Proteklog vikenda, 24. i 25. veljače, je Zajednica kulturno-umjetničkih udruga Bjelovarsko-bilogorske županije održala seminar za tamburaše u društvenom domu u Velikoj Pisanici. Od 40 članica Zajednice 20-ak je kulturno-umjetničkih udruga koje u svojim društvima imaju i tamburaške sekcije pa je tako njih devet prijavilo svojih 30-ak članova na dvodnevni seminar. Podsjetimo, ZKUUBBŽ- u su odobrena sredstva putem javnog poziva za predlaganje javnih potreba u kulturi Republike Hrvatske za 2024. godinu.
Na početku seminara sve je pozdravio načelnik Općine Velika Pisanica, Fredi Pali, zatim predsjednik ZKUUBBŽ, Boris Abramović i predsjednica KUD-a „Sloga“ iz Velike Pisanice, Snježana Santo.
Predsjednik ZKUUBBŽ, Boris Abramović zadovoljan je odazivom te je najavio još jedan seminar.
– U planu nam je organizirati još jedan seminar. Ovaj današnji bio je namijenjen tamburašima, sljedeći seminar odnosit će se na vokalne sastave, a planiramo ga održati u proljeće uz niz ostalih aktivnosti i županijskih smotri – kazao je Abramović.
Snježana Santo, predsjednica KUD-a „Sloga“ iz Velike Pisanice ponosna je na ovogodišnju organizaciju i sudjelovanje te je istaknula važnost podrške općinskog načelnika i ZKUUBBŽ.
– Vrlo smo ponosni što smo sudionici i organizatori ovog seminara za tamburicu. Sve se dogovorilo prošle godine kada smo bili organizatori dvije smotre. Prva smotra je bila koreografiranog folklora i malih fokalnih sastava, a druga je bila tamburaških orkestara pa smo s gospodinom Vargom dogovorili ovaj seminar. Zahvaljujući našem načelniku mi možemo organizirati što god želimo. Ne da nam je 100 % podrška nego više od toga. Izuzetno smo zadovoljni i novim reizborom u ZKUUBBŽ. Olga Martinović i Boris Abramović su nam podrška. Imaju znanje i volju. U ovom našem radu je najbitnija volja – objasnila je Snježana Santo.
Rekla je više i o samom KUD-u „Sloga“ iz Velike Pisanice te problemu nedostatka ljudi.
– Najbitnija je volja. Što se tiče KUD-a momentalno je najaktivnija muška pjevačka skupina koja se pokazala na mnoštvo nastupa. Skoro svake subote imaju nastup. Između ostalog, sve je to zahvaljujući Marijanu Dedu Maxu koji vježba u mušku pjevačku skupinu i tamburaški orkestar, odnosno sada smo se preorijentirali i bit će samo tamburaši, nema više orkestra jer nije ostalo dovoljno sudionika. U KUD-u je sada aktivnih 20-ak članova. Ženska pjevačka skupina je sada totalno na pauzi, ima nas šest do sedam koje se skupimo pa pomažemo muškima. Godinu dvije ćemo stagnirati, a onda ćemo se vjerojatno okupiti – dodaje.
Ove godine je 30. obljetnica KUD-a „Sloga“.
– 12. travnja 1994. godine smo osnovani i ove godine slavimo 30. obljetnicu. Obljetnicu ćemo vjerojatno raditi na jesen zbog Uskrsa i raznih događaja i manifestacija koje su sada tako da ciljamo na rujan. Možda čak to i uskladimo s Danom Općine – najavljuje.
Predsjednica KUD-a „Sloga“ istaknula je važnost njihove tamburaške sekcije.
– Imamo tamburašku sekciju koja je vrlo aktivna od 2012. godine. Tada su to bila djeca, kasnije su to bili studenti, a najveći problem je bilo uskladiti termin. Često su probe imali nedjeljom navečer u 20 sati. To je samo volja i želja za učenjem – naglašava.
Dvodnevni seminar za tamburaše održao je profesor Dražen Varga.
– Profesor je odličan. Jako je staložen i odlučan da im je objasni ono što je rekao. Svi znaju svirati tambure, ali ne razlikuju dobro note. On mi objašnjava kao učenicima u prvom osnovne da nauče ono što je bitno i ono što donekle znaju, ali nisu možda upoznati s nekim detaljima koje im on upravo otkriva – kaže.
Dražen Varga je učitelj glazbene kulture, a u mirovinu je otišao kao učitelj tambura te nam je ispričao kako je krenuo njegov glazbeni put.
– Danas je situacija puno povoljnija jer imamo studij za tamburu na Muzičkoj akademiji u Zagrebu i jedan dodatni studij u Osijeku. Išao sam u Glazbenu školu u Vrbovcu i profesor mi je bio Boris Beketić iz Bjelovara. U toj školi sam naučio toliko toga lijepoga i dobroga. Inače sam harmonikaš, sviram i klarinet, a do tambure sam došao slučajno. Jedan moj prijatelj je svirao tamburu koja mi nije bila nikako jasna pa sam rekao da ću je naučiti. Divio sam se ljudima koji su držali seminare pomažući mladima da nauče. Danas sam ja jedan od tih koji to sa zadovoljstvo rade – opisuje profesor Varga.
Profesor Varga glazbom se bavi preko 50 godina i po cijeloj Hrvatskoj održava ovakve seminare.
– Imam više od 50 godina radnog iskustva. Po cijeloj Hrvatskoj održavam ovakve seminare i po Sloveniji. Član sam raznih komisija za folklorne ansamble i orkestre pri Saboru kulture i ZAFAZ-u u Zagrebu, u Sloveniji kao član komisije za ocjenjivanje mladih tamburaša, autor sam mnogih aranžmana i surađujem s mnogim KUD-ovima. Vidim da bilogorsko područje malo previše stagnira jer se nije bavilo sustavnim školovanjem tamburaša niti pripremom za orkestralne nego se sve svodi na folklor i od uha do uha – objašnjava.
Po drugi put svoje znanje dijeli na području Bjelovarsko-bilogorske županije te nam je opisao s kakvim sve tamburama na seminaru rade.
– Ovo mi je drugi put. Prvi put sam bio kao član prosudbene komisije za izbor orkestara i sastava za državnu smotru Sabora kulture, a sada sam kao voditelj seminara. Zanimljiva je situacija jer imamo tri vrste tambura. Imamo Farkaševe tambure koje su početak tamburaštva, imamo slavonske G tambure i srijemske A tambure – navodi.
Na seminaru u Velikoj Pisanici sudjelovalo je 24 sudionika od čega čak njih 14 uopće ne zna note.
– Oni koji ne znaju note sviraju po sluhu i to što rade, rade dobro, ali tu je granica. Oni dalje ne mogu jer note ne znaju i sad se bore. Nadam se da ovdje nisam zadnji put jer ima puno posla. Trebalo bi ozbiljno napraviti jednu tamburašku školu i odlučiti se za sustav po kojem budu radili. Jer ovako razbacani će teško biti sastaviti jedan dobar tamburaški orkestar. Treba početi s mladima i odlučiti koje će to tambure biti – napominje.
Više o sudjelovanju na seminaru reklo nam je i dvoje polaznika.
– Došla sam na seminar naučiti nešto drugačije i nešto novo. Imam 21 godinu, a počela sam svirati s devet godina. Moj prvi instrument je bila samica, a sada sam došla do tamburice bisernice. Ovo je bilogorska bisernica G štim. Jako mi se sviđa i predavač jako dobro sve objašnjava. Iskušat ćemo se u nečem novom, nečemu što prije vjerojatno nikad ne bismo svirali u svojim KUD-ovima. Nas je sedam tamburaša i 30-ak aktivnih članova plesača. KUD broji i dječju skupinu, a unutar KUD-a radi i igraonica u Severinu. Voljela bih da bude više ovakvih seminara jer to puno znači – rekla nam je Ema Skroban, voditeljica tamburaške sekcije KUD-a „Palična“ iz Severina.
– Glazbom se bavim cijeli svoj život. Otkako sam se rodio sam se želio baviti glazbom jer se i moji roditelji bave glazbom i folklorom, a brat je svirao harmoniku, bas, gitaru, piano, a sestra obou pa sam i ja želio nešto zasvirati. Prvo sam želio gitaru, ali nisu imali mjesta pa sam se smjestio kod tambura, bisernica i tu sam se našao. Kao osoba koja zna teoriju na ovakvim seminarima teorijski ne naučim puno, ali svejedno sam potvrdio znanje koje već imam. Sviđa mi se praksa i što sviramo u orkestru. To mi se jako sviđa jer svi su ovdje naučeni da sviraju po sluhu i da ne sviraju po notama. U orkestru to neće proći, u orkestru se svira kako dirigent pokaže i kako piše po notama. To se tako svira i ne može se mijenjati. Meni je ovo jako zabavno. Naučio sam neke nove stvari i neke koje sam zaboravio. Dobar je on profesor. Sviram ne samo bisernicu nego i violinu i gitaru. Mislim da mi tri instrumenta neće dosaditi – potvrdio nam je mladi Marino Srdić, član KUD-a „Bjelovar“.