosti najveći projekti koje bilo koja županija u Hrvatskoj vodi – tu smo vodeći. Mogu reći da idući tjedan očekujemo potpis Ugovora o energetskoj obnovi Nove bolnice, a zapravo se radi o Stomatologiji i dijelu odjela koji se nalazi u toj zgradi, izvođač je izabran i slijedi potpis ugovora te radovi.
Što se tiče nove bolnice, koja se tek treba graditi, u ponedjeljak je raspisan natječaj za gradnju, sutra ćemo imati tiskovnu konferenciju gdje ćemo naznačiti uvjete koji su vezani uz tu bolnicu i očekujemo da se izvođači jave na raspisan natječaj.
Zadnje pitanje, koje se odnosi na transparentnost naše županije, postavio je vijećnik Ozren Bosanac (ORaH).
Župan je odgovorio:
– Kada se radi o samoj Županiji i županijskoj transparentnosti, mi već 4 godine zaredom dobivamo od Instituta za financije priznanje da smo Županija koja ima sve potrebno da bude proglašena transparentnom. Županija poštuje najviše standarde u transparentnosti koji postoje u Hrvatskoj. Što se cjelokupnosti županije tiče, tu nismo tako sjajni već smo, što se tiče općina i gradova, negdje 15. u RH, kazao je župan koji je tom prilikom poručio županijskim načelnicima i gradonačelnicima da se izdignu u standardu koji je potreban kako bi građani mogli vidjeti što se radi u tim općinama i gradovima.