Ove se godine u Noć muzeja po drugi puta uključila i Općina Zrinski Topolovac pod sloganom “Vezani uz prošlost – važni za budućnost”. U tamošnjem društvenom domu postavljena je etnografska izložba puna raznih predmeta iz prošlosti i starih fotografija, a zanimljivi su bili i orijentalni predmeti i ukrasi. Središnja tema programa bila je legenda iz 1522. godine, Babotučka vojna.
Tijekom predavanja Slavena Klobučara koji je govorio o pokretanju postupka zaštite Babotučke vojne i nakon što je posjetiteljima prikazan kratki video u kojem mještani govore o toj legendi, načelnica Jasna Mikles Horvat potpisala je Prijavni obrazac za upis nematerijalnog dobra u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske.
– Raduje me što smo na današnji dan prikupili i sve potrebno što želimo prezentirati prilikom prijave Babotučke vojne u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske. Svjesni smo da je dug put pred nama, no želja da sačuvamo ovu legendu živom te da je prenosimo na nove naraštaje daje nam motivaciju za daljnjim radom. Babotučka vojna i kao legenda koju pričamo i koju scenski prikazujemo dio je naše baštine i identiteta Zrinskog Topolovca, a tome svjedoče i toponimi koji su ostali još od onih vremena – naglasila je načelnica. Zahvalila je svima koji su pomogli u organizaciji Noći muzeja, kako udrugama, tako i pojedincima.
Osim o upisu Babotučke vojne, Slaven Klobučar predstavio je i fotografski natječaj „Postani foto lovac – istraži općinu Zrinski Topolovac“ u kojem se traže najbolje fotografije snimljene na području ove općine od 2018. do 2023. godine.
Sam natječaj objavljen je na internetskim stranicama Općine i Facebook stranici natječaja gdje se nalaze svi detalji.
Noć muzeja imala je i međunarodni karakter jer je na njoj tradicionalno zemljano posuđe i ručno lijevana zvonca izložio István Horvat iz susjedne Republike Mađarske.
– Živim u selu desetak kilometara udaljenom od graničnog prijelaza Goričan. Sakupljam keramičko posuđe i tekstil te izrađujem zvončiće. Želja mi je bila ovdje pokazati kako smo mi slična kultura i etnografija, a motivi na ukrasnim i uporabnim predmetima su skoro identični što pokazuje našu povezanost u ovom panonskom bazenu – naveo je Horvat koji je o tome i dobivanju nadimaka održao i predavanje.
Nakon njega, predavanje je imao učitelj Vlado Karagić koji je pričao o događajima koji su prethodili Babotučkoj vojnoj, ali i podučio okupljene kako je razlog što su se veliki osvajači uplašili maskiranih seljana i krilatog bika bilo praznovjerje.
Gordana Marta Matunci nije skrivala zadovoljstvo time što se krenulo u zaštitu Babotučke vojne koju je upravo ona prva zapisala 1961. godine.
– Drago mi je da taj žar za čuvanjem starine i naše baštine još uvijek tinja. Kad razgrnemo pepeo pojavit će se vatra koja će iznova pokazati sve ono što kao Bilogorci jesmo i što imamo – zaključila je Matunci koja je okupljenu djecu naučila pjevati i plesati nekoliko tradicionalnih dječjih kola.