U srijedu 1. ožujka, u bjelovarskoj IV. OŠ održan je LiDraNo 2023. na kojem su nastupili učenici iz Bjelovara, Rovišća, Garešnice, Kapele, Nove Rače, Grubišnog Polja, Velike Trnovitice, Velikog Grđevca, Hercegovca, Bereka, Dežanovca, Sirača, Končanice, Daruvara, Čazme, Ivanske i Štefanja.
U mnoštvu odličnih predstavljanja i nastupa, povjerenstva za radove odlučila su koji učenici odlaze na državnu razinu Lidrana. Među njima je i radijska emisija “Klima opasno, klima” autorica Lora Faletar, Franka Tanjić i Lucija Vrdoljak. Riječ je o učenicima 7. razreda Osnovne škole Rovišće koje je mentorirala profesorica Davorka Jug.
– U rad novinarske skupine sam se uključila početkom školske godine i za sada mi se jako sviđa. Konkretno, u ovoj radijskoj emisiji sam radila kao voditeljica, a odrađivala sam i intervjue. Posao novinara mi se čini zanimljiv i zabavan. Mislim da je vrlo važno čuti kako ljudi razmišljaju o određenim temama, rekla je Franka Tanjić, jedna od članica novinarske skupine.

Inspiracija za osmišljavanje emisije na temu klime, učenicima je bila Greta Thunberg, poznata mlada švedska ekološka aktivistica koja je 2018. godine inicirala „Školski štrajk za klimu” čime je privukla svjetsku pažnju medija.
– U emisiji “Klima opasno, klima” sam odrađivala voditeljski dio. Puno sam saznala o klimi, što se sve događa po tom pitanju, kakva je situacija kod nas i u svijetu. Novinarski posao mi se jako sviđa i nadam se da ćemo nastaviti raditi ovako dobro i produktivno, poručila je učenica Lucija Vrdoljak.
Lora Faletar ističe kako joj je jedan od najzahtjevnijih segmenata bila komunikacija s ljudima.
– Mislim da netko tko nije navikao puno vremena provoditi među različitim ljudima, s njima komunicirati, prilaziti nepoznatima i postavljati pitanja, ne bi mogao dobro funkcionirati u novinarskom okruženju. Imali smo 40 minuta materijala iz kojeg smo morale izdvojiti samo deset i to je bilo vrlo teško, kaže Lora dodavši kako bi voljela raditi emisije o glazbi.
Dodajmo kako je Osnovna škola Rovišće dio Erasmus+ projekta te su na temu rodne ravnopravnosti napravljene dvije radijske emisije. Prema riječima mentorice, mladi danas nisu pretjerano zainteresirani za novinarstvo i radijske emisije, ponajviše jer se radi o vrlo zahtjevnim aktivnostima.
– U školi težimo tome da učenici pišu maštovito, koriste stilska izražajna sredstva i onda dolazi do određenih poteškoća kada podatke treba prenijeti konkretno. Zato je tu radio, medij slobodnije forme pomoću kojeg mogu izražavati osobna razmišljanja i komunicirati na drugačiji način. Iako moraju osmisliti i izraditi scenarij, djeci je zanimljivije raditi na radiju, nego pisati tekstove. Emisiju smo radili tijekom cijelog siječnja i to prilično brzim radnim tempom. Tjedni su odlazili na prikupljanje materijala, montiranje i slično. U ovom segmentu, do izražaja svakako dolazi razvoj timskog rada, komunikativnosti, sposobnosti slušanja i razumijevanja slušanog, Davorka Jug, mentorica i profesorica hrvatskog jezika.
Što znači napraviti radio u jednoj osnovnoj školi pojasnila je ravnateljica OŠ Rovišće.
– Mi imamo ekipu učitelja, stručnih suradnika i učenika s kojima možemo raditi kvalitetno i na koje možemo biti ponosni. Naša škola je puna takvih osoba i zahvaljujući kolegici Davorki, već prije smo došli na ideju pokretanja radija. Uz pomoć Erasmus+ projekta, u pokretanje radijskog studija smo uložili određena financijska sredstva. Još prije pola godina smo opremu osigurali putem projekta i dijela vlastitog novca, otkriva ravnateljica Blanka Klemić.