Predsjednik Matice umirovljenika grada Bjelovara, Josip Crnogaj i bjelovarsko – bilogorski župan Damir Bajs potpisali su u srijedu 14. listopada Ugovor o dodjeli sredstava Bjelovarsko – bilogorske županije Matici umirovljenika grada Bjelovara. Podsjećamo, ugovor je vezan uz ovogodišnji Javni poziv za programe i projekte umirovljeničkih udruga.
Usprkos pandemiji koronavirusa s kojom se bori cijeli svijet i potrebe za štednjom u pojedinim segmentima, Bjelovarsko – bilogorska županija izdvajanja za umirovljeničku populaciju nije smanjivala te je ove godine u proračunu za umirovljenike osigurano 1,2 milijuna kuna. Uspoređujući druge županije, riječ je o najvećem izdvajanju za umirovljeničku populaciju iz razloga što u Bjelovarsko – bilogorskoj županiji živi veliki broj osoba treće životne dobi.
– Prvenstveno se zahvaljujem Županiji i gospodinu Bajsu što iz godinu u godinu ima sluha za potrebe umirovljenika. Matica umirovljenika grada Bjelovara redovito prijavljuje projekte i da ne ostvarujemo financijsku potporu, udruga bi već odavno bila ugašena. Prvo ćemo obnoviti inventar koji je poprilično star i istrošen. Tu su i troškovi izleta, nabavke drva za ogrjev, hrane i slično. Mi jednostavno vodimo brigu o umirovljenicima. Do sada nas je bilo 1 200, no sada nas je oko tisuću jer su se neke podružnice odvojile i imaju druge planove. Mi smo zadovoljni, oni su zadovoljni i to je najbitnije. Aktivnosti provodimo sukladno planu i programu, uz pridržavanje epidemioloških mjera. Umirovljenicima su bitni razgovori, druženje, kartanje, čitanje, gledanje televizora i slično. Korone se ne bojimo, moramo donekle živjeti normalno, poručio je Josip Crnogaj, predsjednik Matice umirovljenika grada Bjelovara.
Još 2013. godine župan Damir Bajs i novo vodstvo Bjelovarsko -bilogorske županije uveli su niz novih programa, a jedan od njih usmjeren je upravo na umirovljeničke populacije. Tako je politika prema umirovljenicima doživjela potpuni zaokret uvođenjem novih programa putem kojih je Bjelovarsko – bilogorska županija postala partner umirovljeničkim udrugama.
Posljednjih osam godina, umirovljeničke udruge redovito prijavljuju svoje projekte na županijski Javni poziv. Programi i projekti su raznovrsni i tiču se socijalnih potreba, zdravstvene skrbi, programa koji se odnose na društveni dio, natjecanja, druženja te dodatnog obrazovanja građana starije životne dobi.
– Bjelovarsko – bilogorska županija je prije osam godina za ukupne potrebe umirovljenika izdvajala oko 17 tisuća kuna. Od tada do danas se puno toga promijenilo. Gledajući situaciju vezanu za pandemiju, Županija financijski stoji jako, jako dobro i zasada nemamo razloga za brigu. Društvene aktivnosti su jedan ključan element koji je važan za očuvanje mentalnog zdravlja. Trebamo se čuvati i paziti, ali i nastaviti družiti, upravo onoliko koliko nam trenutna situacija odgovara. Na području naše županije skoro svaki peti stanovnik ima preko 65 godina i umirovljenik je, zaključio je župan Damir Bajs.
Matica umirovljenika grada Bjelovara ovaj se put prijavila s projektom “Organizacija aktivnosti članova Matice umirovljenika grada Bjelovara” te ostvarila financijsku potporu od 95 tisuća kuna.
Navedena sredstva utrošit će se za uređenje prostora bjelovarske Matice umirovljenika, pokrivanje troškova održavanja te organizaciju Dnevnog boravka, kao i za potrebe umirovljenika iz gradskih podružnica Ćurlovac, Ždralovi, Prespa, Zrinski Topolovac, Galovac, Prgomelje te Mjesnih odbora A.G. Matoš, Ban Josip Jelačić i Ante Starčević.
Naša Županija provodi i niz drugih programa i projekata koji se tiču umirovljeničke populacije, pa je tako u tijeku kompletna obnova Doma za starije osobe u Bjelovaru vrijedna više od 13 milijuna kuna. Važno je spomenuti i projekt “Za žene Bjelovarsko – bilogorske županije” , putem kojeg se brinulo o 350 korisnika diljem županije, a koji su dobivali prijeko-potrebnu pomoć u svojim domovima.
– Udruga mi puno znači. Ovdje se družimo, kartamo, igramo šah, puno razgovaramo. Često se i putovalo. Recept za dugovječnost je u prvom redu dobra genetika, bavljenje sportom, zatim život bez alkohola i cigareta. Radio sam kao šef financija u bjelovarskoj bolnici i imam preko 60 godina radnog staža. Posao je bio prilično stresan, ali sam se sa svim izazovima dobro nosio. Što se tiče pandemije, mislim da se mi stariji trebamo čuvati, izbjegavati velike gužve, skupove, brojna okupljanja, odlaske u kafiće. Ali družiti se moramo. Kakav bi nam bio život bez toga? Pa to nas drži vitalnima, kako fizički, tako i psihički. Svaki dan pijem lijekove za tlak i hranim se prilično zdravo, poručio je 90-godišnji Lazar Ilić.