U Narodnoj knjižnici “Petar Preradović” u Bjelovaru ove godine obilježava tri velike i važne obljetnice, a nedavno je na Studijskom odjelu održano predstavljanje monografije autorica Zorke Renić i Tatjane Kreštan.
Ravnateljica knjižnice Vjeruška Štivić pojasnila je kako nije riječ o uobičajenoj promociji knjige.

– Radi se o knjizi koja je stara već deset godina, ali spletom raznih okolnosti knjiga dosad nije imala svoju promociju i sada ispravljamo nepravdu koja je učinjena knjizi i autorima. Prilika je bila obljetnice koje mi ove godine obilježavamo. To je 190 godina Narodne knjižnice od časničkog casina do knjižnice novog tisućljeća, 50 godina kontinuiranog rada Bibliobusne službe i 70 godina Dječjeg odjela, istaknula je te napomenula kako su autorice u monografiji pisale o svim tim temama.
– Htjeli smo otrgnuti zaboravu brojna zanimljiva i važna događanja i osobe. Iako je Bjelovar jedan od najmlađih gradova u Hrvatskoj, velik dio prošlosti još je uvijek nedovoljno istražen, zaboravljen, zanemaren. Pokušali smo bar jedan dio rasvijetliti, naglasila je autorica Zorka Renić te se prisjetila kako su i ona i njena suautorica dugo radile u bjelovarskoj knjižnici.
Tatjana Kreštan dodala je kako je rad na monografiji bio prilično izazovan, no svejedno je u njemu uživala.
– Bilo mi je jako zanimljivo raditi na tekstovima iz 19. i početka 20. stoljeća jer su to stari, arhaični izrazi i leksik kojeg više nema, to su pravopisna i gramatička pravila koja danas više ne važe, prisjetila se.
Glavna urednica monografije je Ivana Hebrang Grgić koja je rekla kako se u uređivanje monografije uključila kad je glavni dio posla već bio objavljen.
– Dvije godine je rukopis stajao u Hrvatskom knjižničarskom društvu, a profesor Stipčević se jako zalagao za to da se taj rukopis objavi. Ja sam naslijedila taj rukopis i palo mi je na pamet da pokrenemo novi niz koji će se zvati Hrvatsko knjižničarstvo u kojem bismo objavljivali knjige hrvatskih knjižničara, znanstvene, stručne knjige, ne nužno uvijek povijesne tematike i to je prihvaćeno, niz je pokrenut zbog ove knjige, no nažalost kasnije je u tom nizu objavljena samo još jedna knjiga, napomenula je Hebrang Grgić.
Monografiju su recenzirali Marinko Iličić te pokojni Aleksandar Stipčević i Ilija Pejić.
Večer su uveličale tri mlade djevojke – Ines Petreković, učenica 5. razreda Glazbene škole Vatroslava Lisinskog koja je na klaviru izvela Beethovenovu skladbu Za Elizu, te dvije učenice 2. razreda Medicinske škole, Anita Andrejević i Paula Šćirek koje su pročitale tekstove Gorana Tribusona i Rade Šešić koji govore upravo o bjelovarskoj knjižnici.