Dokaz da djeca mogu učiti kroz kreativne radove dokazali su učenici Osnovne škole „Ivana Nepomuka Jemeršića“ iz Grubišnog Polja. Oni su u sklopu školskog projekta napisali i likovno oblikovali slikovnicu „Ljubav sve pozlati“ o Ivanu Nepomuku Jemeršiću po kojemu njihova škola nosi ime. Radi se o školskom projektu kojim se željelo produbiti poznavanje lika i djela Ivana Nepomuka Jemeršića kod učenika, kao i likovnim i literarnim izražavanjem stvoriti edukativne i kulturne sadržaje za buduće generacije.

Učenici David Đerke, Jelena Frantal, Nika Đerke i Ema Šplajt te mentorica Manuela Iveković su se uključili u istraživanje dostupnih povijesnih izvora o Jemeršiću te, poučavajući ih, također učili upravljati informacijama koje su temelj za razvoj kritičnog i kreativnog pristupa rješavanju problema. Uz slikovnicu, tijekom projekta, nastale su interaktivne radionice za predmetnu nastavu, ali i kratki lutkarski igrokaz za razrednu nastavu kojim su učenici dodatno educirani na humorističan, zanimljiv i kreativan način.
Grubišnopoljski učenici su s mentoricom prijateljima iz Bjelovara prezentirali slikovnicu u Narodnoj knjižnici „Petar Preradović“ Bjelovar.
POVIJESNE ČINJENICE O JEMERŠIĆU
Učenici i njihova mentorica su bjelovarske učenici upoznali s najvažnijim činjenicama o Ivanu Nepomuku Jemeršiću te zašto je on važan za Grubišno Polje i hrvatski narod općenito. Postoji jako malo izvora o njemu, a za djecu do sada nije postojao niti jedan. Ova slikovnica sada ostaje kao obrazovni sadržaj za buduće generacije. Grubišnopoljska osnovna škola je jedina škola u Hrvatskoj koja nosi ime po njemu.
Ivan Nepomuk Jemeršić bio je svećenik, a živio je na prijelazu iz 18. u 19. stoljeće. Tada su bili posve drugačiji životni uvjeti. Iz Zagora je doselio u Grubišno Polje.
– Doselio se zato što je to bio privlačan kraj jer je u to vrijeme Hrvatska bila u sklopu Austro-Ugarske. To je bila država u kojoj su živjeli različiti narodi: Hrvati, Srbi, Česi, Slovenci, Austrijanci, Mađari te se govorilo mnogo jezika. Kada je u tim zemljama ponestalo zemljišta oni su doselili u naše krajeve, a najviše ih je bilo oko Grubišnog Polja. Ivan Nepomuk Jemeršić je bio vrlo sposoban te je dobio taj posao zato što je znao čak pet jezika uz hrvatski jezik. Bio je jako učen – pojasnila je Manuela Iveković.
BORBA ZA POLOŽAJ HRVATSKOG JEZIKA
Naišao je i na brojne prepreke, a posebno se borio za položaj hrvatskog jezika. Kandidirao se i završio na mjestu hrvatskog saborskog zastupnika. Tamo se također nastavio boriti za prava Hrvata i da se svugdje u Hrvatskoj govori hrvatski jezik.
– Tada je velik utjecaj bio mađarskog jezika i to je bila nekakva prijetnja. Mađarski jezik se željelo uvesti u sve ustanove i u sve škole. Jemeršić se borio za to da se u Hrvatskoj govori hrvatski jezik – ispričala je Manuela Iveković.
Svoj život je završio u Grubišnom Polju sretno i spokojno. Otišao je u mirovinu, no prije toga je završio u zatvoru upravo zbog te borbe upravo za hrvatski jezik. Imao je velike sporove s tadašnjim banom Károly Khuenom-Héderváryjem.
IGROKAZ
Osim riječima, učenici su izveli i igrokaz o životu Ivana Nepomuka Jemeršića te zainteresirali učenike za njegov život.
SATI I SATI RADA
Učenici i njihova mentorica su na ovoj slikovnici radili čitavu školsku godinu. Proveli su sate i sate istražujući, pišući i crtajući slikovnicu o Ivanu Nepomuku Jemeršiću – čovjeku čije je djelovanje uvelike utjecalo na Grubišno Polje, ali i cijeli hrvatski narod. Učenici iz Grubišnog Polja su potvrdili kako izrada slikovnice nije nimalo lak posao, no priznaju da su i uživali te su na samom kraju ponosni na zajednički kreativni rad.
Bilo je tu potrebno puno promišljanja kako prikazati određene scene, a da budu jednostavne za shvaćanje. Na određenim dijelovima su čak upotrijebili i umjetnu inteligenciju s pomoću koje su stvorili fotografiju na kojoj su učenici s Ivanom Nepomukom Jemeršićem. Slikovnica ima i metodičke dodatke za nastavnike te zadatke za učenike. Tiskana je s posebnim fontom koji je prilagođen djeci.
Foto: Bjelovar.info