Bjelovar ovog ljeta nudi raznovrsne kulturne aktivnosti, a među njima se ističe i program Gradskog muzeja Bjelovar, koji je 8. kolovoza u 19 sati otvorio izložbu pod nazivom “Provence mon Amour” ili “Provansa moja ljubavi”.
Ovaj mali dio Francuske u Bjelovaru donijela je autorica izložbe, kustosica Silvija Sitta, koja već godinama organizira ljetne izložbe s temama iz različitih zemalja.
– Prošle godine smo odradili Italiju, a ove godine smo odlučili Provansu, jedne od najposjećenijih pokrajina ne samo u Francuskoj, već i u svijetu – izjavila je Sitta.
Provansa je regija koja se ističe svojom ležernošću, poznata po najljepšim selima u Francuskoj i predivnoj Azurnoj obali. Sitta je spomenula nekoliko gradova koji privlače posjetitelje svojim jedinstvenim karakterom, poput Mentona, poznatog po limunima, Grassea, svjetske prijestolnice parfema, i Cannesa, grada filma.
Važno je spomenuti i Nicu, glavni grad Provanse, čiji je zaštitni znak Engleska promenada kojom godišnje prođe više od četiri milijuna turista. Provansa je također inspirirala mnoge umjetnike, među kojima se posebno ističe Vincent van Gogh.

– U ovom mediteranskom okruženju Van Gogh je stvorio neka od svojih najpoznatijih djela, poput ‘Zvjezdanog neba’ – rekla je Sitta, dodavši da su u Provansi stvarali i Anri Matisse te začetnik kubizma, Pablo Picasso.
Osim umjetnosti, Provansa je poznata i po svom jeziku, okcitanskom, koji se još uvijek govori u ovoj regiji.
Sitta je istaknula rad Frederica Mistrala, Provansalca koji je u 19. stoljeću revitalizirao ovaj jezik i za svoj trud dobio Nobelovu nagradu 1904. godine.
– Gotovo se dva desetljeća bavio istraživanje dijalekata. Napravio je jedan ogromni rječnik od šest tomova za koji je dobio Nobelovu nagradu – dodala je.
Poznatiji provansalski književnik bio je Marcel Pagnol, koji je ujedno bio i redatelj.
– Lijepo je vrijeme pa tko odluči može pročitati njegove romane, u kojima opisuje djetinjstvo u Provansi. Knjige su prevedene na hrvatski i mogu se pronaći u bjelovarskoj knjižnici – spomenula je Sitta.
Izložba također donosi zanimljivu priču o gradu Grasse, poznatom po parfemima.
U srednjem vijeku Grasse je bio centar kožarske industrije, a kako bi ublažili neugodan miris kože, počeli su špricati proizvode parfemima. Prve su na redu bile rukavice i jedne godine kada je kraljica Katarina de’ Medici prolazila Grassom jedan mjesni kožar joj je pokloni parfimirane rukavice. One su odmah postale popularne među aristokracijom i tako je započela proizvodnja parfema. Taj parformer se zvao Galimard i još dnas postoji parformerija Galimard u Grasseu – ispričala je autorica izložbe.Izložba “Provence mon Amour” omogućila je posjetiteljima da Provansu dožive svim osjetilima. U pozadini se mogu čuti hitovi iz 60-ih do 90-ih godina, što je stvorilo opuštenu i ugodnu atmosferu. Posjetitelji su mogli kušati tradicionalne provansalske delicije, poput pastisa, likera od anisa, francuskih vina, sireva i maslina – sve ono što je karakteristično za mediteransku prehranu.
Reakcije posjetitelja bile su iznimno pozitivne.
– Saznala sam mnogo novih informacija. Iako još nisam posjetila Provansu, sada to svakako želim. Posebno me iznenadilo saznanje o njihovom zasebnom jeziku – izjavila je posjetiteljica Snježana. Izložba će biti otvorena do 7. rujna, a svi zainteresirani mogu je posjetiti svakim danom.