Bjelovarski HORKUD Golub ove godine slavi 135. godina postojanja, zbog čega je društvo svoju obljetnicu započelo zahvalom upućenom osobama koje redovito prate trud i rad svih sekcija tijekom proteklih godina. Kako i sami predstavnici kažu, objave u medijima i putem društvenih mreža uvelike su zaslužne što građani Bjelovara, kao i Bjelovarsko – bilogorske županije bivaju obaviješteni i informirani o brojnim aktivnostima Golubaša. Tim povodom, u utorak 11. siječnja u prostorijama HORKUD-a Golub održana je konferencija za medije i druženje s novinarima.
– U prvom redu želim se zahvaliti svima koji nas prate, o nama pišu i u cilju informiranja javnosti posjećuju naše događaje. Bez medija, mi nikako ne bismo uspjeli postići vidljivost kakvu imamo. Godina 2019. je bila naša najbolja godina, tijekom koje smo imali 60-ak događanja, od nastupa naših folkloraša, mješovitog zbora, velikog tamburaškog orkestra i povijesne sekcije koja se dijeli na pučke pjevače i sekciju za tradicijsko tekstilno rukotvorstvo. Zbog pandemije koronavirusa, 2020. je bila najlošija i tada smo uspjeli održati svega desetak događaja. U tom periodu do izražaja su najviše došle članice tekstilno rukotvorne sekcije. Prošla godina je po pitanju epidemiološke situacije bila nešto povoljnija, pa smo 2021. završili sa 36 raznih nastupa. S obzirom da okupljamo članove svih generacija, ponovno smo pokrenuli mali folklor i u toj sekciji zasada imamo dvadesetak mališana starosti između četiri i šest godina. Napravili smo plan aktivnosti, nastupa i događaja u 2022. godini, a ponajviše se tiču obilježavanja 135 godina našeg rada, otkrio je Hrvoje Pokos, predsjednik HORKUD-a Golub.
KOJI NAS PROGRAMI OČEKUJU?
Ukoliko će epidemiološka situacija dozvoliti, Golubaši će u ožujku održati svoj poznati maskenbal pod nazivom “Ples pod maskama”, u travnju slijede “Korizmeni napjevi”, krajem svibnja veliki svečani koncert, dok bi krajem lipnja ili početkom srpnja članovi trebali nastupiti u Bugarskoj. Kolovoz će biti rezerviran za “Marijanske napjeve”, a rujan za događaje vezane za obilježavanje Male gospe i to u crkvi u Zvijercima. Za listopad Golubaši pripremaju veliki nastup “Golub i prijatelji”, nakon čega slijede pripreme za božićne nastupe, obilježavanje blagdana Svetog Stjepana i prikaz tradicionalnog šaljivog kupleta “Slatki jadi gospojice Karoline”.
– U radu HORKUD-a Golub trenutno sudjeluje 150 članova. Naš najmlađi član ima četiri, a najstariji 80 godina. Do sada je članarina za sve mjesečno iznosila 10 kuna, dok smo početkom ove godine cijenu za zaposlene povisili na 20 kuna. Nezaposlene osobe, umirovljenici, studenti i učenici ostaju na 10 kuna. Mislim da su ti iznosi i više nego prihvatljivi. Naše društvo je vlasnik većeg broja nekretnina. S jedne strane nam to stvara prednost, no s druge strane i teret, iz razloga što moramo plaćati račune. To predstavlja financijski teret koji nas dosta tišti, kaže Pokos.
Tijekom posljednjih deset godina, Golubaši su dobrim dijelom iz vlastitih financijskih sredstava, ali i uz pomoć donacija poduzeća te podrške Grada Bjelovara uspjeli obnoviti određene segmente, poput folklorne dvorane i asfaltiranja dvorišta. Ono što je također potrebno renovirati je tzv. upravna zgrada koja je u dijelu dvije trećine u vlasništvu HORKUD-a Golub, a u trećini pod Udruženjem obrtnika grada Bjelovara.
– Obrtnici su me protekle godine upozorili na mogućnost prestanka njihovog rada, jer je država najavila gašenje ili spajanje udruženja. Dakle, pitanje je opstanka trećine te zgrade koja je u derutnom stanju, kako iznutra, tako i izvana. U tom slučaju, mi ne znamo da li ćemo moći i s kime ćemo morati pregovarati o obnovi. Društvo se financira iz članarina, putem projekata od strane Grada Bjelovara i Bjelovarsko – bilogorske županije, programa ministarstava te Zajednica udruga u kulturi Bjelovar i BBŽ, a dobar dio iznosa dolazi od rada restorana Golub. S obzirom da su zadnje dvije godine bile teške za ugostitelje, za restoran smo morali pokazati više sluha i shvatiti problematiku. U narednom razdoblju svakako se planiramo prijavljivati i na EU natječaje. Najveći troškovi odnose se na naše voditelje, a tu su i režije te popratni troškovi poput prijevoza, smještaja tijekom putovanja, ističe predsjednik HORKUD-a Golub.
O nadolazećim aktivnostima sekcije za tradicijsko tekstilno rukotvorstvo više je govorila tajnica HORKUD-a Golub.
– U suradnji sa Ozljem, Kladarima i Đurđevcom pripremamo tradicionalnu izložbu pisanica, ali i čipke na drot koja je od strane Ministarstva kulture RH preventivno zaštićena na period od četiri godine. Naravno, mi ćemo se truditi da ta zaštićenost postane trajna. Kao što i sami vjerojatno znate, redovito surađujemo s Gradskim muzejom Bjelovar, Narodnom knjižnicom Petar Preradović, gospođom Silvijom Sittom koja nam uvelike pomaže. U ovoj sekciji najviše sudjeluju starije žene koje imaju veliko iskustvo i znanje. Na vrhuncu pandemije koronavirusa one su bile glavne nositeljice našeg predstavljanja, poručila je Marija Ježek, tajnica društva HORKUD-a Golub Bjelovar.