Prije točno godinu dana, u bjelovarskoj knjižnici predstavljena je nagrada „Željko Sabol“, koju je ustanovio Grad Bjelovar na prijedlog Kulturnog vijeća Grada. Ova nagrada, dugo željena inicijativa brojnih kulturnih djelatnika, zaživjela je u punom sjaju što potvrđuje i današnji svečani program. Na natječaj je ove godine pristiglo 47 pjesničkih zbirki, vrlo različitih poetika i estetskih dometa.
Odbor za dodjelu Nagrade u sastavu Milan Bešlić kao predsjednik Odbora te Davor Šalat i Siniša Krpan kao njegovi članovi, nije imao nimalo jednostavan zadatak procijeniti i izdvojiti jednu zbirku kao pobjedničku. Nakon detaljne analize i usaglašavanja, Odbor je Nagradu odlučio dodijeliti Sibili Petlevski za zbirku „Prljavi od zemlje, pijani od zraka“.
Na svečanosti se okupljenima obratila ravnateljica bjelovarske knjižnice, Vjeruška Štivić, istaknuvši važnost nagrade.
– Pozdravljam našu laureatkinju, autoricu nagrađenih stihova, Sibilu Petlevski. Drago mi je što je ova ideja napokon ostvarena jer se gotovo 20 godina govorilo o potrebi odavanja počasti prerano preminulom sugrađaninu, Željku Sabolu, za njegov izniman književni i likovni doprinos te značaj u promociji hrvatske kulture i umjetnosti.
Štivić je objasnila da Grad Bjelovar povjerava organizaciju nagrade dvjema kulturnim ustanovama – Bjelovarskoj knjižnici i Gradskom muzeju Bjelovar – s obzirom na to da se nagrada dodjeljuje naizmjenično: jedne godine za književnost, a druge za likovno stvaralaštvo. U okviru književne kategorije, knjižnica je provela javni natječaj za najbolju zbirku pjesama na hrvatskom jeziku s ciljem promicanja poetskog stvaralaštva te poticanja razvoja autora i njihovih djela.
Đurđa Adlešič, predsjednica Kulturnog vijeća Grada Bjelovara izrazila je zadovoljstvo zbog realizacije ideje o uvođenju nagrade „Željko Sabol“ u čast poznatog književnika i Bjelovarčanina. Nakon što je prijedlog jednoglasno usvojen na sjednici Kulturnog vijeća i potom na Gradskom vijeću, dokumentacija je poslana Ministarstvu kulture i medija s ciljem da nagrada dobije međunarodni značaj.
Adlešič je istaknula kako je sretna zbog uspješne provedbe ovog procesa, unatoč dugim procedurama, jer nagrada ne samo da odaje počast Sabolu već i doprinosi očuvanju kulturnog identiteta Bjelovara. Dodjela nagrade „Željko Sabol“ simbolizira važan korak u promicanju kulturnih vrijednosti grada i prepoznavanju značaja lokalnih umjetnika.
Prvu nagradu „Željko Sabol“ uručio je Igor Brajdić, zamjenik gradonačelnika koji je čestitao laureatkinji te izrazio zadovoljstvo zbog uvođenje ove nagrade.
– Naš Željko Sabol ovime se ponovno vraća u Bjelovar. To je značajno jer se naš Bjelovar još jednom upisao u kulturnu kartu i to ne samo RH, usudim se reći, i nešto više na međunarodnoj razini. Kultura je sastavni dio svakog grada, kultura je jako bitna, a posebice u Bjelovaru koji je središte Bjelovarsko-bilogorske županije i središte bjelovarsko-križevačke biskupije. Svi zajedno trebamo raditi na kulturi – rekao je Igor Brajdić te istaknuo i pohvalio Kulturno vijeće Grada Bjelovara na čelu s Đurđom Adlešič čija je ovo bila ideja.
Dobitnica Sibila Petlevski pročitala je tekst koji je priredila upravo za ovu priliku u kojemu zahvaljuje onima koji su je prepoznali i odabrali, a na neki način zahvaljuje i duhu Željka Sabola kojeg je osobno poznavala.
– Osobita mi je čast biti prvom laureatkinjom nagrade „Željko Sabol“ nazvane po autoru čiji pjesnički glas ostvaruje tajnu sponu s mojim pjesničkim glasom. Na prvi pogled se to ne čini tako, međutim ova nagrada je idealna prilika da ukažem na nešto važno u vezi poezije, a što nije uvijek lako detektirati analizom stilskih, poetičkih i žanrovskih razlika i sličnosti. Mora postojati vjerovanje u čudo pjesme, poezija još uvijek ostavlja odškrinuta vrata prema odnosu fizičkog i onostranog – podijelila je s publikom Sibila Petlevski.
Na svečanosti je pjesme iz nagrađene zbirke interpretirao Goran Grgić, a Bjelovar će se na ovaj način barem malo odužiti svom prerano preminulom sugrađaninu koji je svojim radom itekako zadužio ne samo svoj rodni grad, nego i cjelokupnu hrvatsku kulturu.