Povodom Dana dobrovoljnih darivatelja krvi, bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs sa suradnicima je u četvrtak 24. listopada primio članove Odbora društva Crvenog križa Bjelovarsko-bilogorske županije na čelu s predsjednicom Društva Crvenog križa BBŽ, dr. Karmelom Caparin i ravnateljicom Društva Crvenog križa BBŽ Melitom Lozina, koje su ovaj susret iskoristile kako bi iskazale ponos zbog mnogobrojnih darivatelja s našeg područja, ali i dale do znanja koliko je u stvari kap krvi vrijedna.
– Ponosni smo na naše darivatelje koji dajući krv spašavaju živote. Neprocjenjiva je to vrijednost, pogotovo u našoj državi u kojoj nema bolesti s kojima se susrećemo u svijetu i gdje s velikom sigurnošću naši pacijenti mogu primiti tu krv, poručila je doktorica Karmela Caparin, napomenuvši kako darivanje krvi može pridonijeti i zdravlju samog darivatelja.
– Upravo darivanjem krvi možemo spriječiti mnoge bolesti, odnosno već prilikom darivanja ulazi se u program gdje se rade pregledi mjerenja tlaka, šećera i brine se o zdravlju naših darivatelja, istaknula je predsjednica Društva Crvenog križa BBŽ Karmela Caparin.
– Kod nas se krv daje dobrovoljno, solidarno, besplatno i humano. Mislim da ove četiri riječi na najbolji mogući način opisuju sve naše drage darivatelje.
– Radi se o ljudima koji su humanisti u pravom smislu te riječi, koji su krv dali 100 i 125 puta, ali bitno je istaknuti i darivatelje koji su zbog zdravstvenih razloga odbijeni i ne mogu doći do te brojke od 100 darivanja već samo do 90 i nekog darivanja. Stoga ovom prilikom želim i njima zahvaliti, kazala je ravnateljica Društva Crvenog križa BBŽ Melita Lozina istaknuvši kako su prošle godine na nivou županije prikupljene 5722 doze krvi, što je respektabilna brojka.
Važno je napomenuti da krv mogu darovati sve zdrave osobe od 18 do 65 godina, od kojih žene tri put, a muškarci četiri puta godišnje. Osim što je riječ o činu nesebičnog pružanja pomoći, dobrovoljno davanje krvi prilika je i da se kontrolira zdravlje budući da prilikom svakog davanja krvi, davatelj prolazi liječnički pregled tijekom kojega se kontrolira razina željeza u krvi, krv se testira na određene bolesti, a određuje se i pripadnost krvnoj grupi.
Milan Ivandić akciji dobrovoljnog darivanja krvi odazvao se je 125 puta, a krv je počeo darovati već kao srednjoškolac zbog želje da pomogne drugima.
– Hvala županu i suradnicima na prijemu. Počeo sam davati krv sedamdesetih godina prošlog stoljeća, a na to sam se odlučio iz humanih razloga da moja krv nekome pomogne, a ako je pomoglo da spasi barem jedan život ja sam zadovoljan, poručio je Ivandić.
Među jubilarnim darivateljima krvi je i Josip Kilić, koji je krv darovao 100 puta.
– Počeo sam davati krv u vojsci, nakon toga sam prekinuo. Otkako sam u mirovini redovito dajem krv. Dok god budem u mogućnosti, davat ću krv, istaknuo je Kilić na prijemu kod župana.
Tom prilikom župan Damir Bajs zahvalio je svima koji sudjeluju u ovom nesebičnom činu pomaganja i spašavanja tuđih života.
– Čast mi je da vam na ovom prijemu mogu zahvaliti na onome što činite. Darovati krv do 125 puta iskaz je ustrajnosti i humanosti kroz vrijeme, a to nije jednostavno. To znači da postoji visoka svijest i da niste odustali kroz godine koje su protekle. Zahvaljujem i Društvu Crvenog križa na ukupnosti aktivnosti prikupljanja krvi, a i Županija će biti ustrajna u tome da zajedno radimo na takvim aktivnostima. U okviru Hrvatske, Bjelovarsko-bilogorska županija jedna je od onih županija koja ima znatan broj dobrovoljnih darivatelja krvi, što je u odnosu na našu veličinu i veći broj od prosjeka Hrvatske, napomenuo je župan Damir Bajs.