U Bjelovaru je u utorak 18. veljače održana 21. sjednica Gradskog vijeća kojoj je prisustvovalo 25 vijećnika, od kojih je njih 11 bilo aktivno na već poznatom Aktualnom satu. Govorilo se tako o studentskoj, ali i predškolskoj i školskoj prehrani, Terezijani, širokopojasnom internetu, prirezima, a apsolutni favorit Aktualca bilo je Veliko Korenovo.
Prva je svoje pitanje postavila Sabina Oltra Botinčan (Damir Bajs NL):
–Koliko je do sad ukupno utrošeno na bušotinu u Velikom Korenovu, kakvo je izvješće o analizi vode, koliki je pritisak?, upitala je vijećnica.
Vijećnici je odgovor uputio pročelnik Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i uređenje prostora Ivica Markovinović.
–Do sad uloženi radovi u istraživanje i izradu bušotine s pratećom dokumentacijom i nadzorom iznose 5 milijuna kuna. Očekuje se još pola milijuna kuna do završetka ishođenja svih suglasnosti i dozvola od strane Hrvatskih voda. Analize su pri kraju, za oko 2 tjedna će sve biti kompletno. Tlak na ušću bušotine je oko 0,7 bara, pojasnio je pročelnik.
Iduća na redu bila je vijećnica Mirjana Horvatić (Damir Bajs NL), koju je pak zanimalo zbog čega se ne radi na uređenju zone Veliko Korenovo, te u kojoj su fazi studentski dom i menza.
Na prvo pitanje, vezano uz Veliko Korenovo, odgovorila je pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo Sonja Novak, poručivši da se na zoni Korenovo još uvijek ne može vidjeti ništa jer Gradsko vijeće još nije donijelo odluku o prihvaćanju darovanja.
Na drugo pitanje koje se tiče studentskog doma i prehrane, odgovorili su pročelnik Upravnog odjela za odgoj, obrazovanje i sport Milan Mateković i prodekanica Visoke tehničke škole u Bjelovaru Tatjana Badrov.
–Radi se o imovinsko-pravnim odnosima za objekt đačkog doma. Vlasnik doma je RH, a prijenos u vlasništvo Grada Bjelovara je u tijeku, mi se nadamo do kraja polovice ove godine da bi to moglo biti gotovo, rekao je Mateković.
–Natječaj za novog potencijalnog dobavljača za studentsku prehranu je u tijeku. Radi se o 268 studenata koji poslije 29. veljače neće imati hranu, od kojih njih 164 ima pravo na 2 obroka. To je za Veleučilište i visoko obrazovanje velik problem. Međutim, kontaktirali smo 11 potencijalnih dobavljača. U ovom trenutku natječaj je još u tijeku pa dobavljači još mogu biti upućeni na njega, odgovorila je Badrov.
Vijećnik Nenad Nekvapil (SDP) postavio je 2 pitanja te je uputio prijedlog. Prvo pitanje odnosi se na zgradu u Ulici Jurja Haulika koja, kako ističe vijećnik, nema pristup za hitne službe.
Drugo pitanje odnosi se pak na katastar zelenila Grada Bjelovara te na obnovu gradskog drvoreda.
Što se prijedloga tiče, Nekvapil predlaže da izgradi trim i poučna staza u Bjelovaru.
Vijećniku su odgovore dali pročelnik Markovinović i Davor Đalog, zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Grada Bjelovara.
–Što se tiče vatrogasaca, takve stvari nisu u našoj nadležnosti nego odjela PU za zaštitu od požara, a što se tiče interveniranja, vatrogasci će uvijek naći način za intervenciju, odgovorio je Đalog na prvo pitanje.
–Drvoredi se obnavljaju svake godine, upravo ide sadnja cijelog sjevernog dijela grada. Sadit ćemo i Borik opet, svake godine sadimo. U sklopu rekonstrukcije korza mijenjat će se i vegetacija, odgovorio je Markovinović na drugo vijećnikovo pitanje te se potom osvrnuo na prijedlog.
–Prijedlog je usvojen prije 3 godine kad je predan projekt koji je napravljen u suradnji s Hrvatskim šumama, ali nismo dobili novac. Sad je u tijeku natječaj i ponovno ćemo prijaviti, kazao je pročelnik Markovinović.
Dva pitanja postavila je i vijećnica Zdenka Henc (ABB). Prvo pitanje odnosi se na produženje projekta Zaželi, a drugo na semafor postavljen na križanju između Šufflajeve i Biškupove.
–Planira se provedba programa Zaželi, faza 2, s ukupnom alokacijom bespovratnih sredstava u iznosu od 300 milijuna kuna. Očekujemo da u veljači bude raspisan poziv za drugu fazu. Što se tiče liste čekanja, trenutno je 115 korisnika na listi čekanja za program Kotač promjene, odgovorila je na prvo pitanje Jasna Grgić Škaurin, pročelnica Upravnog odjela za kulturu, zdravstvo, socijalnu skrb i opće poslove.
Što se drugog pitanja, vezanog uz promet, vijećnici je odgovorio pročelnik Markovinović.
–Taj semafor je napravljen na zahtjev MUP-a prema analizi najopasnijih raskrižja u gradu. Cilj je bio smanjiti brzinu na tom križanju. Analizirat ćemo semafor, kazao je pročelnik.
Vijećnik Mario Holiček (HSLS) također je na Aktualnom satu postavio dva pitanja.
Vijećnika je prvenstveno zanimalo zašto je Grad preuzeo organizaciju Terezijane, ali i kad će uslijediti otvorenje igrališta s umjetnom travom.
Na prvo pitanje odgovorili su zamjenik bjelovarskog gradonačelnika Igor Brajdić i direktorica Turističke zajednice Bilogora – Bjelovar Ana Kelek.
–U dogovoru s TZ Bilogora-Bjelovar direktorica je došla sama k nama u Grad i svjesna obuhvata posla koji donosi 25. Terezijana zamolila je da ove godine to organizira Grad. U TZ zaposleno je dvoje djelatnika i zbog prirode i ogromnog obima posla, nama u Gradu Bjelovaru možda će biti lakše organizirati, rekao je Brajdić najavivši kako nas ovogodišnja Terezijana očekuje od 19. do 21. lipnja.
–Terezijana je najveća manifestacija u BBŽ, velik je obim posla. To je preraslo naše kapacitete, možemo to odraditi no onda pate stvari zbog kojih su turističke zajednice osnovane. Osim što obuhvaćamo Bjelovar i 9 općina, moramo se promovirati da postanemo prepoznatljiva destinacija, nadovezala se Kelek na odgovor na prvo pitanje.
Na drugo vijećnikovo pitanje vezano uz igralište odgovor je dao pročelnik Markovinović poručivši da će teren biti gotov u ožujku.
Vijećnika Gorana Romeka (HSLS) zanimao je termin raspisivanja natječaja sukladno programu raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu RH te u kojoj je fazi projekt širokopojasnog interneta za centralni dio naše županije.
Vijećnik Romek također je uputio prijedlog da se do početka iduće godine prirez u potpunosti ukine.
Na prvo pitanje odgovor mu je dala pročelnica Novak:
–Mi smo dobili suglasnost ministarstva da je program prihvaćen. Poslije ove suglasnosti možemo raspolagati poljoprivrednim zemljištem putem natječaja. Naša namjera je u narednom periodu pripremiti natječaj za raspolaganje poljoprivrednim zemljištem, rekla je Novak.
Dok je na drugo pitanje odgovorio pročelnik Markovinović:
–Grad Bjelovar je s ostalim Općinama i Županijama potpisnik ugovora širokopojasnog interneta, Županija koordinira taj cijeli postupak. Projekt je napravljen, usuglasili smo se oko modela A, koji govori da Županija u taj projekt ide teleoperaterima. Dalje o provedbi natječaja nema informacija, ali je sva predgradnja napravljena, rekao je Markovinović.
Na temu širokopojasnog interneta osvrnuo se i bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak.
–Nikakvih informacija od Županije nemamo, ostao sam neugodno iznenađen da su sve ostale Županije već potpisale, a naša nije. Što se događa – nemam pojma, poručio je Hrebak koji je potom reagirao na prijedlog vijećnika Romeka, vezan uz ukidanje prireza.
–Skinuli smo prirez, prihodi rastu. Ako će se pokazati treći i četvrti mjesec da idu tim tempom isto, onda ćemo s 1. lipnja ići u dodatno snižavanje prireza i krajem godine, 1. siječnja ćemo ga u potpunosti ukinuti, najavio je gradonačelnik.
Bruno Zadro (HSLS) upitao je kakvo je stanje na računu Grada Bjelovara te koliko je ukupno sredstava povučeno iz EU.
Mirela Bašić, pročelnica Upravnog odjela za financije i javne prihode odgovorila je kako trenutno gradsko stanje računa 7 milijuna i 22 tisuće kuna, dok je na drugo pitanje odgovor dala Andrea Posarić, viša savjetnica za provedbu programa Europske unije i međunarodnu suradnju.
–Podaci s današnjim datumom govore da je Grad Bjelovar potpisao u posljednje dvije godine ugovore o dodjeli bespovratnih sredstava za 76 projekata. Ukupna vrijednost tih projekata je 152 milijuna i 798 tisuća kuna, a za njih su odobrena bespovratna sredstva u iznosu od 105 milijuna i 304 tisuće kuna, odgovorila je Posarić.
Vijećnika Nenada Martinovskog (HDZ) zanimalo je pak u kojoj je fazi realizacije poslovna zona Veliko Korenovo.
Odgovorila mu je pročelnica Novak:
–Očekujemo vrlo brzo odluku Vlade jer je iznos veći od 7,5 milijuna koliko može potpisati ministar. S tim da nakon što dobijemo odluku Vlade, mi donosimo odluku o prihvaćanju darovanja i onda ćete moći vidjeti da se nešto gradi na toj poziciji, rekla je Novak.
Na istu temu osvrnuo se i gradonačelnik Hrebak poručivši kako državna birokracija ne radi kako bi trebala.
Boris Abramović (HDZ) također je postavio pitanje na Aktualnom satu, a dao je i prijedlog. Vijećnika je interesiralo kad će u Zvijercima biti spojene Ulica Florijana Andrašeca i Ulica Stipe Javora te Ulica Florijana Andrašeca s Ulicom akademika Ivana Supeka.
Osim toga, predložio je da Grad uvede kontrolu na dodatne aktivnosti u vrtićima kako se one ne bi nepotrebno naplaćivale.
Vijećniku je na pitanje odgovorio pročelnik Markovinović.
–U zadnjih godinu dana pripremamo projekt, Ulica Zvijerci s lijeve i desne strane, pripremaju se projekti proširenja građevinskog područja. Dio parcelacija je već i napravljen, moguće da će projektna dokumentacija za ova spajanja biti gotova tijekom ove godine, onda tek možemo razgovarati o gradnji, rekao je pročelnik.
Na vijećnikov prijedlog osvrnuo se pročelnik Mateković koji je kazao kako se u vrtićima samo 3 posebna programa zasebno financiraju te da se isti ne provode u redovno vrijeme.
–Imamo informaciju da su u jednom privatnom vrtiću roditelji pristali da se u vrijeme osnovnog programa vrtića, da ne bi djeca ostajala duže, provodi program koji oni sufinanciraju, pojasnio je Mateković.
Pitanje i prijedlog na 21. Aktualcu imao je i Ante Topalović (HDZ), koji je upitao direktoricu Turističke zajednice Bilogora – Bjelovar Anu Kelek postoji li mogućnost da se na sljedeće Gradsko vijeće pod točku dnevnog reda stavi TZ.
Što se prijedloga tiče, Topalović smatra da postoji dosta prostora za kvalitetnije vrtićke i školske obroke te u skladu s tim predlaže da se nešto pokuša napraviti po tom pitanju.
Na pitanje koje se tiče Turističke zajednice, direktorica je odgovorila kako nema ništa protiv toga da podnese Izvješće o radu TZ Bilogora – Bjelovar za 2019. godinu, ali tek nakon što Izvješće prihvati Skupština TZ-a.
–Prema Zakonu prijedlog Izvješća podnosimo do kraja veljače, zatim Turističko vijeće do kraja ožujka mora prihvatiti ili odbiti to financijsko izvješće, a nakon toga ga možemo obrazložiti ovdje na Gradskom vijeću, obrazložila je Kelek.
Prijedlog je komentirala zamjenica bjelovarskog gradonačelnika Valna Bastijančić Erjavec.
–Vezano uz Bjelovarski doručak i jelovnike osnovnih škola, naša nutricionistica radi svaki mjesec jelovnik za sve škole. Ponedjeljkom nije kuhano jer obrok u školama započinje u 9 sati i 25 minuta i ne može dan prije biti pripreme za određena variva i gulaše, koji jesu na jelovnicima. Mi smo imali ogroman pritisak roditelja tako da smo u dogovoru s nutricionisticom dozvolili da hrana poput pizza i bureka ipak bude na meniju ponedjeljkom kada se nešto ne može skuhati. Nažalost, kod nekih naših učenika postoji otpor prema kuhanoj hrani, što želimo promijeniti, pojasnila je Bastijančić Erjavec.
Posljednji je na Aktualnom satu pitanje postavio Nenad Mrzlečki (HDZ) kojeg je zanimalo kakva je situacija sa studentskom menzom, odnosno, promišlja li Grad o vlastitom rješenju tog problema po uzoru na druge gradove.
Odgovorio mu je gradonačelnik:
–Najisplativije za Grad bilo bi kad bismo uspjeli pronaći nekog od ugostitelja, ali imamo i neke rezervne opcije. Kad dobijemo studentski dom, možda i tamo napravimo neku menzu, zaključio je Dario Hrebak.