Na Aktualnom satu, održanom u sklopu 19. sjednice Gradskog vijeća Grada Bjelovara, svoja pitanja gradskim čelnicima uputila su samo 4 vijećnika. Vijećnike je tako zanimalo zbog čega se ne provode sastanci predsjednika Mjesnih odbora, kakva je situacija s izgradnjom POS stanova u Bjelovaru, a bilo je govora i o rupama na cesti te o neizostavnom Gradskom stadionu.
Prva je svoje pitanje, vezano uz mjesne odbore, postavila vijećnica Zlatka Pemper (HSLS).
– Odluka je od 29. ožujka o imenovanju Radne skupine za izradu plana racionalizacije broja mjesnih odbora. No, od ožujka se nismo sastali, niti ima kakvih vijesti o tome. Stoga me zanima čemu je to tako?, upitala je Pemper.
Nenad Nekvapil, predsjednik Radne skupine za izradu plana racionalizacije broja mjesnih odbora vijećnici je odgovorio kako će sastanak uslijediti uskoro.
– Gradonačelnik nas je imenovao, no da se mi ne bismo nalazili i razgovarali o lijepom vremenu, prvo smo željeli prikupiti materijale. Uskoro možete očekivati poziv, u sklopu kojeg ćete dobiti potpune materijale o dosadašnjim mjesnim odborima. Nakon toga ćemo se naći i moći ćemo konkretno razgovarati, najavio je Nekvapil.
Nenad Nekvapil (SDP) neposredno nakon toga je i kao vijećnik na Aktualnom satu postavio 2 pitanja i dao prijedlog.
Vijećnika je zanimalo kakva je situacija s okolišem na Matoševom trgu. Naime, stanari obližnjih zgrada imaju problem jer okoliš njihovih zgrada nije vlasnički riješen, a bore se s kaljužama, nedozvoljenim parkiranjem i panjevima. Spomenute stanare stoga zanima kada će se ti odnosi riješiti i kada će se njihov okoliš moći urediti.
Pročelnik Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i uređenje prostora Ivica Markovinović odgovorio je da je rješenje oko zgrada u interesu vlasnika stanova.
–To je zemljište koje je u funkciji tih zgrada, ono je vlasništvo RH. Ako žele nešto uređivati, trebali bi to sami napraviti. Ako bi Grad išta radio onda bi to trebao biti projekta Grada i moralo bi biti u javnoj funkciji, što može biti jedino parkiralište – koje bi onda moralo biti u sustavu naplate, poručio je Markovinović.
Drugo pitanje koje je vijećnik Nekvapil postavio odnosi se na problem Bjelovarskog vrta. Konkretno, vijećnika je zanimalo do koje faze je došlo suđenje, tko vodi suđenje protiv koga te kad će se suđenje završiti i prostor staviti u funkciju.
Odgovor je dala voditeljica Odsjeka za naplatu i pravne poslove Željka Vizi, koja je poručila kako je postupak sudskog spora vodilo Općinsko državno odvjetništvo u Bjelovaru u ime RH, dok je s druge strane bilo trgovačko društvo Zrin d.o.o. iz Varaždina.
– Sve parnice koje se tiču zemljišta bivšeg Bjelovarskog vrta su gotove. Ona koja se tiče zemljišta je pravomoćno okončana, s time da će se predaja tražiti u korist Grada Bjelovara, poručila je Vizi.
Što se prijedloga tiče, Nekvapil predlaže da se u reciklažnom dvorištu pored Autobusnog kolodvora napravi otkupna stanica za papir. Na što mu je odgovorio član uprave Komunalca Ivan Ivančić, kazavši da je to neodrživo jer je cijena papira preniska, konkretno cijena mu je 33 lipe za kilogram i još pada.
– Isto tako, nije u skladu s regulativom jer Uredba predviđa besplatan odvoz papira i eko otoke, a nema ni pozitivnog primjera u praksi, rekao je Ivančić.
Treća pitanje i prijedlog uputila vijećnica Ela Naranđa (Nezavisna), koja je predložila da se za izgradnju Gradskog stadiona, ali i za druge veće gradske investicije, raspiše referendum ili on-line javno savjetovanje, gdje bi se građani mogli izjasniti podržavaju li takve projekte.
Gradonačelnik Dario Hrebak tom prigodom je naglasio da će se stadion graditi u 3 proračunske godine, pri čemu će Grad koristiti vlastiti novac, a ne kredite. Kazao je i kako bi samo organiziranje referenduma zahtijevalo izdvajanje pozamašne svote gradskog novca.
– S obzirom na to da smo 90 posto projekata napravili iz europskih fondova, valjda si možemo priuštiti jedan projekt koji nije iz EU fondova. Imamo dovoljno mogućnosti. Stadion ćemo graditi u sljedeće 3 proračunske godine pa ćemo u svakoj od tih proračunskih godina moći dio sredstava izvan kredita dobiti. Odluku smo promijenili zbog percepcije da ćemo zbog stadiona zaduživati Grad, što nije istina. Dizat ćemo kredite za obnovu škola i imat ćemo novca i za izgradnju zatvorenih bazena u Velikom Korenovu, poručio je gradonačelnik.
Osim prijedloga za referendum, vijećnica Naranđa kazala je kako u Naselju kralja Zvonimira, na parkiralištu, postoje rupe koje predstavljaju problem osobi smanjene pokretljivosti koja tamo stanuje. Stoga ju je zanimalo može li se to ikako sanirati.
Odgovorio joj je pročelnik Markovinović kazavši da je i u ovoj situaciji riječ o zemljištu koje pripada samim zgradama. Kazao je i da će se neki mali popravci moći riješiti od strane Grada, ali da bilo kakvo uređenje mora ući u javnu nabavu.
Drugo pitanje vijećnice Naranđe glasilo je: Koliko je bilo prijava za POS stanove i hoće li se oni realizirati?
Sonja Novak, Pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo rekla je da je za POS stanove bilo zainteresirano samo 16 građana, što je zakonski premalo za gradnju spomenutih stanova. Stoga je Javni poziv nastavljen, kako bi se došlo do minimalno 40 zahtjeva, koliko je dovoljno za nastavak projekta.
Posljednji je svoje pitanje postavio vijećnik Željko Pavleković (Damir Bajs NL), kojega je interesiralo koja je važnost djelovanja Vijeća mjesnih odbora na donošenje odluka u Gradu. Osim toga, kazao je da je kao predsjednik mjesnog odbora, 15. srpnja, Gradu poslao upit na koji još nije dobio odgovor. Stoga ga je zanimalo koliko je potrebno da Grad pošalje odgovor.
Odgovorio mu je gradonačelnik Dario Hrebak, koji je naglasio da će se novim projektom digitalizacije Uprave stati na kraj ne odgovaranju na predmete. Isto tako, napomenuo je i da će oni koji su bili odgovorni za konkretno ovaj slučaj biti kažnjeni.
Što se mjesnih odbora tiče, gradonačelnik je istaknuo da su mu oni veoma bitni te da će uskoro biti sazvan sastanak.