Narodna knjižnica Petra Preradovića u Bjelovaru danas je bila domaćin drugog nacionalnog Topoteka dana u organizaciji ICARUS Hrvatska u suradnji s Državnim arhivom u Bjelovaru. Susret topotekara održan je u okviru Dana europske baštine čija je ovogodišnja središnja tema održivost baštine. Program je usmjeren na razmjenu iskustava i povezivanje topotekara, upoznavanje s radom Topoteka platforme te predstavljanje Topoteka zbirki javnosti. Prvi Topoteka dan održan je prije dvije godine u Prelogu, a zbog epidemije covida-19 kasnije nije bilo susreta.
Martina Krivić Lekić, ravnateljica Državnog arhiva u Bjelovaru otkrila je razlog zbog kojih se topotekari okupljaju, ali i zašto Topoteke privlače širu javnost.
– Topoteke su zanimljive javnosti, zanimljive su i zbog druženja i fotografija i materijala koji pružaju ljudima koji gledaju, koji traže nešto više o svojoj prošlosti tako da smo se mi malo okupili, mi topotekari koji vodimo svaki svoje topoteke da porazgovaramo na koji način promoviramo i prezentramo topoteke i kako radimo s našim korisnicima, navodi.
Bjelovarska Topoteka u funkciji je tri godine, ali zbog velikog interesa javnosti i odazivu na prikupljanje starih fotografija i dokumenata već ima mnogo zanimljive građe.
– Sada imamo više od 300 fotografija, uvijek pozivamo građane da donesu nešto svoje jer to nam je zapravo najzanimljivije. Mi smo postavili neke fotografije Bjelovarskog lista koje imamo, ali zanimljive su i fotografije nekakvih obiteljskih druženja, starog Bjelovara, za svakog ima ponešto. Možete gledati od vozila koja su bila tu sedamdesetih i osamdesetih do mode, svašta se može naći zanimljivog za svakog tko dođe i pogleda Topoteku, ističe Krivić Lekić te dodaje da se nada da će Topoteke zaživjeti i u sljedećim godinama.
– Nekako se svi teško nakon ove korone okupljaju da nije online, tako da se nadam da će biti nas sve više i da ćemo se družiti kako bi poboljšali Topoteke zbog naših korisnika i zavičajne prošlosti, naglašava.
Današnji susret imao je međunarodni karakter s obzirom da su bili prisutni topotekari iz Srbije i Slovenije, a u programu je sudjelovalo 30-ak izlagača. Osim Topoteke Bjelovar, predstavljeni su i Aljmaški kraj, THEY: Live, Sveučilište u Zadru, projekti Young Digital Treasuries, WAAT, BDC i druge teme, a sudionici su imali prilike posjetiti bjelovarski muzej i arhivsko spremište. Osim toga, tom je prilikom otvorena i jubilarna 30. hrvatska Topoteka DAST – Split kroz vatru i vodu.
Vlatka Lemić, predsjednica ICARUS Hrvatska i jedna od koordinatora platforme Topoteka u europskim okvirima otkrila je kako je cijela ova priča započela.
– Platforma je napravljena u projektu Kreativne Europe, Zajednica kao prilika koji je išao 2014. do 2018. godine. Tu platformu je inače pokrenuo konzorcij ICARUS, međunarodna udruga sa sjedištem u Beču koja promovira upotrebu tehnologije u baštinskim izvorima, to je jedna od tri platforme koju imamo i ova je bila napravljena sa ciljem ne da skuplja samo gradivo po ustanovama, nego u privatnim izvorima, gradivo lokalnih zajednica i kao neka spona, nekakav alat da uključi i građane i neamatere i sve zainteresirane za povijest i baštinu u to, pojašnjava. Topoteka je nastavila živjeti i nakon tog projekta kroz neke nove.
– Jedna od stvari koje ćemo danas predstaviti je koji su to novi projekti gdje se danas koristi Topoteka, kao što je recimo THEY: Live koji se bavi dokumentiranjem studentskog života, koristili smo je u programu koji nam je jedan od alata u ovim novim Erasmus projektima za snimanje filmova o baštini koji koristimo i za razvoj kompetencija baštinskih stručnjaka. U međuvremenu je dobila nagradu Europske komisije za najbolje kulturne prakse 21. stoljeća, Citizen Science Award i postala je najveća suradnička “community” platforma u Europi. Lani smo proslavili milijun zapisa, sada ima trenutno negdje oko milijun i 400 tisuća javno dostupnih zapisa, 400 zbirki iz 20-ak europskih država, a imamo i jedan projekt iz spašavanja iračke baštine. U Hrvatskoj danas u ovoj prilici drugog topoteka dana svečano otvaramo 30. hrvatsku topoteku, naglasila je Lemić.
Važno je napomenuti kako su svi zainteresirani pozvani na uključivanje u čuvanje i promociju povijesne baštine i tradicije. Za sudjelovanje u izgradnji starih i novih Topoteka dovoljno je fotografirati ili skenirati svoje uspomene, stare fotografije, filmove, predmete i dokumente, poslati ih administratorima zbirki i objaviti na portalu. Hrvatske i europske Topoteke možete pogledati na web stranicama www.icarushrvatska.hr/topoteka i www.topothek.at/en/our-topotheques.