Manjine koje žive u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji česti su promotori svoga kraja i izvan granica Hrvatske. Nakon ovogodišnjih manjinskih izbora i konstituirajućih sjednica mnoga manjinska vijeća u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji počela su s provođenjem planiranih aktivnosti. Vijeće srpske nacionalne manjine Grada Bjelovara odlučilo je, kao jedan od svojih prvih posjeta sunarodnjacima u drugim državama, odabrati one u Republici Srpskoj. Tako su protekle nedjelje u organizaciji Vijeća srpske nacionalne manjine Grada Bjelovara, uz podršku nacionalne Koordinacije, Srpskog narodnog vijeća iz Zagreba, kao i Crkvene općine Srpske pravoslavne crkve Svete Trojice iz Bjelovara, posjetili Bijeljinu. Bijeljina je smještena u srcu semberske ravnice, u sjeveroistočnom dijelu Bosne i Hercegovine, uz samu granicu sa Srbijom. Ujedno je najveći grad Semberije. Zahvaljujući tradicionalnom gostoprimstvu Semberaca, sve kvalitetnijoj ponudi u području vjerskog, lovnog, ribolovnog, banjskog, tranzitnog, sajamskog i etno-turizma, tragovima bogate povijesti i položaju na raskrižju važnih prometnih pravaca, Grad Bijeljina je postao privlačna turistička destinacija koju posjećuje sve više domaćih i stranih turista, a bjelovarske goste posebno su srdačno dočekali. Čak je i njihova gradska Turistička organizacija na svojim portalima objavila vijest i fotografije o posjetu nešto više od 80 gostiju iz Bjelovarsko-bilogorske županije, zapravo većinom iz šireg bjelovarskog kraja.
– Udruženje “Srpsko narodno vijeće” iz Bjelovara organizovalo je jednodnevni izlet u naš grad. Najveći broj njih je po prvi put u Bijeljini i ako je suditi po njihovim pravim utiscima, oduševljeni su sa onim što su obišli. Mali broj njih nekada prije je bio u našem gradu, kod prijatelja, rodbine a jedan od njih je služio vojsku krajem osamdesetih u bjeljinskoj kasarni. Naše prijatelje iz Hrvatske proveli smo kroz centar grada, neizostavno fotografisanje u “Ulici kišobrana”, obišli smo manastire Svete Petke i Vasilija Ostroškog, osvježili se čistim vazduhom i kafom u gradskom parku, a sve “začinili” šetnjom i ručkom u Etno Selu Stanišići.
– Bijeljina je znatno veća od Bjelovara, ima šta da se vidi. Nekako ovaj grad ima dušu, pitomost. Ovo je samo pozivnica da ponovno dođemo kod vas – rekla je Ranka Jakovljević, vođa puta gostiju iz Bjelovara – prenose na portalu Turističke organizacije Grada Bijeljine izvješće o posjetu pod naslovom „Gosti iz Bjelovara u posjeti Semberiji“.
Semberci, primijetili su sudionici puta, sve više postaju svjesni turističkih mogućnosti svog zavičaja i ulažu značajne iznose novca u razvoj ove gospodarske grane. Prema gostima kojima je grad i okolica vrvio protekle nedjelje može se reći da im to i polazi za rukom. Promociji njihovih ljepota doprinose i mnoge regionalno popularne folk zvijezde. Ljepotama njihovog Etno sela Stanišići, koji su Bjelovarčani također posjetili, nije mogao odoljeti niti Halid Bešlić koji je upravo tamo snimio svoj spot s „Legendama“. Uz etno-selo, bjelovarski bijeljinski gosti obišli su i manastir Svete Petke koji je etapno građen od 2000. godine. Autentičnost manastira sastoji se u tome da je građen u ruskom stilu, a uz velebnost njegova izgleda posebno se ističe spomenik posvećen stradaloj carskoj obitelji Romanov koje su boljševici strijeljali po završetku Velikog rata. Čitavu priču nadopunio je stručni vodič iz Turističke organizacije Grada Bijeljine. Izletnici su se potom uputili u sam grad i obišli spomenik Kralja Petra Karađorđevića i upoznali se s poviješću Gradske uprave. Obišli su i ulicu kišobrana, gradski park, u kojem su se okrijepili u velikoj kavani, a potom i manastir posvećen Svetom Vasiliju Ostroškom koji je i sjedište Eparhije Zvorničko-tuzlanske, Srpske pravoslavne crkve.
– Kao što vidite manastir je smješten tik uz Atik džamiju, što po nama tako treba i biti. Ova je džamija najstarija džamija u Bijeljini. Spominje se u pisanima izvorima ime tadašnjeg vladara sultana Sulejmana Veličanstvenog, po njemu i je i nazvana kao Carska džamija. Džamija je sagrađena između 1520. i 1566. godine – istaknuo je turistički vodič Dragan.
Bjelovarski manjinski izletnici posjet BiH su završili ručkom u etno-selu i neformalnim druženjem te se puni dojmova vratili u svoj Bjelovar.
Dozvoljeno prenošenje sadržaja uz objavu izvora i autorice. Tekst je objavljen u sklopu programa 01/23 sufinanciranog sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Tekst: Sanja Klinac, novinarka i vanjska suradnica portala bjelovar.info i Branka Sobodić, novinarka i urednica portala bjelovar.info
FOTO: Turistička organizacija Grada Bijeljine