U Kulturnom centru Rovišće otvorena je izložba starih fotografija „Skriveno blago Rovišća“. Izložbu je otvorio predsjednik Hrvatskog fotosaveza Predrag Bosnar s potpredsjednicom Zlatom Medak koja je ujedno voditeljica rada s mladima i predsjednica Fotokluba Bjelovar. Organizatori kažu kako se škrinjica otvorila te da je kroz dragocjene fotografije vizualno prikazano bogatstvo Rovišća tijekom povijesti te život kroz godine. Izložba će biti otvorena do 10. svibnja.
Zašto je ova izložba tako posebna rekao nam je Feđa Medak, voditelj Kulturnog centra Rovišće.
– Općina Rovišće je bogata općina. Načelno je starija i od grada Bjelovara i općina Rovišće ima skriveno blago. Htjeli smo pokazati da te obiteljske tradicije koje su se nekada vrednovale i te obiteljske fotografije da ih objedinimo na jedno mjesto – objašnjava Feđa Medak.
Potvrđuje kako će ovakvih izložbi u Rovišću biti još.
– Ovo je samo jedna od takvih izložbi. Takvih fotografija i sličnih priča obiteljskih ima jako puno tako da ćemo napraviti još nekoliko ovakvih izložbi, a ovo je prva – kaže.
Otkrio je i nešto o daljnjim događanjima u Rovišću.
– Ovdje se non-stop nešto događa. Mogu sada i najaviti da ćemo za Majčin dan imati izložbu jedne akademske slikarice koja je napravila portrete nepravedno zapostavljenih žena kroz povijest koje su se trebale naći u udžbenicima povijesti zbog svojih znanstvenih zasluga, hrabrosti i tako dalje. Tako da ćemo Općini Rovišće za Majčin dan pokloniti jednu lijepu izložbu – najavljuje.
Objasnio je i kako na ovakve izložbe reagiraju mještani Rovišća.
– Mislim da kultura u Hrvatskoj malo kaska. Općina Rovišće dobro reagira. Tu je na meni kao voditelju centra da potaknem lokalno stanovništvo na veći angažman. Odaziv je bio dobar. Sad mi se još više ljudi javilo da želi svoje stare fotografije izlagati jer tu je jedna velika, bogata povijest. Sad smo zagrebali po površini, a sad ćemo mi to još više istraživati. Definitivno je odaziv dobar i zbog toga sam jako sretan. Kultura se polako diže – dodaje.
Potpredsjednica Hrvatskog fotosaveza Zlata Medak istaknula je posebnost izložbe.
– Nisam znala što je skriveno blago Rovišća, ali su znali svi oni koji su sudjelovali. Obitelji su otvorile neke svoje kutije. Iz tih kutijica su izvukli svoja sjećanja, a to je skriveno blago. Nešto što više ne postoji, nešto što je jednostavno prošlo vrijeme. Reći ću: jedan pokretni muzej, ali sjećanja. Najveći doprinos u ovom velikom tjednu i zašto smo to radili je da vratimo sve uspomene, sjećanja na neke ljude koje smo zaboravili, neke situacije jer smo u potpuno novom vremenu i novom okruženju i potpuno nečem novom što se ne može ni zamisliti da je ovako izgledalo Rovišće, a da smo danas ovako urbani – objašnjava.
Kaže kako je važno mladim generacijama pokazati kako su nekada živjeli naše bake i djedovi.
– Mladi vrlo rijetko otvaraju škrinjice, kutije… Nekada su u rupce, marame zamatali uspomene. Mi ih danas imamo u mobitelu. Rekla bih da mobitel nije marama, nije rubac. Može doći do padanja, virusa i slično i onda izgubimo svoju povijest i sve ono što nas je nekada okruživalo. Onda ustvari nemamo fotografiju djeteta, nemamo fotografiju mladosti, prijatelja, a što je najgore sve to nestane u jednom trenutku. Ne bi bilo dobro da se uspomene izbrišu pa makar bili u rupcu ili marami – smatra.
Otkrila nam je da li joj je bilo teško izabrati fotografije za izložbu.
– Pa je, zato što smo htjeli pokazati jedan presjek života. Bilo je teško i zato što su to male fotografije pa su neke i neoštre pa kada ih dignete na veći format one se izgube, a mi apsolutno nismo željeli intervenirati. Kao što ste mogli primijetiti tu su ostale trakice, selotejpi, reckani papiri i u ovom programu nismo koristili niti photoshop niti nešto uređivali. Sve je ostalo onako kako je – trag vremena, škrinjica, sakriveno blago i pronađeno. Izloženo je 40-ak fotografija i ovo je prvi put, škrinjica je tek otvorena. Jednog dana će se pojaviti neko drugo blago – objašnjava.
Stjepan Šimunović iz Kovačevca imao je priliku otvoriti škrinjicu te tako biti jedan od sudionika ove izložbe.
– Nije bilo teško. Ja ne čuvam samo slike već i puno starih stvari. Imam možda i 300-tinjak takvih starih slika od prije 1930. Na tim starim fotografijama ima obitelji, a ima i mještana. Na jednoj ima kako se nekada gradila kapelica u Kovačevcu, posveta kapelice pa kako se cesta gradila ručno. Ljudi, mještani su kopali. Moj stric i tata su kasnije slikali, a za ove starije ne znam. Iza 1950-ih smo već imali aparat. U Bjelovaru je bila možda dva fotografa kod kojih su se izrađivale. To su bili oni stari aparati s filmom koje su nosili u Bjelovar da im naprave – kaže.
Dodao je kako se puno toga sjeća te kako je danas sve drugačije.
– Jako puno se sjećam. Sjećam se kada se cesta radila u Kovačevcu ’67. Cijelo selo se okupljalo da bi proširivali put, sve lopatama i motikama. Ima tu i o svatovima. Daleko je bilo drugačije nego danas. Mlade generacije puno toga ne znaju, a i ne znaju niti cijeniti. Stari su daleko teže živjeli, ali su bili i puno zadovoljniji. Puno su se više družili nego današnje generacije – ističe. Ova doista posebna izložba prepuna sjećanja privukla je brojne mještane, a posjetiti je možete do 10. svibnja.