Udruga žena Gudovac s ponosom je predstavila projekt “MIRAZ”, podržan od strane Bjelovarsko-bilogorske županije i Grada Bjelovara. Kroz dvodnevno događanje u mjesnom domu u Gudovcu, 10. i 11. studenog 2023., objedinjene su dvije značajne izložbe: Bilogorski miraz Udruge žena Gudovac i Podravsko ruho Čuvarica kulturne baštine Kladare.
Ovo događanje nije samo okupilo ljude, već je obogatilo kulturnu scenu, predstavljajući bogatstvo baštine bilogorskog i podravskog kraja. KUD Bjelovar je pridonio prekrasnom ozračju, izvodeći Bilogorske svatove, čime su istaknuli važnost ćilima, zidnjaka i vjenčanih slika kao srž manifestacije te kao nositelja običaja.
Ova inicijativa se u budućnosti planira organizirati kao godišnji događaj koji će svake godine predstaviti kulturnu baštinu jedne od naših dvadeset županija. Cilj im je dovesti običaje i kulturnu baštinu cijele Hrvatske u bilogorski kraj, stvarajući tako mostove između različitih regija.
– Iduće godine planiramo provesti projekt s ženskom udrugom Katarine iz Josipdola iz Ličko-senjske županije. S gradom Gospićem također imamo lijepu suradnju gdje u njihovoj Narodnoj knjižnici izlažemo svoje radove u suradnji s ravnateljicom – rekla je Vesna Belošević, predsjednica Udruge žena Gudovac.
Uz izložbe, Udruga žena Gudovac nije samo kreativna i vrijedna u očuvanju baštine, već pruža podršku i pomoć zajednici. Njihov rad ima duhovnu i socijalnu dimenziju, pružajući podršku jedna drugoj i osnažujući članove udruge kroz radionice i aktivnosti usmjerene na poboljšanje kvalitete života.
– Vrijeme provedeno u Udruzi, osim ručnog rada, pomaže nam i u odvraćanju naših misli s problema s kojima se susrećemo. Također imamo jako dobru suradnju s vanjskom zajednicom te organiziramo i zdravstvene radionice kako bi poboljšali svoj način življenja – govori Belošević.
Bilogora, iako možda manje poznata županija, ima nevjerojatno značenje unutar naše zemlje.
– Bilogora je mali kulturni krug u našoj Domovini, ali jako značajan. Iako možda nismo istaknuti kao druge regije, imamo velika kulturna bogatstva te iznimne umjetničke kvalitete te bogatu povijest koja se proteže kroz vjekove zbog našeg naroda koji je čvrsto ostao na ovom području i čuvao svoje granice, identitet te obilježja – napominje predsjednica Udruge.
Bilogorska bogata kulturna baština prožeta je kreativnošću koja se posebno ističe u odjeći mladenke i mladoženje.
– Svaka mlada je imala pripremljenu odjeću koja se stvarala gotovo od njezinog rođenja – od perja do ručno tkanih lanenih tkanina. Ovo je proces koji su desetogodišnje djevojčice radile sa svojim majkama, sestrama i tetkama, tkajući i stvarajući materijale – objašnjava Gordana Marta Matunci, čuvarica bilogorskih običaja i folklora.
Iako je bilogorska narodna nošnja čisto bijela, ona nosi u sebi bogatstvo koje nadmašuje tu jednostavnost, kaže Matunci.
– U toj bjelini su koncentrirani tragovi svjetlosti sunčevog sistema, ali i ljubav žene koja je radila na obradi lana. Svaka nit koja je tkana, svaki detalj odražava ne samo vještinu, već i ljubav i kreativnost utkane u svaki komad odjeće – napominje Gordana Marta Matunci.
Ova odjeća predstavlja simbol ne samo estetike i tradicije, već i emotivnog i duhovnog naslijeđa, predstavljajući životni put, strpljenje, vještinu i ljubav uloženu u svaki komad ruha. Možemo reći da je to više od odjeće jer predstavlja svojevrsni spomenik predanosti, tradiciji i neprocjenjivim vrijednostima našeg naroda.
Žene iz Udruge Podravsko ruho Čuvarica kulturne baštine Kladare, također su vrlo aktivne te šire svoj doprinos njegovanja svoje tradicije kroz manifestacije i razne radionice kojima prenose znanje na mlađe generacije.
– Na izložbi smo predstavile podravsko ruho kako bi ilustrirale kako se mladenka nekada pripremala za svadbu u razdoblju od 1945. do 1965., a možda i sedamdesetak godina ranije, prema sjećanjima naše bake Ive, koja je bila mladenka u to vrijeme. Pri udaji, mladenka je morala donijeti određenu opremu u kuću mladoženje, nazvanu “ruho i del” – objašnjava Jasna Matančić, članica udruge „Čuvarice kulturne baštine“ iz Kladare.
Ovo je uključivalo namještaj poput dva ormara, dva kreveta, psihu sa zrcalom te kolovrat ili šivaću mašinu. Osim toga, mladenka je nosila stolnjake, zidnjake, kuhinjske i zidne krpe, vankuše, vankušnice, blazine, deke i poplune. Sve što je donosila, ovisilo je o financijskim mogućnostima njezinih roditelja. “Del” je uključivao posjede poput oranica i životinja. Uobičajeno je bilo da mladenka donese jednu kravu, dvije svinje te dvije rali zemlje – govori Jasna.
Možemo zaključiti da je ova manifestacija svakako bila više od izložbe. Bila je to prilika za očuvanje identiteta, povijesti i vrijednosti bilogorskog i podravskog kraja. Svojim radom, ove žene ne samo da čuvaju baštinu, nego i grade mostove između prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Da je tako, dokaz je velika podrška od strane Grada Bjelovara, Bjelovarasko-bilogorske županije i Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Bjelovarsko-bilogorske županije.
POVEZANI ČLANCI
MIRAZ – Dvodnevno događanje Udruge žena Gudovac u suradnji sa Čuvaricama kulturne baštine Kladare