“Izvorno u Bjelovaru” naziv je programa koji se jučer održao u Domu kulture uz tradicionalnu reviju narodnih nošnji Bilogore i Hrvatske. Osim organizatora, KUD-a Bjelovar, na priredbi su sudjelovali i KUD Toplice iz Varaždinskih Toplica te KUD Tounjčica iz Tounja.
Veseli program gotovo je popunio Dom kulture, a svi prisutni mogli su se uvjeriti u bogatstvo tradicionalnih nošnji iz raznih dijelova Hrvatske. Osim domaće bilogorske, predstavljene su i nošnje Posavine, Bednje, Međimurja, Zagorja i tounjskog kraja. Nošnje su potanko opisivali gosti i domaći, a tako opisane nošnje gledateljima su pružile potpuno novi uvid u tradiciju odijevanja raznih krajeva Hrvatske.
Predsjednik Zajednica udruga u kulturi Grada Bjelovara Boris Abramović naglasio je kako u Bjelovaru djeluju četiri folklorne sekcije, dvije domaće i dvije manjinske te komentirao popunjenost Doma kulture.
– Vidi se da ljudi ipak drže do tradicije, do našeg izvornog stvaralaštva i ovakav program koji je večeras napravio KUD Bjelovar i Tradicijski kulturni centar Bjelovar u kojem su pokazali izvornost folklora i reviju narodnih nošnji ne samo naše Bilogore, nego i bilogorskog kraja, to je stvarno bitno i to je ono što nas vraća našoj tradiciji. Kroz Javni poziv Zajednica udruga u kulturi Grada Bjelovara godišnje održimo do 30 programa, a polovica je upravo ovakvog karaktera, istaknuo je.
Osvrnuo se i na činjenicu da niti pandemija nije značajno naštetila KUD-u Bjelovar.

– Fascinantno je da je u ove dvije godine gdje se dogodila pandemija i gdje društva skoro dvije godine nisu mogla održavati probe, KUD Bjelovar niknuo jači i veći i to mi je izrazito drago i zbog toga ih poštujem, cijenim i hvalim. Upravo sada po ovoj mladeži vidimo da se ipak djeca vraćaju, da izvorno, tradicija i dalje postoji i da će se nastaviti njegovati običaji našeg kraja, zaključio je Abramović.
Predsjednica KUD-a Bjelovar Brankica Janči potvrdila je kako pandemija nije zaustavila 28-godišnji rad KUD-a te ispričala kako je danas voditi jedno kulturno-umjetničko društvo.
– Danas? Borba je. Moliš, prosiš, tražiš, odobri se. Zahvaljujem Gradu i Županiji, pomognu nam koliko mogu, no puno moramo dati i sami, ističe te dodaje kako nikakav novac ipak ne može nadoknaditi ljubav koju svi voditelji daju djeci, kao ni žrtva koju podnose roditelji djece odvajajući svoje vrijeme i novac kako bi djecu dovezli i odvezli s proba. Ističe kako imaju 65 aktivnih članova, a u dječjoj skupini ih je 40. Tako su osim djece, u rad KUD-a angažirani i njihovi roditelji koji pomažu pri odijevanju uoči priredbi. Interes mladih raste, a predsjednica vjeruje kako ključ uspjeha leži u stručnom vodstvu.
Pohvalila se i brojem nastupa koje su odradili ove godine.
– Imali smo više od 20 izlazaka ove godine. Zovu nas, traže nas na razna otvorenja, a mi se odazovemo gdje god možemo. Imaju i škole sluha za tu djecu da ih puste s nastave. Zasad zaista funkcioniraju jako dobro, naglašava Janči.

Svoje umijeće KUD Bjelovar je dokazao i na velikim natjecanjima.
– Išli smo na Županijsku smotru dječjeg folklora u Čazmu i tamo smo osvojili prvo mjesto. Poslani smo na Međunarodnu smotru folklora u Šibenik gdje smo od 16 skupina osvojili prvo mjesto i završili smo na Državnoj smotri u Kutini gdje smo proglašeni državnim prvacima. Sve zahvaljujući voditelju, a to je Matija Janči koji daje sebe i sve svoje slobodno vrijeme za KUD, navodi predsjednica ne skrivajući da je ponosna na rad svoga sina.