Pjesnički maraton (RE)kreirajmo Svijet poezijom jučer je održan u Bjelovaru, i to na Dječjem odjelu Narodne knjižnice “Petar Preradović”. Program koji su podržali Ministarstvo kulture i medija, Grad Čazma i Grad Bjelovar osmišljen je kao pozitivan i kreativan odgovor na današnje stanje u kojem su djeca zaokupljena virtualnim igrama i otuđena od prirode i knjige.
Pjesnički maraton zato je imao za cilj djecu predmetne nastave uvesti u svijet poezije pejsažne tematike te ih potaknuti na pozitivan doživljaj i odnos s prirodom te na kreativnost. Učenici I. i II. osnovne škole Bjelovar u sklopu programa izveli su svoje pjesme nastale na radionicama kreativnog pisanja.
Voditelj programa bio je Slađan Lipovec koji je otkrio kako je nastala ideja za provođenje radionica kreativnog pisanja.

– Ovo je sjajan program, a zamišljen je još u vrijeme epidemije kad su se događale čudnovate stvari, svi smo bili izolirani jedni od drugih, ali primijetio sam da smo izolirani i od prirode. Na temelju toga nastala je ideja kako izvesti ovu radionicu, a da istovremeno potaknemo učenike da se druže s knjigama kad je već bilo takvo vrijeme, ali da se druže i s prirodom. Srećom izašli smo iz izolacije i onda smo uživo mogli izvesti radionice na kojima smo imali različite faze, od promatranja prirode, čitanja pjesama klasičnih i suvremenih hrvatskih pjesnika, pa sve do učeničkih radova – govori Lipovec te dodaje da je energija bila nevjerojatna, a zanimljivo je i koliko se toga može napraviti na trosatnoj radionici koja je provedena u tri škole – Osnovnoj školi Čazma, I. osnovnoj školi Bjelovar te II. osnovnoj školi Bjelovar.
– Mi smo svi zajedno cijelo vrijeme komunicirali, čitali, komentirali i na kraju pisali. Što je najvažnije, to što smo napisali, to su učenici vrlo dobro jedni drugima komentirali. Mislim da je ovo sjajna tvar i jako mi je drago što sam uspio to izvesti u ovim školama. Bilo je uključeno 50-ak učenika, jako puno mojih kolegica, roditelja tako da se moram zahvaliti školama, učiteljicama, djeci, nabraja.
Pjesničkog talenta svakako ima, pa Lipovec ne sumnja kako će se za radove ovih učenika još čuti.
– S ovih 50-ak učenika sasvim sigurno susretat ćemo se u književnosti i oko književnosti, bilo u stvaralačkom smislu, bilo u smislu proučavanja književnosti, bilo u smislu radosti, darivanja i posuđivanja knjiga, navodi Lipovec.
Jedna od učiteljica-mentorica bila je i Sanja Sabljak, učiteljica hrvatskog jezika u I. osnovnoj školi Bjelovar. Ispričala nam je kako je ovaj program pokrenut.

– Mi smo primili prijedlog naše pjesnika i književnika Slađana Lipovca kojeg već od ranije poznajemo i s kojim surađujemo i na LiDraNima i u drugim prigodama. Njegov je prijedlog bio da u našoj školi organiziramo literarnu radionicu za učenike koji su zainteresirani i daroviti za takav oblik rada. Učiteljice hrvatskog jezika u suradnji s ravnateljicom rado su prihvatile taj prijedlog jer mi primjećujemo među svojim učenicima, bez obzira na to što smo u suvremeno doba okrenuti digitalnim sadržajima i više na nastavi hrvatskog jezika moramo ulagati napora da pobudimo kod učenika interes za poeziju, ipak da postoje djeca koja su darovita za to govorno jezično područje i za jezično izražavanje, ističe Sabljak.
Takvu djecu su okupile i ugostile Lipovca u školskoj knjižnici gdje je održana šestosatna radionica.
– Ovo je kruna tog njihovog rada u kojoj je s tim učenicima prvo analizirao velik broj pejsažnih pjesama, na pjesmama poznatih pjesnika učili su kako što bolje izraziti svoj doživljaj prirode i danas imamo više od 20 pjesničkih tekstova koji su po njegovoj i našoj procjeni vrijedni, lijepi i zanimljivi, kaže Sabljak.
Svi koji su bili uključeni u ovaj program nadaju se da će se ovi mladi i kreativni ljudi poželjeti baviti pjesništvom ili da će im to bar postati hobi.
– Želja nam je da djeca nauče da se mogu izraziti i kroz poeziju. Mi i inače u školi pokušavamo s učenicima raditi tako da ih potičemo na kreativno izražavanje, ali ovo je baš bilo vezano uz učenike koji su daroviti, naglašava. Dodaje kako djeca vole zabavne romane, dok poeziju čitaju puno manje, no nada se da će i u tom području biti napretka. Naposljetku, cilj autora bio je da se djecu odmakne od ekrana kako bi otkrili svijet kroz poeziju, a ujedno je bila važna i promocija poezije i njenih vrijednosti.








