Od 22. rujna do 22. listopada u Gradskom muzeju Bjelovar bit će postavljena jedinstvena izložba telekomunikacijske tehnologije pod nazivom “Doba telefona – s posebnim osvrtom na Bjelovar“. Bjelovar je od kraja 19. stoljeća pa sve do današnjih dana jedan od telefonski najrazvijenijih gradova u Hrvatskoj. Zamjenik bjelovarskoga gradonačelnika Igor Brajdić ukazao je na dugu povijest telefona u gradu.
– Prva telefonska linija u Bjelovaru uvedena je davne 1892. godine, prije više od 100 godina. To je i mene začudilo da Bjelovar ima tako bogatu povijest što se tiče telefona. Ja ću dati jednu usporedbu i paralelu s današnjicom, kada imamo pametne telefone i dostupni smo u bilo koje doba dana i noći, usudio bih se reći da se nekad ipak živjelo kvalitetnije, bolje i mirnije. To nije nikakva nostalgija, nego realnost onako kako ja to osjećam – kazao je te dodao kako ima osjećaj da ljudi imaju sve manje vremena jedni za druge. Pozvao je građane da pogledaju izložbu.
– Ova izložba je sigurno zanimljiva i svakako ju vrijedi pogledati te pozivam sve da dođu u petak na otvorenje izložbe od 18 sati – naglasio je. Većina građe koja će biti prikazana na izložbi dolazi iz fundusa HT-ovog muzeja, a dio za Bjelovar iz fundusa Gradskog muzeja. Ravnateljica Gradskog muzeja Bjelovar Marijana Dragičević otkrila je više detalja o izložbi.

– Izložba je napravljena u suradnji triju muzeja, Muzeja HT-a iz Zagreba, Tehničkog muzeja Nikola Tesla iz Zagreba i domaćina, Gradskog muzeja Bjelovar. Prvi dio izložbe se sastoji od općenitog razvoja telekomunikacije, a posljednji dio je najviše osvrt na sam Bjelovar. Autori izložbe su Vesna Lipovac, viša kustosica iz HT-ovog muzeja i Goran Rajić, viši kustos iz Tehničkog muzeja. Izložba se sastoji od šest cjelina i ima ukupno 88 eksponata. Najstariji telefon je iz 1894. godine podrijetlom iz Budimpešte. Bit će prikazana i telefonska indukatorska centrala iz 1897. godine tako da su predmeti od kraja 19. stoljeća i završava se s prvim pametnim telefonom – navela je. Istaknula je kako su u muzeju primijetili kako posjetitelji, uz likovne i umjetničke izložbe, najviše vole izložbe o onom što im je blisko, što je dio svakodnevice i tako se rodila ideja o ovoj izložbi. Na najavi izložbe prikazan je telefon Iskra iz 1986. godine, a zanimljivo je kako je prvi privatni telefon u Bjelovaru imao je Milan Rojc, političar i otac Naste Rojc pa će i jedna njihova fotografija biti izložena u sklopu izložbe. Vjeruje Dragičević kako bi ova edukativna izložba mogla biti zanimljiva širokoj masi ljudi.
Gradsko vijeće Grada Bjelovara je na nedavnoj sjednici potvrdilo Marijanu Dragičević za novu ravnateljicu Gradskog muzeja Bjelovar. Zanimalo nas je kakvi su joj planovi i na čemu se trenutno radi.
– To je zahtijevan i jako odgovoran posao. Sad trenutno smo u prijavama za Ministarstvo kulture za izložbenu galerijsku djelatnost, za restauracije određenih predmeta iz fundusa i izložbe su do kraja godine popunjene te smo napravili plan za iduću godinu s izložbama, ali to ćemo sve objaviti naknadno. Očekuje nas izložba koja se otvara za Martinje o vinu, to radi kolega viši kustos Tomislav Matić i povodom Adventa će biti izložba božićnih jaslica, to se otvara 27. studenog i s time završavamo tekuću godinu – istaknula je nova ravnateljica Gradskog muzeja Bjelovar.
Tekst: Blaženka Božinović, novinarka portala bjelovar.info