U utorak 14. prosinca, u bjelovarskom Kulturnom i multimedijalnom centru održana je 7. sjednica Gradskog vijeća Grada Bjelovara na kojoj je od ukupno 21 vijećnika sudjelovalo njih 17.
Prva točka Dnevnog reda 7. sjednice bila je Aktualni sat, tijekom kojeg su gradski vijećnici postavljali pitanja te od sadašnje gradske vlasti tražili detaljne odgovore.
– U prigradskom naselju Ciglena, točnije u blizini škole nalazi se derutna, montažna kuća koja je navodno u vlasništvu Grada Bjelovara. U njoj je prije stanovala nastavnica tamošnje škole. U slučaju da je Grad Bjelovar zaista vlasnik, što se sa tom kućom planira učiniti? Moj prijedlog je da se kuća obnovi i potom da na korištenje socijalno ugroženim obiteljima. Ukoliko obnova nije moguća, kuću je onda bolje srušiti jer narušava izgled sela i potencijalno je opasna, prvi je upitao Dražen Medved (Nezavisni).
Odgovorio je zamjenik bjelovarskog gradonačelnika.
– Grad Bjelovar je socijalno osjetljiv grad i u ovom trenutku ima 70 nekretnina u koje su većinom smještene obitelji socijalnog karaktera, no imamo i nešto sportaša. U Cigleni smo obnovili školu i izgradili igralište koje do tada nije postojalo. Kuća o kojoj govorite nije u vlasništvu Grada Bjelovara, već I. OŠ. U kontaktu sam są ravnateljicom i dogovor je da tijekom sljedeće godine navedeni objekt stavimo u namjenu, rekao je Igor Brajdić (HSLS).
Sljedeće pitanje postavio je Ivan Vlašić (HDZ).
– Mene zanima Urbanistički plan uređenja sjeverozapad 1 i sjeverozapad 2. Prvi dio obuhvaća Križevačku cestu, Ulicu Miroslava Krleže i Ulicu kralja Tvrtka koja u svom produžetku izlazi na Križevačku cestu. U tom prstenu su predviđene stambena i gospodarska zona, sportsko – rekreacijski prostor, osnovna škola te dječji vrtići. Plan sjeverozapad 2 sadrži pretežno stambenu namjenu s mogućnošću gospodarske namjene, zelenih površina i dječjeg igrališta. Stanovnike MO Hrgovljani zanima da li se u bližoj budućnosti planira provesti navedeno uređenje? Drugo pitanje odnosi se na MO Kupinovac, točnije odvojak prema vinogradima. Tamo se nalazi pilana koja tim dijelom onemogućava normalan promet. Na cesti su konstantno prisutne velike količine blata, a drva ponekad stoje i na javnoj površini, odnosno cesti. Mogu li komunalni redari u suradnji s PU bjelovarsko – bilogorskom riješiti taj problem, zanima vijećnika.
Za odgovor je bila zadužena pročelnica Kristina Kocur.
– Dosta je planova koji su trenutno na snazi i ne znači da će sve što se u njima nalazi biti ostvareno, jer postoje ciljane izmjene koje se provode na zahtjev fizičkih osoba. Uređenje će se provoditi sukladno financijskim mogućnostima. U proračunu za 2022. godinu za taj dio nije ništa predviđeno. Komunalni redari su upoznati s problemima vezanim za pilanu. Unazad dvije godine, naši redari na teren izlaze redovito, upozoravaju vlasnika pilane i postupaju u skladu sa svojim ovlastima. Vlasnik je u nekoliko navrata dobio kazne koje je uredno podmirio. Mi radimo sve što je u nadležnosti Grada Bjelovara. Postoji opcija da građani problem prijave policiji, pojasnila je pročelnica Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i uređenje prostora u Gradu Bjelovaru.
Iz redova stranke Centar, pitanje je postavila Danijela Hajdinjak – Prihić.
– S obzirom da se sve više financijskih sredstava izdvaja za rad Turističke zajednice Bilogora – Bjelovar, konkretno 300 tisuća kuna, plus još neka neka dodatna sredstva, da li bi na slijedećoj sjednici Gradskog vijeća Grada Bjelovara mogli izložiti izvješće kako bismo vidjeli na što se konkretno troši novac? Ovim putem želim pohvaliti izvješća koja direktorica objavljuje na stranicama zajednice, no bilo bi dobro da o njima mogu raspravljati i vijećnici, upitala je vijećnica.
Odgovorio je Igor Brajdić (HSLS).
– Pitanje je na svome mjestu. Gledajući ostale gradske institucije, TZ Bilogora – Bjelovar sasvim sigurno prima najmanje sredstava iz gradskog proračuna. Prošle godine je za redovan rad isplaćeno svega 70 tisuća kuna, što se odnosi na plaće i režijske troškove. U sljedećoj godini smo predvidjeli 300 tisuća kuna. Stalno pričamo o turizmu, njegovom razvoju, raznim aktivnostima i sadržajima, a Grad Bjelovar u suradnji sa devet općina kreće u poticanje razvoja ruralnog turizma na Bilogori. Osim na stranicama turističke zajednice, izvješća su dostupna i na službenim stranicama Grada Bjelovara, dakle sve je transparentno i svatko ih može pregledati. Riječ je financijama vezanim za Terezijanu, manifestaciju Advent u Bjelovaru i slično, rekao je zamjenik gradonačelnika Grada Bjelovara.
Vijećnicu Jasnu Višnjević (HNS) zanimalo je iz kojeg su razloga u posljednjih mjesec dana sazvane dvije sjednice.
– Na današnjem dnevnom redu nalazi se donošenje Odluke o raspisivanju Javnog poziva za prodaju zemljišta u Ulici Krste Frankopana pod različitim uvjetima. Naime, na petoj sjednici održanoj 22. studenog donesena je Odluka i raspisivanju Javnog natječaja za prodaju zemljišta u Ulici Krste Frankopana usvojenog nadmetanjem temeljem Pravilnika o kupoprodaji zemljišta u vlasništvu Grada Bjelovara uz korištenje de minimis potpora u svrhu izgradnje novih gospodarskih kapaciteta i osnivanja nove poslovne jedinice iz područja IT sektora. Tada sam vas pitala da li imamo poznatog kupca kojem ćemo omogućiti kupnju zemljišta po povlaštenoj cijeni te iz kojih razloga se pogoduje investitorima iz IT sektora, a ne i ostalim investitorima. Rečeno mi je da imamo poznatog kupca i to tvrtku BCS iz Bjelovara, međutim danas se donosi nova odluka, ali pod novim uvjetima. Očito je taj kupac iz IT sektora odustao od kupnje zemljišta. Više nema niti slova o IT sektoru, već se ide u poslovno – stambenom smjeru. Zanima me da li imamo novog kupca i kako se zove, pita Višnjević.
Odgovor je dao gradonačelnik Bjelovara.
– Grad Bjelovar ne može raspisivati javne natječaje kako se nama sviđa. Prvenstveno, to bi značilo ogroman trošak za Grad Bjelovar. Volimo se voditi nekim racionalnim odlukama. Što se tiče samog IT sektora poduzetnik je bio kod nas, iskazao je interes i namjenu. Oko cijele priče je nastala pompa, pa je možda poduzetnik odustao i zbog tog razloga. Kao da iz nikakve bitne situacije pokušavate napraviti aferu. Za navedeni natječaj za koji ste nas na prošloj sjednici prozvali imali smo interes poduzetnika, a vi ste govorili kako pogodujemo IT sektoru. Poduzetnik je na neki način bio prikazan kao kriminalac. Zašto? Najbolje da to zemljište čuvamo ili ga prodamo tek kad cijene maksimalno padnu. Zadnjih deset godina Grad Bjelovar nije imao pojma što učiniti s tim zemljištem. Željeli smo ga prodati poslovnicima, nije prošlo. U fazi kada stanovi u gradu niču jedna za drugom, zemljište želimo prodati u svrhu gradnje stanova, ali ni ta odluka po vama nije dobra. U Bjelovaru se na godišnjoj razini izgradi oko 200 stanova, pojasnio je Dario Hrebak (HSLS).
Slijedeća se za pitanje javila vijećnica Antoneta Đokić (Nezavisna) koju su zanimale pojedinosti vezane za izgradnju biciklističkih staza.
Odgovorila je pročelnica Kristina Kocur.
– Na području Bjelovara imamo 30 kilometara označenih biciklističkih staza. Tijekom rekonstrukcija u gradu ili planiranja gradnje novih ulica, uvijek gledamo da ondje gdje to prostor dopušta napravimo biciklističku ili pješačko biciklističku stazu. Svakako imamo u planu ucrtavati nove staze, a postoji i jedan projekt koji se odnosi na biciklističku rutu iz smjera Bjelovara, pa prema Puričanima i Letičanima. Radi se o deset dionica biciklističkih ruta, tako da ukoliko će biti prilike, mi ćemo taj projekt prijaviti, kazala je Kristina Kocur, pročelnica Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i uređenje prostora.
Sabina Oltra – Botinčan (NL Damir Bajs) na prošloj je sjednici postavila pitanje vezano za ugovore Grada Bjelovara.
– Gospodin Sušak mi je tada rekao kako su svi ugovori transparentno objavljeni i javno prikazani, no ja i dalje nigdje ne vidim ugovore vezane za medije, kao ni autorske ugovore. Vidljiv je iznos promidžbe i informiranja za 2021. godinu tijekom prvih šest mjeseci. Za elektroničke medije iznos je 497 tisuća kuna, za tisak 96 tisuća kuna te za ostale usluge 26 tisuća i 650 kuna. Od unesenih ugovora, vidimo samo medijske ugovore koji su dio različitih projekata. Primjerice, medijske usluge za projekt Regionalna raznolikost Hrvatske kroz lokalna izdanja u iznosu 50 tisuća kuna. Želim da mi se objasni kako je novac utrošen. Drugo pitanje upućujem gradonačelniku. Za medije ste dali izjavu kako je Grad Bjelovar osigurao i dao financijsku podršku za nastanak filma “Tajna zloglasne šume Lug”. Zanima me o kojem se točno iznosu radi, postoji li potpisan ugovor i gdje se ta stavka može vidjeti u proračunu, pita vijećnica.
Za odgovor je bila zadužena pročelnica Upravnog odjela za kulturu, zdravstvo, socijalnu skrb i opće poslove.
– Sukladno zakonu o javnoj nabavi, Grad Bjelovar vodi Registar udruga. Ugovori koje vi navodite nisu sadržani u navedenom registru, s obzirom da nisu sklopljeni temeljem Odredbe zakona o javnoj nabavi, već temeljem Javnog poziva za dodjelu sredstava za kontinuirano redovito medijsko informiranje i promidžbu od interesa za Grad Bjelovar. Sve isplate po ovim ugovorima vidljive su u aplikaciji “Transparentno”. Što se tiče drugog pitanja, gradonačelnik je temeljem ugovora sklopljenog o suradnji sa Alfom d.o.o. dao financijsku podršku za snimanje filma. U 2020. godini isplaćeno je 30 tisuća kuna, a tijekom 2021. 70 tisuća kuna. Taj iznos je vidljiv u domeni kulture, na općim rashodima, računu broj 32399, odgovorila je Jasna Grgić – Škaurin.
Obilazeći mjesne odbore, vijećnik Borislav Kozić (HSS) postavio je pitanja u smjeru problema s kojim se suočavaju stanovnici tih područja.
– Konkretno, zanima me plan čišćenja putnih jaraka u Galovcu i izgradnja vodovoda na prometnici Križevačka cesta – Klokočevac. Naime, vodovod nije prošao do kraja sela. Mještane zanima da li će se i kada taj dio izgraditi do kraja, upitao je Kozić.
Na prvo pitanje odgovorila je pročelnica Kristina Kocur.
– U nas upravni odjel pristigli je planovi rada svih mjesnih odbora, tako da smo upoznati sa svim problemima, pa i ovima koji se tiču čišćenja putnih jaraka. Taj dio nam je svakako prioritetan i s poslom ćemo krenuti u proljeće, čim nam vremenske prilike dopuste izlazak na teren, pojasnila je pročelnica Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i uređenje prostora.
O vodovodu na području Klokočevca detaljnije je govorio Ivan Ivančić.
– Prilično sam iznenađen vašim pitanjem, jer vodovod na tom području postoji već jako dugo, a to možete vidjeti po hidrantima koji prate pješačko – biciklističku stazu. Dakle, svi smjerovi i sva naselja su pokrivena vodoopskrbnom mrežom. Ukoliko negdje postoji određena dionica, koja eventualno nije mogla biti izgrađena jer je u međuvremenu proširena ulica ili formirana sporedna uličica i ne postoji vodovod, u tom slučaju pozivamo naše građane da iskažu svoje zahtjeve i mi ćemo izaći na teren. Pitanje je eventualno moglo biti postavljeno u smislu odvodnje, jer taj segment ne postoji. Slijedi daljnja dogradnja kroz Aglomeraciju i Faze 2, pojasnio je Ivan Ivančić, predsjednik Uprave Komunalca d.o.o.
Posljednje pitanje postavio je Damir Bajs (NL Damir Bajs).
– Malo me zbunila točka dnevnog reda. U Odluci o otpisu nenaplativog potraživanja s osnove poreza na potrošnji piše kako otpisujemo 66 subjekata koji su u ovom trenutku u zastari. Od toga su 64 fizičke, a dvije pravne osobe. To je neka logika prema podacima koji se navode u odluci. Bilo bi dobro da nam se dostave sve pojedinosti. To je javni podatak i imamo pravo na uvid, rekao je Bajs.
Odgovorila je Željka Vizi.
– Pravne osobe nisu navedene iz razloga što nismo željeli odvajati subjekte otpisa i donositi dvije različite odluke po istoj osnovi za otpis. Otpis je za fizičke i pravne osobe isti, a to su zastare i nenaplativost. Znači, radi se o obvezama koje su nastale u vremenu 2003. do 2013. godine, kada su postupci utvrđivanja naplate bili u nadležnosti Porezne uprave. Ova odluka nije ni morala biti na Gradskom vijeću, s obzirom da se radi o ukupnom iznosu koji je u domeni nadležnosti gradonačelnika. Pravne osobe na koje se odnosi otpis su Fendi d.o.o. za obračunsko razdoblje 2012. godine. Dana 10. lipnja 2013. godine otvoren je predstečajni postupak, a osnova na temelju koje je donesena odluka o naplati je isknjižena iz FINE 2016. godine. Stečaj za Fendi d.o.o. otvoren 26. travnja 2017. godina i on je u fazi završetka. Drugi subjekt je Ugostiteljstvo Pavičić d.o.o. i taj dug se također odnosi na porez na potrošnju iz 2012. godine. Evidenciju o tome je vodila Porezna uprava. Osnova na temelju koje je donesena odluka o naplati je iz FINE isknjižena 2016. godine. Predstečajni postupak otvoren je 4. rujna 2013. dok je 29. svibnja 2014. je predstečajna nagodba završena, nakon čega subjekt redovito podmiruje svoje obveze, kazala je voditeljica Odsjeka za naplatu i pravne poslove u Gradu Bjelovaru.
Nakon održanog Aktualnog sata, gradski vijećnici su usvojili sve točke dnevnog reda 7. sjednice Gradskog vijeća. Radilo se o donošenju Odluke o raspisivanju Javnog poziva za prodaju zemljišta u Ulici Krste Frankopana javnim nadmetanjem putem usmene javne dražbe, donošenju Odluke o otpisu nenaplativog potraživanja s osnove poreza na potrošnju (početno stanje Porezna uprava), donošenju Odluke o izmjenama Odluke o koeficijentima za obračun plaće službenika i namještenika upravnih tijela Grada Bjelovara te razmatranju Izvješća o radu Gradskog poduzeća za upravljanje športskim objektima za razdoblje 2018. do 2020. godine.