Prošli tjedan su članice Udruge žena Gudovac otvorile izložbu „Rapsodija svile i čipke“ u Narodnoj knjižnici „Petar Preradović“ Bjelovar kojom prikazuju neumorno čuvanje kulturne baštine te promoviraju ručni rad. Izložba se može posjetiti do 19. lipnja u predvorju Odjela za odrasle. Udruga je osnovana u travnju 2016. godine s ciljem očuvanja kulturne baštine i narodnih običaja te poticanje žena na aktivno vježbanje i brigu o zdravlju, a jučer je rad udruge predstavljen posjetiteljima u bjelovarskoj knjižnici. Prikazale su širinu i raznolikost njihovog kreativnog izražavanja.
Predsjednica Udruge žena Gudovac je Vesna Belošević, a posjetiteljima je prezentirala rad udruge, odnosno kakvim se kreativnim radom bave članice u svoje slobodno vrijeme. Primjerice, izrađuju haljine od stare koperte ili vezene ručnike.
– Što mi sve lijepo radimo? Možemo krenuti od ove postave haljina od stare koperte koju čuvamo kao kulturnu baštinu. Tu su i ručnici koji su necani, vezeni. Imamo i stare pegle, no nemamo više žara da možemo peglati s njima, ali stvarno vjerujem da su bile bolje nego parne postaje. Kao što vidite šivamo i oslikavamo torbe – pojašnjava Vesna Belošević.

Osim ručnog rada, članice pokazuju i svoje glumačke sposobnosti kroz brojne za predstave za djecu i odrasle.
– Imali smo i projekt „Europski san za svaki dan“ koje je bio 2023. godine. S pomoću njega smo ostvarile da možemo napraviti i predstavu „Jagica i hrabri Pero“ i kupiti Kamishibai kojim pripovijedamo priče za djecu. Imamo dramsku sekciju za djecu – to su lutkarice, a ovdje su lutke isto izrađene ručno. Imale smo čak jednu generaciju djece 10-godišnjaka s pomoću kojih smo održale predstavu „Dabrov čamac“ u muzeju. Onda su ta djeca prema našem tekstu izvela tu predstavu. Bilo je jako zanimljivo. Osim što brinemo o kulturnoj baštini brinemo i o tome da ljudima u ruralnim krajevima približimo kazalište, odnosno amatersko kazalište. Pišemo i tekstove za predstave – dodaje.
Pojasnila je i što je ključno za sve čime se bave.
– Ništa drugo nego samo kreativa i mašta rade prekrasne radove – naglašava.
Otkrila je i po čemu je udruga najpoznatija te kako surađuju s brojnim drugim udrugama diljem Lijepe naše, a bile su čak i u Stuttgartu.
– Najpoznatije smo po našoj pisanici iz Gudovca i s pomoću nje prezentiramo naš Bjelovarsko-bilogorski kraj na svim našim izložbama diljem Republike Hrvatske. Surađujemo i družimo se s brojnim udrugama – od onih iz Sisačko-moslavačke županije, Vukovarsko-srijemske, Ličko-senjske, Zagrebačke, Virovitičko-podravske – svuda smo bile. Najponosnije smo što smo uspjele organizirati da nas 12 leti avionom u Stuttgart u Udrugu Vila Croatia gdje su nas dočekali Hrvati i lijepo nas ugostili. Njima smo izvele predstave i to nam je bio nezaboravan doživljaj – prepričava.
Za svoj rad dobile su i brojne zahvale, a predsjednica udruge je prezentirala i ostale ručne radove.
– Za naš rad smo dobile i zahvalu Grada Bjelovara. Također smo surađivale i u Ljepoti majčinstva kada smo dale svoj nakit mamama koje su bile manekenke tog dana. Jednom smo i same sebi dizajnirale haljine. To su sve stare koperte koje su stajale u ormaru, nisu imale svrhu pa smo mi njih uobličile te se obukle i dodale crveni čunčani nakit – kaže.
Bave se i raznim aktivnostima za očuvanje zdravlja.
– Imamo i sekciju gdje se bavimo i očuvanjem našeg zdravlja gdje upotrebom eteričnih ulja u mješavini s prirodnim baznim uljima radimo pripravke koje možete probati. Imamo i jedan lagani ljetni parfem koji se može prilagoditi svakome te koji je, prvenstveno, zdrav, ekološki i dugo je postojan – dodaje.
Udruga žena Gudovac postoji osam godina, osnovana je 2016., a predstavljaju se i na brojnim natjecanjima.
– Imale smo i našu članicu iz Gudovca koju smo prijavili za predstavljanje Bjelovarsko-bilogorske županije na nivou cijene Hrvatske za najuzorniju hrvatsku seosku ženu. Na to smo bili jako ponosni i dale smo joj veliku podršku – poručuje.
U vrijeme različitih obilježavanja, kao što je primjerice blagdan Uskrsa, članice izrade mnoštvo kreativnih radova.
– One pisanice koje vise na sajlama na korzu – njih 72 su prošla kroz naše ruke. Mi smo ih ručno oslikale, obojile, impregnirale i zaštitile lakom – opisuje.
Potvrđuje kako ručne radove izrađuju brojnim različitim zahtjevnim i manje zahtjevnim tehnikama.
– Također volimo i heklati, čunčati, štrikati… Skoro sve moguće radove koji postoje. Naš zadnji ljetni dizajn kojim se predstavljamo je točkanje na drvetu. Od njega smo napravile ogrlice, privjeske za ključeve… – navodi.
Svoj rad prezentiraju i u vrijeme Terezijane. Naime, napravile su zlatnu krunu.
– Kruna cijelog našeg rada je krenula u zadnjih sedam dana. Shvatile smo da je Terezijana i da bismo mi našem gradu željele pokloniti nešto da uveličamo Terezijanu, a da to je to naš rad. Onda smo zamislile krunu i u roku od tri dana kruna je napravljena. To je vrhunac koji smo osmislile u roku od pet minuta – prezentirale su.
Članice su vrlo aktivne, iz dana u dan smišljaju nove ideje.
– Svi vi koji pratite naš rad vidjet ćete koliko se to sve mijenja, kao vrijeme. Stalno imamo nešto novo, nove ideje dođu kao kad se lampica upali – šaljivo će predsjednica udruge.
Za kraj predstavljanja rada udruge, članice su u veselom tonu upriličile i nagradnu igru za posjetitelje te tako podijelile svoje kreativne radove poput ogrlica i marama.