Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs i ravnatelji 11 osnovnih škola s područja Bjelovarsko-bilogorske županije potpisali su ugovore o energetskoj obnovi svojih škola s potpredsjednikom Vlade i ministrom graditeljstva i prostornog uređenja Predragom Štromarom. Na natječaju Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja „Energetska obnova zgrada i korištenje obnovljivih izvora energije u javnim ustanovama koje obavljaju djelatnost odgoja i obrazovanja“ Bjelovarsko-bilogorskoj županiji prošlo je jedanaest škola u ukupnoj vrijednosti prijavljenih projekata od 26.606.589.94 kuna. Riječ je o školama Štefanje, Trnovitički Popovac, Grubišno Polje i Sportsko-školskoj dvorani Bartola Kašića, Garešnica te Područnim školama Pavlovac, Međurača, Severin, Predavac, Zdenčac, Hrastovac i Glazbena škola Daruvar.
Potpisom ugovora s potpredsjednikom Vlade i ministrom Štromarom uskoro će započeti veliki projekt energetske obnove županijskih osnovnih škola s jedne strane, dok se s druge nastavlja pozitivan niz projekata vezanih uz korištenje europskog novca na području Bjelovarsko-bilogorske županije te daljnje ulaganje u podizanje standarda i uvjeta rada u našim školama.
– Radi se o jednoj temeljitoj obnovi škola. Gledajući vrijednost, to je drugi najveći poduhvat u građevinarstvu u povijesti naše županije po vrijednosti ulaganja u školstvo, nakon izgradnje Srednjoškolskog centra u Bjelovaru. Želimo napraviti da standard koji bude svima dostupan, bude jednak i u školstvu, odnosno da se škole obnove od temelja do krova. One moraju biti renovirane i prilagođene, kako bi učenici, njihovi profesori i nastavnici imali škole 21. stoljeća. Potpisivanjem ovih ugovora, mi ćemo krenuti u raspisivanje natječaja. Od 27 milijuna kuna, resorno Ministarstvo otprilike daje polovicu, a polovicu Županija, s time da ćemo potraživati povrat sredstava od fonda koji će nam to omogućiti. Vjerujem da će na koncu županijski doprinos biti nešto manji od ovih 13 milijuna kuna koliko bi inače trebali platiti. Moram reći da posljednjih mjesec i pol dana aktivno radimo na pripremi novih projekata. U planu nam je prijaviti još nekoliko matičnih županijskih škola, ali i sve ostale područne za koje imamo uvjete, sukladno natječajima kojima ćemo pristupiti, rekao je župan Damir Bajs.
Što točno skorašnja obnova škole znači, kako za učenike, tako i za sve profesore i ostale djelatnike, iz prve je ruke rekla ravnateljica Osnovne škole Ivana Nepomuka Jemeršića iz Grubišnog polja koja je sagrađena davne 1957. godine.
– U to vrijeme, naša je škola bila jedna od najljepših u tadašnjoj državi. Tada smo imali oko 1 000 učenika, a danas imamo nešto više od 400. Sve ove godine, nismo imali ozbiljnija ulaganja u školu i ona nam je pod hitno potrebna. Naš projekt je težak osam milijuna kuna, obuhvaća obnovu osnovne škole, Srednje škole Bartola Kašića i sportske dvorane. Kroz radove će se u školi i dvorani izmijeniti termo ovojnica, krovište, fasada, stolarija, podovi u prizemlju, a tu je i izgradnja lifta koji je neophodan za učenike s teškoćama u razvoju. Prošle smo godine, uz pomoć Županije uredili vanjski prilaz za invalide. To nam puno znači jer smo škola s najviše pomoćnika u nastavi, odnosno učenika s posebnim potrebama, rekla je ravnateljica škole Snježana Šeliš.
– Ovaj projekat je izuzetno dobar, koristan i kvalitetan. Sad dolazi dio koji je konkretan, a to su natječaj i javna nabava. U slijedećih godinu, godinu i pol bit će uloženo oko 37 milijuna kuna u građevinarstvu i to ne za velike tvrtke, nego za male i srednje poduzetnike koji zapošljavaju dosta građevinskih djelatnika, u čemu smo bili izuzetno slabi od 2009. pa do danas. Nadam se da će biti dovoljno kvalitetnih radnika, koji će biti dobro plaćeni za izvršavanje svojih obaveza. Što se konkretno tiče energetskih obnova, u slijedeće četiri godine trebalo bi se uložiti oko 2,3 milijarde kuna europskih sredstava, što je ukupno oko pet milijardi kuna direktnih investicija u graditeljstvu. Bit će izuzetno puno posla i ja se nadam da će taj projekt dići građevinarstvo na one nivoe kakve smo imali 2007. i 2008. Nadam se da će ljudi koji su otišli vani moći se vratiti i dobivati dobre plaće, a to će značiti nešto i za demografiju. Koliko će to vama ravnateljima značiti, vidjet ćete kada se provede projekt i kada budete imali manje račune. Tada će Županija imati više sredstava da ulaže u neke druge aktivnosti koje su značajne za kvalitetno odvijanje nastave, rekao je ministar Štromar i poručio svima da se pripremaju za nove natječaje koji neće biti samo za odgoj i obrazovanje, već i za zdravstvo, socijalu, vatrogastvo, i da je osigurano oko 380 milijuna kuna.
Ministar je najavio i natječaj za kuće i stambene objekte u 2018. godini.
– Do sada nije bilo sredstava, a sada ćemo osigurati oko 220 milijuna kuna za te projekte jer smo imali puno upita od strane građana.
Što se tiče projekta „Subvencioniranje kredita za mlade obitelji do 45 godina“, ministar je rekao da su zaprimili oko 1500 ponuda, ali da prostora ima i da mogu subvencionirati preko 1900 kredita.