U knjižnici Komercijalne i trgovačke škole Bjelovar nastavlja se izložbena djelatnost. Ovoga puta predstavljamo zavičajnog umjetnika Zdravka Damjanovića čije radove dosad Bjelovarčani nisu imali prilike upoznati. Sretni smo što je autor odlučio svoje recentno stvaralaštvo izložiti upravo u našoj školskoj knjižnici.
Zdravko Damjanović rođen je u Garešnici 1967. godine. Diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu na slikarsko-grafičkom odsjeku u klasi profesora Ante Kuduza. Svoju prvu izložbu imao je tijekom studiranja 1989. u Zagrebu, a dosad je sudjelovao u dvadesetak skupnih i samostalnih izložaba. Živi u Ciglenici kraj Garešnice, a predaje Likovnu kulturu u osnovnim školama u Hercegovcu, Velikoj Trnovitici i Trnovitičkom Popovcu.
Među autorovim zapaženijim umjetničkim ostvarenjima ističe se garešnički spomenik hrvatskim braniteljima, reljef Majke Božje na mjesnom groblju u Ciglenici, oltarna slika u crkvi u Hercegovcu te u kapelici u Mlinskim Vinogradima.
O ovoj izložbi pod nazivom Akromatsko šarenilo, autorova kći Marija Šinko, inače diplomirana povjesničarka umjetnosti, u predgovoru katalogu ističe: „Zdravko Damjanović predstavlja nam se ovom izložbom kroz nekoliko velikih tema u svojem likovnom radu: kroz pejzažne i religiozne motive, po kojima je dobro poznat, te kroz dosad nikada izložene simboličke prikaze osjećaja i dokumentarističke crteže. Umjetnik se služi klasičnim i jednostavnim tehnikama: olovka, tuš i metalno pero, tuš i trska, linorez.“
U prikazu opusa predstavljenog na ovoj izložbi dotaknula je sve navedene teme i obilježja izraza te pojasnila suodnos tehnike i autorovih unutarnjih proživljavanja, ističući izražajnu snagu i dramatičnost pojedinih crteža. Na kraju zaključuje: „Ova je izložba svojevrstan presjek umjetnikova tematskog područja interesa u zadnjih desetak godina. Naizgled nepovezanom šarenilu tema (pejzaž, religija, emocije, neimaština) zajednički su akromatski odnosi unutar kompozicije, kojima je svrha reduciranje vizualnih elemenata na osnovne likovne forme, na kontraste svijetlog i tamnog. Na taj način bitna svojstva ovih likovnih radova dolaze u središte pažnje: proživljeni osjećaji i doživljaj viđenog.“
Izložba, koja sadrži 41 crtež, može se razgledati (uz najavu: 043 247 797) svakog radnog dana od 8 do 19 sati u knjižnici srednjoškolskog centra od 11. veljače do 11. ožujka 2025., kada će se održati svečano zatvaranje.
Tekst i foto: Tatjana Kreštan, prof.