Manifestacija Dani Željka Sabola, održana 28. studenoga, u I. osnovnoj školi Bjelovar, bila je iznimno svečan događaj koji je okupio učenike, njihove roditelje, voditelje radionica, ravnatelje osnovnih škola te predstavnike Grada Bjelovara. Priredbu su svečano otvorili školska ravnateljica i dogradonačelnik Igor Brajdić.
Inicijativu je pokrenuo Grad Bjelovar, uz podršku škole, kako bi se promicao lik i djelo Željka Sabola, svestranog umjetnika i intelektualca te rođenog Bjelovarčanina. Poseban naglasak manifestacije bio je na poticanju kreativnosti mladih i očuvanju kulturne baštine za buduće generacije.
Ovaj događaj uključio je sudionike iz literarne, likovne i glazbene radionice te zainteresirane građane, čime je postao značajna prilika za povezivanje zajednice i bolje upoznavanje s radom umjetnika po kojem je nazvana i ulica u kojoj se škola nalazi.
Svečanost je održana simbolično 28. studenoga 2024., na dan rođenja ovog velikog Bjelovarčanina, koji je 1941. godine ugledao svjetlo dana upravo u Bjelovaru.
U uvodnom dijelu priredbe, učenici sedmih razreda, Marko Potak i Fran Stepić, recitirali su Sabolove pjesme iz zbirke Kao krug na vodi, pod mentorstvom učiteljica Mirjane Ištef i Jasne Kalem, koje su ujedno bile autorice konferanse i koordinatorice priredbe.
Posebnu ulogu imala je učiteljica Glazbene kulture Danica Barišić, koja je kroz osobni istraživački rad, projektnu nastavu i međunarodni e-Twinning projekt doprinijela boljem razumijevanju života i stvaralaštva Željka Sabola. Tijekom priredbe predstavila je glazbenu prezentaciju koja nas je podsjetila na suradnju Sabola s glazbenim velikanima poput Miše Kovača, Terezije Kesovije, Gabi Novak i Frane Lasića, naglašavajući „zlatno doba” hrvatske zabavne glazbe sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog stoljeća.
Nakon recitacija i glazbene prezentacije, svečanost je nastavljena nastupom Pjevačkog zbora I. osnovne škole Bjelovar, predvođenog učiteljicom Danicom Barišić. Zboru su se pridružili i učitelji, djelatnici škole te ravnateljica, izvedbom pjesme Samo simpatija, za koju je tekst napisao Željko Sabol.
U završnom dijelu priredbe predstavljen je rad trodnevnih radionica, održanih u poslijepodnevnim satima i namijenjenih umjetnički darovitim učenicima svih bjelovarskih osnovnih škola.
– Literarna radionica pod nazivom Školska čudovišta, koju su vodile učiteljice Sanja Sabljak i Mirjana Ištef, omogućila je učenicima da kroz pisanje i ilustracije izraze školske strahove i probleme. Jedan od sastavaka pročitan je okupljenima.
– Likovna radionica, pod vodstvom učitelja Lorene Lukić-Buršić i Vjekoslava Horvata, rezultirala je izradom logotipa manifestacije. Najbolji rad, kojeg je izradila Mikha Babok Vresk, proglašen je službenim logotipom, a nagrađeni su i radovi Nele Kuzmek, Dore Vuglovečki i Elene Herceg.
– Glazbena radionica, vođena učiteljicama Danicom Barišić i Slavicom Dvoraček, omogućila je učenicima stvaranje nove melodije na Sabolove stihove Prijatelji stari, gdje ste?. Uz aranžman učiteljice Dvoraček, pjesma je izvedena uz pratnju flauta i boomwhackersa.
Na kraju svečanosti, ravnateljica Martina Supančić uručila je zahvalnice svim mentorima i sudionicima, ističući značaj ove manifestacije u očuvanju i promoviranju umjetničkog nasljeđa Željka Sabola.
– Nadamo se da će manifestacija nastaviti poticati interes za Sabolovo stvaralaštvo i inspirirati nove generacije. Vidimo se i dogodine na istome mjestu! – poručili su iz I. OŠ Bjelovar.
Izvor: I. OŠ Bjelovar – Mirjana Ištef i Jasna Kalem