Moto klub Bjelovar, Državni arhiv u Bjelovaru, Grad Bjelovar, Gradski muzej Bjelovar i Konzervatorski odjel u Bjelovaru pri Ministarstvu kulture pokrenuli su inicijativu za upisom Moto budnice u Registar nematerijalne kulturne baštine Republike Hrvatske. Nakon višemjesečnog prikupljanja materijala te prijave Ministarstvu kulture i medija prošle godine u prosincu, Bjelovarska budnica upisana je u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske.
Detalje o zaštiti jednog od simbola našega grada koji se u Bjelovaru održava više od 100 godina doznali smo danas od gradonačelnika Grada Bjelovara Daria Hrebaka, zamjenika Igora Brajdića, zamjenika predsjednika Moto kluba Bjelovar Maria Šulca, ravnateljice Državnog arhiva u Bjelovaru Martine Krivić Lekić, predsjednice Kulturnog vijeća Grada Bjelovara Đurđe Adlešič i najstarijeg člana Moto budnice, Veljka Vrhovnika.
– Kultura grada Bjelovara je jako bitna i stoga je ova vijest vrlo značajna, a vezana je uz Moto budnicu koja ima stoljetnu tradiciju. Naša Moto budnica je zaštićena i to je odlična vijest jer znamo da nema puno zaštićenih nematerijalnih baština na području Republike Hrvatske, a nema ni na području Bjelovarsko-bilogorske županije i samog grada Bjelovara. Zaštita Moto budnice je važna za grad, za promociju kulture, a isto tako i za promociju naše županije, kazao je Brajdić te dodao da je trebalo puno rada i truda kako bi se došlo do zaštite Moto bundice, a da to nije bio problem jer su zajedničkim snagama na čelu s gradonačelnikom prionuli na posao.
– Danas sa zadovoljstvom možemo reći da je Moto budnica zaštićena kao bjelovarska na nivou Republike Hrvatske i upisana je kao nematerijalno kulturno dobro pri Ministarstvu kulture. Budnica je zaštićena na dvije godine i to je redovna procedura. Mi ćemo i dalje prikupljati dokazne materijale o samoj budnici i njezinoj povijesti te svakako i njezinom održavanju. Također, važno je napomenuti da smo za daljnje istraživanje Moto budnice aplicirali na Fond Ministarstva kulture i očekujemo dodatna sredstva, rekao je zamjenik gradonačelnika Igor Brajdić te dodao da nakon preventivne zaštite od dvije godine ide trajna zaštita na nivou RH-a.
Da se radi o velikoj vijesti potvrdio je i gradonačelnik Dario Hrebak.
– Radi se o projektu koji je iznimno važan i zahvaljujem se svima koji su na tome radili, naglasio je Hrebak te dodao kako je važno istaknuti koliko je truda potrebno da bi se došlo do upisa u registar kulturnih dobara Republike Hrvatske.
– Svi se volimo hvaliti našim manifestacijama, našom Moto budnicom, kao najstarijom i slično, ali ne ide to tako, potreban je pečat. Radili smo jako dugo, puno je vremena utrošeno i puno je truda uloženo da bi danas imali institucionaliziranu budnicu. To znači da je bjelovarska moto budnica priznata i na puno višim razinama što nam omogućuje još više rada na njoj u suradnji s Moto klubom Bjelovar, naglasio je Hrebak.
– Svaki pečat na kulturnom identitetu se ne dobiva brzo, to je postupak koji traje i stoga čestitam svima koji su radili na zaštiti Moto budnice, kazala je predsjednica Kulturnog vijeća u Gradu Bjelovaru Đurđa Adlešič te dodala da je sigurna da neće doći nove generacije koje će to zaboraviti.
O zaštiti Moto budnice govorila je i ravnateljica Državnog arhiva u Bjelovaru Martina Krivić Lekić.
– Uz idejnog začetnika Moto kluba Bjelovar, zaštitnici bjelovarske Moto budnice su Državni arhiv u Bjelovaru, Gradski muzej i Grad Bjelovar. Svi zajedno ćemo nastaviti raditi na održavanju te tradicije, poručila je ravnateljica Državnog rahiva te dodala da je ovaj upis važan jer se radi o prvom nematerijalnom kulturnom dobru koje je upisano u registar RH te zaštićeno kao takvo.
Sretan je i zamjenik predsjednika Moto kluba Bjelovar, Mario Šulc.
– Jako sam zadovoljan što je naša Moto budnica zaštićena i zahvaljujem se svima na ovome što smo postigli. Ako se osvrnemo na ovogodišnju Moto budnicu možemo se pohvaliti da je bila rekordna s 1200 motorista iz Hrvatske i inozemstva. Imali smo preko 1700 sudionika, kazao je Šulc te najavio još veću Bjelovarsku budnicu u 2025. godini.
Kako je izgledala Moto budnica u 20. stoljeću prisjetio se gospodin Veljko Vrhovnik.
– Nekada se to zvalo prvomajski uranak i bilo je jako veselo.
VEZANI ČLANCI