Povodom 330. obljetnice rada Ogranka HPKZ-a Bjelovar, u četvrtak 15. rujna predstavljena je nova knjiga “Knjižničarka, portret s d(r)amom”, bjelovarske autorice i cijenjene osnovnoškolske pedagoginje Zdenke Brebrić. Promocija je održana u Narodnoj knjižnici Petar Preradović, a riječ je o 29. po redu knjizi izašloj u nakladi Biblioteke Stvaralaštvo učitelja koja djeluje u okviru Ogranka HPKZ-a Bjelovar. Recenziju knjige potpisuje poznata hrvatska književnica Julijana Matanović.
Posjetiteljima se u uvodnom dijelu obratila predsjednica Ogranka HPKZ-a Ornela Malogorski koja je predstavila rad ogranka i njegovih sekcija. Posebnu zahvalu uputila je glavnoj urednici Biblioteke Zorki Renić te članicama uredništva Aniti Kurtušić i Tatjani Kreštan, lektorici i korektorici Jeleni Ivezić, ilustratorici Mirti Margetić, grafičkom uredniku Danijelu Ružiću te svima koji su financijski pomogli izdavanje knjige.
O autorici i njezinom radu, kao i Biblioteci Stvaralaštvo učitelja govorila je glavna urednica Zorka Renić.
– Zdenkin dosadašnji književni put sastoji se od četiri objavljene knjige i brojnih priča objavljenih u zbornicima i na portalima. Vrlo uspješna su i njezina sudjelovanja na književnim natječajima, od državnih do međunarodnih. Značaj Biblioteke Stvaralaštvo učitelja je višestruk jer zavičajnim autorima, posebno pedagoškim djelatnicima, omogućava objavljivanje i pojavljivanje, kako na književnoj tako i stručnoj, znanstvenoj sceni. U ovim vremenima, možda i više nego prije stotinjak godina osjeti se jaz periferije i centra te je mogućnost objavljivanja od velike važnosti za autore, ali i veliki doprinos razvoju svake, pa tako i naše male lokalne sredine. Iznimno smo ponosni što nas je svojim dolaskom počastila i cijelu promociju obogatila cijenjena hrvatska književnica Julijana Matanović, istaknula je glavna urednica Renić.
Osvrnuvši se na knjigu “Knjižničarka, portret s d(r)amom”, spisateljica Matanović kaže kako Zdenka ulančava priče, niže ih kao da one proizlaze jedna iz druge i time čine skladnu veću narativnu cjelinu. Tekstovi Zdenke Brebrić za nju nude odgovore na pitanje u čemu leži smisao književnosti, dok na pitanje koje često postavljaju mladi ljudi, odgovor glasi: “A zašto bih ja, uopće, čitao …“
Autorica je publici otkrila zašto je baš pisala o knjižničarki, kakve su njezine veze s knjižnicom i kakve veze imaju dama i drama koje spominje u naslovu. Sjajna interpretacija dviju priča sasvim je sigurno okupljene potaknula na čitanje. Tijekom ove posebne večeri, u kulturno – glazbenom dijelu nastupio je poznati bjelovarski profesor i glazbenik Vedran Milić.