Iz mjeseca u mjesec Udruga žena Gudovac pokazuje kako i dalje neumorno radi na očuvanju kulturne baštine. Udruga je osnovana u travnju 2016. godine s ciljem očuvanja kulturne baštine i narodnih običaja te poticanje žena na aktivno vježbanje i brigu o zdravlju. Uz to, očuvanje tradicijskog ručnog rada upotpunile su modernim tehnikama. Izrađuju rukotvorine od konca u svim tehnikama: štrikanje, heklanje, vezenje, a najponosnije su što su naučile izradu čunčane čipke koju apliciraju na haljine i izrađuju nakit. Provode i radionice vezane uz likovnu aktivnost kao što je oslikavanje svile, tehnika točkanja mandala za opuštanje uma. Svojim radom žele pokazati različite načine djelovanje ručnog rada na psihu i mentalno zdravlje. Različitim programima i projektima na koje se prijavljuju omogućuju svim zainteresiranim građanima da im se priključe i uživaju u aktivno provedenom slobodnom vremenu. Aktivnih članica imaju 20, a podršku im daju prijatelji i mještani kojih na događanjima zna biti više od stotinu.
Tako su danas posjetile Narodnu knjižnicu „Petar Preradović“ Bjelovar gdje su djelić svojih radova izložile na izložbi „Rapsodija svile i čipke“ koja je danas službeno otvorena, a može se posjetiti sve do 19. lipnja. Predsjednica udruge Vesna Belošević rekla nam je više o izložbi rukotvorina kojima se ponose.
– Ovo je ponovno naša manifestacija „Rapsodija svile i čipke“ koja se održava u Bjelovaru jer čuvamo tradiciju svilarstva i čipkarstva našeg bjelovarskog kraja. Izložba je otvorena od 3. do 19. lipnja, taman za vrijeme Terezijane te da pomognemo našem gradu i uljepšamo prostor sa svilom i čipkom pa da ljudi dođu u našu Narodnu knjižnicu „Petar Preradović“ i pogledaju naše rukotvorine – poručuje Vesna Belošević.

Sve izloženo su vrijedne članice udruge izradile ručno.
– Sve je rad članica naše udruge – od uramljivanja slika, nakita… Sve su to naše ruke napravile, svaka od nas je zadužena za nešto i uz prekrasno zajedništvo izradimo jako lijepe predmete – dodaje.
Otkrile je i kada su se članice počele baviti čipkom te kako je sve krenulo.
– Krenule smo 2017. godine. Meni je jako bila interesantna ta tehnika čunčanja i 14 žena je krenulo na radionicu. No, samo četvero nas je uspjelo savladati tu tehniku koju njegujemo do danas i usavršavamo se svakim danim i svake godine. Izložbi čipki je sigurno bilo preko deset jer svake godine održavamo barem jednu – potvrđuje.
Pojasnila je kako tehnika čunčanja čipke nije uopće jednostavna te koliko je vremena potrebno za izradu predmeta od čipke.
– Nije lako. Zapravo treba biti jako dobro skoncentriran, opušten i smiren i onda sve ide jer ta sama tehnika, ti lančići, memice, kružići se moraju, što mi kažemo, voziti. Mora se moći zategnuti, napraviti pravi čvor. Ako to nije dobro onda možemo samo uzeti škare, prerezati i krenuti ispočetka. Za svaki ovaj rad, od najmanjih naušnica, potrebno je sat do dva, a za velike ogrlice ili kravatu to je sigurno osam sati rada. Ne rade žene to odjednom nego između svojih kućanskih poslova i navečer umjesto gledanja televizije – opisuje.
Osim kućne izrade članice se nalaze i u prostorijama udruge.
– Osim čunčane čipke imamo i drugih aktivnosti kojima se bavimo, ali imamo svoje poznate čunčarice koje na svaki naš sastanak donesu svoje čunke pa čunčaju bez obzira na to što mi radile. One imaju svoje i uživaju u tome. Prekrasno ih je vidjeti dok rade – napominje.
Osim u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji svoju Udrugu i radove predstavljaju diljem Hrvatske.
– Predstavili smo se i u Slavoniji – Rokovci, Andrijaševci na Danima Bosuta, onda smo bili u Kladarama to je u Virovitičko-podravskoj županiji, bile smo u Josipdolu, naša čipka je bila čak i u Gospiću u njihovom muzeju s radovima kojima čuvamo kulturnu baštinu našeg kraja. Bili smo u Zagrebačkoj županiji, svugdje oko naše županije idemo i predstavljamo naš rad i našu županiju – dodaje.
Uz izložbu „Rapsodija svile i čipke“, koju se može razgledati od 3. do 19. lipnja, vrijedne članice Udruge žena Gudovac predstavit će cjelokupni rad udruge 11. lipnja od 18 sati na Studijskom odjelu knjižnice.
– 11. lipnja se predstavlja kompletna Udruga. Znači ne samo svila i čipka već želimo pokazati našim građanima i onima koji cijene naš rad da mi osim čipke i svile imamo i puno drugih sekcija gdje su se pronašle ostale naše članice. Imat ćemo predstavljanje dramske skupine, lutkarsku sekciju, oslikavanje torbi, izrađivanje nakita od drveta i perli, to je svaka tehnika posebno za sebe. I naravno, naša Gudovačka pisanica gdje se ona konstantno pomalo nadopunjuje da imamo svoj primjerak za izložbe – najavljuje.
Žene u udruzi su vrlo aktivne pa sudjeluju i na raznim natjecanjima.
– Natjecale smo se i na Ženskoj seoskoj olimpijadi, tu obuhvaćamo i sport. Imale smo i na našem igralištu četiri radionice vježbi disanja na otvorenom, po nekim rasporedima kada mogu liječnici, psiholozi napravimo radionice kao pomoć ženama, primjerice depresija u menopauzi, utjecaj hrane na mozak, na koji način možemo spriječiti ženske bolesti… Imale smo čak i aktivnost koja se zvala „Ništa nas ne smije iznenaditi“ gdje smo se podsjetile na koji način se pruža prva pomoć unesrećenom, kako imobilizirati ranu i tako dalje – prisjeća se.
Predsjednica udruge je otkrila i što sve planiraju do kraja 2024. godine.
– Kao i svake godine u suradnji s Gradom Bjelovarom, koji je godinama pokrovitelj ove naše „Rapsodije svile i čipke“, pomažemo u Okusima Bilogore gdje ćemo se predstaviti s pečenjem kolača. Također ćemo za Dan Grada Bjelovara imati izložbe i događanja koje možemo organizirati. Ako naš gudovački dom neće ići u renovaciju onda ćemo ponovno održati manifestaciju „Miraz“ s tim da bismo pozvali Ličko-senjsku županiju da oni prikažu svoje. Imat ćemo predstavljanje i novih predstava, ali sve ovisi o našem zdravstvenom stanju i raspoloženju – pojašnjava.
Članice Udruge žena Gudovac pokazuju kako su u osam godina napravile mnogo toga, ali i kako idu dalje s aktivnostima te nastavljaju ono u čemu najviše uživanju – očuvanju kulturne baštine bjelovarsko-bilogorskog kraja.
– Pozivam sve građane koji žele, prate i vole ručni rad da dođu i pogledaju našu izložbu u Narodnoj knjižnici „Petar Preradović“ Bjelovar koja je od 3. do 19. lipnja i da nam se 11. lipnja pridruže u 18 sati kada će biti prezentacija cjelokupnog rada Udruge pa možda pronađu djelić sebe u onome u čemu bi oni mogli iskazati svoju kreativnost. Mi ih jedva čekamo da dođu i da nas bude što više pada uživamo svi zajedno – poručuje za kraj Vesna Belošević.