U utorak 2. kolovoza, u Galeriji Naste Rojc Gradskog muzeja Bjelovar otvorena je izložba “Vidljivo – nevidljivi svijet” autorice Dijane Nazor – Čorda. Riječ je o maloj retrospektivi infracrvenog slikarstva, odnosno djelima nastalim od 2014. godine do danas. Ova likovna umjetnica istraživanjem slikarstva bavi se desetak godina, dok bjelovarska izložba prikazuje šezdesetak umjetničkih slika nastalih upravo novom metodom infracrvenog slikarstva.
Veći dio slika nastao je tijekom autoričinog doktorskoga rada, u razdoblju od 2014. do 2016. godine, no izložene su i slike te tepisi i tapiserije iz novih ciklusa do 2022. godine. Slike su iznimno tajnovite jer su u vizualnom spektru apstraktne, a u infracrvenom području se na 1000 nm nalaze različiti figurativni motivi i citati.
– Veliko nam je zadovoljstvo u Bjelovaru prikazati izložbu koja u hrvatskim i svjetskim razmjerima predstavlja nešto posve novo i originalno. Apstrakna rješenja, geometrizmi, kršćansko – ikonografski – liturgijski prikaz, kršćanska simbolika, Torinsko platno, glava Isusa Krista, simbolika ribe, križa, kombinacija anđela samo su dio prikriveno prikazanih motiva, uvodno je rekao ravnatelj Gradskog muzeja Bjelovar Milan Pavlović, ne zaboravivši predstaviti mladog Bornu Bertića, učenika trećeg razred Glazbene škole Vatroslava Lisinskog koji je izvedbom na gitari svečano otvorio izložbu.
Inače, Dijana Nazor-Čorda metodu je koristila na temelju inovacije InfraReDesign i InfraRedArt koju je razvio profesor emeritus Vilko Žiljak sa svojim istraživačkim timom 2007. godine u Zagrebu. Od 2014. Dijana Nazor-Čorda kontinuirano nastavlja daljnje unapređenje i višeslojno istraživanje svojstva pigmenata – boje u slikarstvu, u vizualnom i bliskom infracrvenom svjetlu. Velika zanimljivost su izloženi tepisi, izvedeni metodom ručno taftane vune koji su nastali u suradnji autorice s hrvatskom tvrtkom “reGALERIJA” iz Zaboka. Tim je tehnološki uspio izvesti tzv. blizance boja u jednom sloju u vuni što je omogućilo izradu prvog tepiha na svijetu s dvostrukom IR slikom.
– Većina radova su zapravo dio mog doktorata na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, pod mentorstvom redovnog profesora Igora Rončevića koji je nedavno postao akademikom. U svijet infracrvenog slikarstva uvela me doktorica znanosti Jana Žiljak-Gršić. Zakoračila sam u jedan tzv. nevidljivi svijet koji me toliko oduševio da sam se i nakon doktorata nastavila baviti raznim istraživanjima. Infracrveno slikarstvo pruža mogućnost izražavanja osobnih tajni te u vizualnom spektru prikazivanje likovnih zanimljivosti i duhovnih preokupacija. Ovo je vrsta umjetnosti u kojoj svaki umjetnik na individualan način može prikazati ono što skriva, osjeća, primjećuje, poručila je autorica Dijana Nazor-Čorda.
Naime, posjetitelji nevidljive slike promatraju korištenjem infracrvene kamere koja otkriva sasvim drugu, figurativnu sliku nevidljivu golom oku. Radi se o jednom djelu, ali dvjema slikama na istoj podlozi platna ili vune. Infracrveno slikarstvo omogućuje dodatnu umjetničku slobodu slikanja motiva iz podsvijesti i tajnih poruka koje autorica skriva u nevidljivi spektar. Tajanstvena, skrivena slika na prvi je pogled neshvatljiva, ali za posjetitelja izložbe uz korištenje IR kamera postaje dokučiva kao dodatna likovna vrijednost i neočekivano iznenađenje.
Dijana Nazor-Čorda doktorirala je na poslijediplomskom doktorskom umjetničkom studiju Slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu 2017. na temu Slike u infracrvenom području – odlaganje vidljivoga pod mentorstvom red. prof. Igora Rončevića i izv. prof. dr. sc. Jane Žiljak Gršić. Diplomirala je 1995. godine na Fakultetu prirodoslovno – matematičkih znanosti i odgojnih područja u Splitu, program studija Likovna kultura, danas Umjetnička akademija te stekla zvanje profesora likovne kulture – restauratora. Od 1995. izlagala je na oko 40 samostalnih izložbi u Hrvatskoj, Belgiji i Australiji. Dobitnica je više nagrada, priznanja i pohvala za umjetnički i likovno pedagoški rad. Autorica je i umjetnička direktorica Festivala umjetničkih zastavica Zagreb. Članica je HDLU-a Zagreb, InSEA-e, HULULK-a i Grupe Infra. Živi i radi u Zagrebu.
Izložbu u Bjelovaru moguće je razgledati od utorka do petka između 10,00 i 17,00 sati te subotom od 9,00 do 13,00 sati, sve do 1. rujna.
1 komentar
Pingback: Izložba “Vidljivo-nevidljivi svijet” u Gradskom muzeju Bjelovar - Dijana Nazor Čorda