Na Dječjem odjelu Narodne knjižnice “Petar Preradović” Bjelovar autorica i plesna umjetnica Irma Unušić predstavila je odgojiteljicama, stručnim suradnicama i učiteljicama nižeg školskog uzrasta svoj album Brlog. Riječ je o inovativnom interdisciplinarnom glazbenom albumu čija je osnovna svrha kreativnim pristupom u radu s tijelom, pokretom, plesom i glazbom pozitivno utjecati na veću svijest o tijelu, povezanost tijela i uma, svijesti o dahu i samome sebi.
– Irma već dugi niz godina surađuje na razne načine s knjižnicom i djelatnicama pa je ponudila i promociju albuma Brlog. Projekt je to pod Ministarstvom kulture i medija sufinanciran, naglasila je voditeljica Dječjeg odjela knjižnice Branka Mikačević.
Irma Unušić potom je sve prisutne uvela u album Brlog plesom koji je krenuo samo s jednim prstom, a potom su plesale i cijele šake. Predstavila je potom umjetničku organizaciju Shooma koja puno radi na području plesne umjetnosti te djece i mladih, čime je Irma spojila svoje dvije velike ljubavi.
– Radimo predstave i jedan projekt razvoja publike koji se zove Korak za ples, a koji je usmjeren samo na srednje škole, a ovaj meni jako drag ovogodišnji projekt je Brlog. On je nastao zbog covid-19 pandemije jer je Ministarstvo kulture izdalo natječaj za razvoj novih digitalnih sadržaja, otkrila je te navela kako je Brlog virtualna platforma na kojoj se mogu vidjeti razne ideje kako uključiti ples i pokret u rad s djecom.
– Nakon tog Brloga došla je još jedna godina covida-19 i još jedan natječaj i željela sam stvoriti glazbu koja će biti super za korištenje u vrtiću i školi. Tako je nastao glazbeni album Brlog koji je stvoren s timom autora, koncept je moj, a onda sam zajedno s još jednom plesnom umjetnicom iz Zagreba razvijala ideje, pojasnila je Irma Unušić.
Album sadrži 11 glazbenih brojeva, a uz svaki od njih ide inspirativna uputa za korištenje. Album se sastoji od tri cjeline, a sve one upućuju na mentalno zdravlje.
– Agenda cijelog albuma je svijest o mentalnom zdravlju, album želi kroz umjetničku praksu raditi na mentalnom zdravlju. Više je načina na koji se album može koristiti, cjelovito, selektivno prema cjelinama i slobodno, naglasila je.
Pri stvaranju albuma Brlog posebnu je pozornost posvetila tome da se djeci u uputama ne naređuje, nego predlaže što mogu učiniti.
– Album smo promovirali na Kliker festivalu u Varaždinu, povremeno ga promoviramo i na nekim gostovanjima, a ja bih voljela da ovaj kratki format može postati radionica od dva sata da dam alate odgojiteljima i učiteljima kako ubaciti ples u svaki dan, rekla je Unušić.
– Iz prvog projekta Brlog iz 2020. nastao je Brlog glazbeni album, a sljedeće što nastaje je Brlog koncert koji smo imali ovo ljeto u bjelovarskom parku, navodi autorica te naglašava kako se prijavila na natječaj Grada kako bi u svakoj od bjelovarskih osnovnih škola održala jedan koncert. Koncert, odnosno interaktivna koncertna predstava Brlog dosad je, osim u Bjelovaru, održana i u Varaždinu, Vinkovcima te u Bačkoj Halanci u Srbiji.
Autorica je otkrila kako djeca reagiraju pri susretu s Brlogom.
– Djeca jako dobro reagiraju na ono što radimo inače, a posebno na Brlog koncert, on ima baš super odaziv i reakcije publike, vrlo se brzo uključe u ono što im nudimo, ističe.
Svojim projektima zasad nisu obuhvaćena samo djeca od 5. do 8. razreda osnovne škole.
– Planiram više za dobnu skupinu od 1. do 4. razreda, a imam i predstavu za srednjoškolsku dob koja se zove Tajni vrt i bila je nedavno premijera u bjelovarskoj Medicinskoj i Komercijalnoj i trgovačkoj školi. Planiramo puno projekata koji se tiču vrtićke dobi, napominje Unušić te dodaje kako voli to što ima priliku ponuditi djeci, a osobito srednjoškolcima, neki drugi sadržaj koji nije digitalni. Više informacija o Brlogu može se naći na službenoj web stranici shooma.hr.