Prvi je dan jeseni, a manifestacija „Jesen na Bilogori“ pokazala je svu raskoš bilogorske jeseni te privukla brojne posjetitelje na Vidikovac u Velikom Trojstvu. Radilo se o 7. izdanju ove manifestacije koja se održala proteklog vikenda. Posjetitelji su mogli uživati u bogatom programu koji slavi ljepote Bilogore kroz tradiciju, kulturu, gastronomiju i brojne druge sadržaje te su tako zajednički dočekali jesen.
Subotnji program je započeo „Bilogora trailom“ gdje je preko 500 trkača kroz tri staze pokazalo svoju sportsku spremu. Održane su i brojne kreativne radionice – izrađivali su se prigodni jesenski aranžmani od jesenskih plodova i ukrasnog bilja te tehničke tvorevine. Bilo je tu i radionica za djecu gdje su malene ručice ukrašavale platnene vrećice i okvire za slike te uživala u mozgalicama, a mogla su i poslušati bilogorsku čaroliju. Osim radionica, djeca su se okušala i u sportskim aktivnostima te je za kraj subotnjeg dana posjetitelje zabavio Ringišpil bend s koncertom „Svjetionik nad panonskim morem“.
Manifestacija se nastavila u nedjelju kada su brojni hodači uz HPD „Bilogora“ pohodili bilogorske puteljke. Održan je i Bilo Klik te biciklijada. Uslijedilo je svečano otvorenje nakon čega je održano kuharsko natjecanje. Program se nastavio uz čitaonicu i igraonicu za djecu, dok su roditelji mogli izrađivati jesenske aranžmane. Potom su se posjetitelji opustili uz Barrique bend te zajedno dočekali jesen. Veliko Trojstvo je ponudilo i predstavljanje lokalnih OPG-ova i obrte domaćih radinosti pa su posjetitelji mogli razgledati i kupiti domaće proizvode.
Uz sve navedeno, tri nova člana su prisegnula u povijesnu postrojbu Bjelovarski graničari – Husari 1756. – Marko Dominković, Marko Preskočil i Marko Kopričanec.
Marko Kutanjac, načelnik Općine Veliko Trojstvo pozdravio je sve posjetitelje te pojasnio kako je manifestacija rasla iz godine u godinu.

– Jesen na Bilogori je započela prije sedam godina, a sve skupa je počelo u Romskoj kući na inicijativu obitelji Đurđević i Bačak koji su imali otvorene OPG-ove te krenuli po sajmovima izlagati svoje proizvode. Na njihovu ideju je to polako krenulo s malo obiteljskog dvorišta i iz Romske kuće. Vidjeli smo da bi ova manifestacija mogla prerasti u nešto veće pa smo se preselili na prostor Etno kuće gdje je iz godine u godinu manifestacija postala sve veća i veća, s većim brojem izlagača, s većim brojem posjetitelja. Čak nas posjećuju i ljudi koji nisu iz Republike Hrvatske – poručio je načelnik Kutanjac.
Dario Hrebak, gradonačelnik Grada Bjelovara pohvalio je suradnju te sve bolji razvitak ruralnog turizma.

– Sjećam se kada smo prije nekoliko godina započinjali i bila je to priča koja je imala puno potencijala, ali nije se razvila do onoga što imamo danas. Danas možemo biti zadovoljni. Ovo je jedna dobra, krasna suradnja te Grad Bjelovar preko Turističke zajednice daje svoj jedan financijski doprinos. Zajedničkim snagama pokušavamo dizati ruralni turizam naše Bilogore. Jedino zajedničkim snagama možemo razvijati turizam – naglasio je gradonačelnik Hrebak.
Manifestaciju je posjetila i Tanja Novotni Golubić, zamjenica župana BBŽ.

– Pozdravljam vas ispred Bjelovarsko-bilogorske županije i u ime župana Marka Marušića. Čestitam organizatorima na sjajnoj manifestaciji, sve ste odlično organizirali – od vremena, atmosfere, programa. Ovdje se zaista možemo pronaći za svakoga ponešto. Bjelovarsko-bilogorska županija s ponosom podržava aktivnosti jer promiču ljepotu našeg kraja te čuvaju tradiciju i baštinu. Ova Općina je predvodnik razvoja ruralnog turizma – rekla je Tanja Novotni Golubić.

Manifestaciju je službeno otvorila Dijana Katica, predsjednica udruge za turizam i ruralni razvoj „Klub članova Selo“ te je po 7. put održana „Jesen na Bilogori“ koja je i ovoga puta pokazala svu jesensku čar Bilogore sa svojim kulturnim, gastronomskim i sportskim aktivnostima.








