Dok je Bjelovar slavio 30. Terezijanu i 270. rođendan grada, jedna je večer posjetitelje odvela ravno u vrijeme njegova nastanka. Atrij Gradskog muzeja pretvorio se u raskošnu baroknu pozornicu, a tradicionalni Husarski bal još jednom je pokazao zašto zauzima posebno mjesto u srcima Bjelovarčana.
Uz zvuke fanfara, svečani dolazak husara i dvorske svite te pljesak okupljenih, činilo se kao da je vrijeme na trenutak stalo. Umjesto užurbanog ritma svakodnevice, Bjelovar je ponovno živio u osamnaestom stoljeću – u doba sjaja, raskoši i carskih balova.
Pod treperavim svjetlom koje je dočaralo atmosferu nekadašnjih dvorana, kroz glazbu, ples i scenske prikaze ispričana je priča o gradu koji nije nastao slučajno.
Grad rođen iz vizije
Bjelovar je nastao planom. Voljom habsburške monarhije, mudrom odlukom carice Marije Terezije i predanim radom vojnika, obrtnika i građana, 1756. godine počela je gradnja grada koji će postati jedno od najvažnijih središta Varaždinskog generalata i Vojne krajine.
Upravo toj povijesti i ljudima koji su tijekom 270 godina gradili temelje današnjeg Bjelovara bila je posvećena ovogodišnja večer Husarskog bala.
– Večeras se ne okupljamo samo radi plesa i veselja. Okupljamo se kako bismo odali počast povijesti koja nas je oblikovala, ljudima koji su svojim radom i požrtvovnošću gradili temelje ovoga grada te vremenu koje je Bjelovaru podarilo njegovo mjesto na zemljovidu hrvatskih gradova – poručeno je tijekom programa.
Kada carica otvori bal
Poseban trenutak večeri bio je dolazak Njezina Carskog i Kraljevskog Veličanstva, carice Marije Terezije, koja je simbolično otvorila Husarski bal.
Uz trublje, povijesne postrojbe i dvorsku pratnju, publika je pozvana da mislima otputuje kroz stoljeća i prisjeti se vremena u kojem je nastao grad koji danas ponosno nazivamo svojim domom.
– Neka ova večer bude ispunjena dostojanstvom, radošću, plesom i zajedništvom dostojnim carskog dvora – poručili su organizatori prije nego što su plesni podij prepustili damama i gospodi.
I tada je započeo valcer.
Više od predstave
U programu su sudjelovali Bjelovarski graničari husari, čuvari vojne i kulturne baštine grada, članovi barokne skupine HORKUD-a Golub Bjelovar te brojni gosti koji su svojim kostimima, koreografijama i scenskim nastupima oživjeli duh nekadašnjih plemićkih balova.
Publika je mogla vidjeti elegantne valcere i menuete, plesove u kojima je svaki pokret imao svoje značenje. U svijetu strogih pravila i istančanog ukusa, ples nije bio samo zabava – bio je umjetnost, izraz poštovanja i odraz društvenog ugleda.
Dame u raskošnim haljinama i gospoda besprijekorna držanja podsjetili su na vrijeme kada su čast, dostojanstvo i otmjenost bili temelj društvenog života.
Čuvari identiteta grada
Husarski bal odavno je prerastao okvire običnog scenskog programa. On je postao podsjetnik na to odakle je Bjelovar krenuo i koliko je daleko stigao.
Iz vojničkih logora, pažljivo iscrtanih ulica i osmišljenih trgova izrastao je grad koji je tijekom stoljeća postao dom tisućama ljudi. Grad koji je odolijevao izazovima vremena, rastao i mijenjao se, a pritom nije zaboravio svoje korijene.
Večer u atriju Gradskog muzeja zato nije slavila samo prošlost. Slavila je sve naraštaje koji su tijekom 270 godina stvarali Bjelovar – od vojnika i obrtnika do učitelja, liječnika, umjetnika i svih onih koji su svojim radom ostavili trag.
Večer za pamćenje
Dugotrajan pljesak kojim je publika nagradila sudionike potvrdio je ono što Bjelovarčani već dobro znaju – Husarski bal nije tek predstava.
To je doživljaj.
To je susret s vlastitom poviješću.
To je večer u kojoj grad nakratko odjene svoje najraskošnije ruho i prisjeti se trenutka kada je, voljom carice Marije Terezije, započela njegova priča.
I upravo zato, u godini kada Bjelovar slavi 270 godina postojanja, a Terezijana svoje 30. izdanje, Husarski bal još je jednom dokazao da se identitet grada ne čuva samo u knjigama i arhivima, nego i kroz glazbu, ples i zajedništvo ljudi koji ga s ponosom prenose novim generacijama.
Foto: Bjelovar.info












