Kulturno-umjetničko društvo Veliko Trojstvo slavi jedno stoljeće čuvanja bilogorskih običaja, pjesama i plesova. Sto godina rada proslavit će obljetničkim koncertom u ponedjeljak, 13. svibnja, u školsko športskoj dvorani Veliko Trojstvo s početkom u 19 sati. Nakon folkloraša Velikog Trojstva na scenu će stupiti Ansambl LADO i to od 19:30 sati. Prodaja ulaznica vrši se u prostorijama Općine Veliko Trojstvo.
Voditelj KUD-a Veliko Trojstvo, Tomislav Matić objasnio nam je kako je KUD nastao.
– 1924. godine spominjemo u župi Presvetog Trojstva da je osnovan muški i ženski pjevački zbor. Župnik Vernik bio je voditelj tog zbora i to se uzima kao preteča današnjeg KUD-a Veliko Trojstvo. Oni su uvježbavali crkvene i svjetovne pjesme, znali su i zaplesati kola. Nakon toga se krenulo s tamburašima, glumačkom skupinom pa sve do ratnog razdoblja između dva svjetska rata. U toku Drugog svjetskog rata imali smo i križarsko udruženje, nakon njega KUD nosi naziv „Stjepan Bačak“. Isto tako imaju i dramsku skupinu i folklornu, međutim onda rad malo jenjava kada je to utihnulo. No, aktiv žena odlučuje obnoviti KUD i to 1974. godine kada se obnavlja i nosi naziv KUD Veliko Trojstvo. Pod ovim imenom KUD djeluje točnih 50 godina, a 100 godina je ukupnog djelovanja KUD-a – objašnjava Tomislav Matić.
Kroz sto godina rad društva mijenjala su se vodstva i predsjedništvo.
– Znamo da su voditelji te folklorne sekcije od 1974. godine bili Juraj i Gordana Marta Matunci koji su krenuli s uvježbavanjem. Naš najdugovječniji predsjednik bio je pokojni Milan Kovačić. Nakon njega gospodin Andrija Antolović, zatim Siniša Kovačić i sada Zlatko Sabolović koji je trenutni predsjednik, a ja sam voditelj – navodi.
Dugogodišnjim kulturno-umjetničkim djelovanjem žele sačuvati bilogorske običaje, ali ih i prezentirati drugima, a osobito se ističu bjelinom bilogorske nošnje.
– Ponosni smo na tu našu bjelinu po kojoj nas svi prepoznaju. Obično kada se spomene narodna nošnja svi pomisle na nešto ucifrano, šareno, a nas ističe posebno ta bjelina sa ženskim zelenim lajbecima i po tome nas poznaju svi jer je naša Bilogora sva zelena tako su i ženski lajbeci zeleni – ističe.
Održavaju i brojne bilogorske običaje kojima se ponose.
– Imamo puno tih godišnjih običaja koje prikazujemo – od našeg legendarnog „Đurđevskog krijesa“, Jurjevskih običaja, Ivanjskih običaja do naše legendarne božićnice koju je prethodna voditeljica Gordana Marta Matunci postavila na scenu. Sve je to onako kako se prepoznajemo i naši tamburaši s kojima smo obavezno na Etno festivalu u Velikom Trojstvu. Gdje god da se pojavimo ističemo se bilogorskim pjesmama i plesovima. Tu je naš bilogorski taraban koji izvodima svuda. Kako Slavonci imaju svoje prepoznatljivo slavonsko kolo tako mi imamo svoj bilogorski taraban – kaže.
Trenutno djeluju u dvije sekcije: folklornoj i tamburaškoj.
– KUD trenutno ima aktivnih 35 do 40 članova, ali tu su i podupirući članovi, oni koji su uvijek uz nas, koji nas voze, posjećuju… Imamo članova srednjoškolaca pa onih do 75 godina. Djelujemo u dvije sekcije: folklornoj i tamburaškoj – navodi.
Pripremili su obljetnički koncert povodom 100 godina djelovanja, a u goste im dolazi i profesionalni ansambl narodnih plesova i pjesama LADO.
– To je poklon naše Općine Veliko Trojstvo. Oni su nas htjeli iznenaditi i pokloniti nam dolazak ansambla LADO koji je isto obljetnički – oni slave 75 godina djelovanja, 1949. godine su osnovani. Mi ćemo se prethodno kratko pojaviti u 19 sati kada ćemo se predstaviti publici, a onda u 19:30 će nam se predstaviti LADO. U drugom dijelu godine bismo pripremili jedan slavljenički koncert s našim prijateljima iz ostalih KUD-ova – najavljuje.
Veliko Trojstvo je mala općina u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, a voditelj KUD-a je objasnio imaju li zbog toga problem s manjkom članova.

– Ima nas dovoljno, ali se osjeti taj dolazak nekog drugog vremena kada mladi možda čak gube volju za bavljenje folklorom. Korona je učinila svoje gdje smo bili toliko jadni kada nas je bilo osam do deset na probi. Sada se ipak vidi da se to oživljava, čak se nešto i starih članova ponovno priključilo, a imamo i nekih šest do sedam članova srednjoškolaca – potvrđuje.
Bez obzira na brojne izazove koje modernizacija donosi svakako je pohvalno što nakon 100 godina KUD Veliko Trojstvo još uvijek djeluje.
– Vuče nas naprijed to da ne zaboravimo bilogorske običaje. Prenosimo to svima koji nas žele pratiti i koji nas žele gledati – naše bilogorske običaje, pjesmu, ples i svirku – naglašava.
Poslao je i mladima poruku zašto odabrati folklor kao svoju aktivnost.
– Tu su lijepa druženja, saznavanja o pjesmama i plesovima, našim bilogorskim običajima, lijepa putovanja gdje susrećemo druge i drugačije, gdje se družimo, gdje možemo prezentirati nekome svoje, a vidjeti i ono što drugi imaju. KUD Veliko Trojstvo je nastupio diljem Hrvatske, ali i u inozemstvu – poručuje.
Ispričao nam je i što za njega znači folklor.
– Za mene je folklor jedan način života. Nekada smo manje raspoloženi, nekada bolje, ali uvijek nekako kada dođe taj dan za probu ili nastup obavezno je da se ide. Za mene je to jedan način života – potvrđuje ovaj zaljubljenik u folklor.
KUD Veliko Trojstvo ima planove i za dalje.
– Planovi KUD-a su i dalje sudjelovanje na smotrama i manifestacijama, odlazak na nastupe gdje nas god tko zove jer ćemo se rado odazvati i, naravno, njegovanje običaja i datuma koji su pred nama – od proslave Dana Općine, od Jeseni na Bilogori, Etno festivala do kraja godine kada bismo pozvali dio svojih prijatelja i proslavili svoju 100. obljetnicu – poručuje za kraj.
Tekst i foto: Rahela Dedić, novinarka portala Bjelovar.info i Branka Sobodić, urednica portala Bjelovar.info