U Gradskom muzeju Bjelovar otvorena je izložba „Unutarnja sloboda“ Bjelovarčanina i kolekcionara Petra Smiljanića. To je malo poznata kolekcija moderne, avangardne i suvremene umjetnosti iz Hrvatske i regije, fascinantna po broju, strukturi i kvaliteti radova. Vremenski raspon zbirke je od početka prošloga stoljeća do danas, a obuhvaća radove od rane avangarde do recentnih primjera suvremene umjetnosti. Široki raspon tehnika, disciplina i medija (od slike i skulpture do instalacije, od časopisa i autorskih knjiga do fotografije, od grafičkog dizajna, osobito plakata, do grafike) pruža ne samo informacije o temeljnim autorima, pokretima i tendencijama nego nudi i mogućnost upoznavanja s nekim od, do sada, nepoznatih radova naše suvremene umjetnosti.
Okupljenoj publici prvotno se obratila Marijana Dragičević, ravnateljica Gradskog muzeja Bjelovar.

– Izložba je posvećena izuzetnom kolekcionaru i poduzetniku Petru Smiljaniću. Ova večer je prilika da zajedno proslavimo njegovu strast, posvećenost i viziju koja se rezultirala ne samo impresivnom zbirkom umjetničkih djela već i inspiracijom za generacije koje dolaze. Pokazao je izvanrednu sposobnost prepoznavanja potencijala i stvaranja novih prilika, no ono što ga čini posebnim jest njegova predanost umjetnosti. Kao kolekcionar pokazao je nevjerojatnu osjetljivost za detalje, povijest i kulturne vrijednosti koje svako umjetničko djelo nosi sa sobom – naglasila je Marijana Dragičević.
Kustos ove izložbe je Marijan Špoljar koji je otkrio kako se kolekcionara trebalo godinama nagovarati da pokaže svoju zbirku javno.

– Uz silno zadovoljstvo, moram otkriti da smo imali problem. Neki moje kolege znaju da kada pripremaju izložbe kolekcionara da ih se treba nagovarati. Tako je bilo i s Petrom Smiljanićem. Riječ je o kolekciji koja je dugo nastajala – 35 godina i koja se stvarala uz izniman angažman Petra Smiljanića te koja se u određenom trenutku trebala pojaviti. Bez obzira na to što se radi o nekoliko tisuća radova, ovdje se radi o možda 2 % tih radova. Najveći problem nam je bio prostor koji je limitiran te kako ćemo pokazati tu zbirku, a da na prvi pogled bude vidljivo o čemu je riječ. Potpuno je jasno da je prva izložba nastala u Bjelovaru, a treba upozoriti da je Bjelovar jedan od gradova koji u Hrvatskoj po broju stanovnika ima najjaču koncentraciju umjetnika – pojasnio je Marin Špoljar.
Publici se na dolasku zahvalio i sam Petar Smiljanić koji je rekao više o svojoj kolekciji.

– Te tisuće radova koji nisu ovdje prisutni, to su uglavnom knjige, papirima, radovima koji kroz povijest nisu imali gotovu nikakvu vrijednost, nažalost. Prvenstveno bih se zahvalio gradonačelniku Hrebaku, ravnateljici muzeja te Gradu Bjelovaru što su mi ovo omogućili iako 35 godina nije malo čekanja. Zahvaljujem se i ljudima koji su neposredno sudjelovali u stvaranju koncepcije i jako su mi puno pomogli oko realizacije. Želio bih da vi osjetite barem bio te radosti i ljepote predmeta koje sam kolekcionirao – naglasio je Petar Smiljanić.
Samu izložbu otvorio je gradonačelnik Dario Hrebak.

– Nisam imao pojma što to gospodin Smiljanić osim poduzetništva radi. Kada sam vidio strast kojom mi je pričao i kada sam čuo da ta je ta kolekcija uistinu takva te veliku ljubav prema tome što radi uz to da 35 godina to nitko nije vidio onda znate da je to to. Doista mu se zahvaljujem jer jednu takvu izložbu nije mogao prije pokazati zbog razno raznih razloga te mi je bilo strašno zadovoljstvo zbog povjerenja koje je dao meni i ravnateljici muzeja da napravimo ovako veliku izložbu. Svjesni smo limitiranosti prostora i da ovo nisu savršeni uvjeti, ali nam je drago da možemo Bjelovarčanima pokazati sve ovo. Ova izložba je, usudio bih se reći, svjetskih razmjera. Ostaje jedna zajednička želja, a to je da pokušamo pronaći mjesto koje bi zadovoljavalo sve kriterije da ovu izložbu u budućnosti postavimo i za stalni postav te da bude jedna atrakcija da ljudi dolaze u Bjelovar upravo zbog ove izložbe – pojasnio je gradonačelnik Hrebak.
Izložba će biti otvorena do 12. listopada.