OPG Bačak iz Velikog Trojstva prošle je godine bio jedan od korisnika županijskih bespovratnih potpora u poljoprivredi, preciznije mjeru nabave staklene ambalaže za voće i povrće.
Župan Bjelovarsko-bilogorske županije Marko Marušić danas je sa svojim suradnicima i načelnikom Velikog Trojstva Markom Kutanjcem obišao OPG Bačak te najavio da će Županija i ove godine pomoći svojim poljoprivrednicima.
– Drago mi je da smo tijekom 2022. godine isplatili ukupan iznos od 1,7 milijuna kuna. Mi smo u ovoj godini planirali 2,3 milijuna kuna u županijskom proračunu. Nadamo se da će ta sredstva biti iskorištena jer vidimo da svaka kuna dobro dođe. Mi ćemo taj javni poziv objaviti krajem travnja ove godine, a prije raspisivanja ćemo razgovarati s poljoprivrednicima na terenu da vidimo hoćemo li zadržati ovih postojećih 11 mjera ili ćemo ići u neke izmjene – poručio je župan.
Otkrio je i koje su mjere prošle godine bile najviše korištene.

– Od 11 mjera je najveća potražnja bila mjera za okrupnjavanje poljoprivrednih zemljišta, zatim za uređenje prodajnih ambalaža, ovu mjeru je koristio i OPG Bačak, dakle širi je repertoar mjera i mislim da će to biti dobro i ove godine – naglasio je župan.
Goran Bačak iz OPG-a Bačak ispričao je kako je njegova obitelj krenula u ovaj posao.
– Poljoprivredom se bavimo od 2011. godine, nakon nestanka posla firme u kojoj sam radio bili smo prisiljeni nešto drugo početi raditi. Danas se bavimo aktivno poljoprivredom, radimo samo poljoprivredu, ne bavimo se ničim drugim, to nam je jedini i osnovni izvor prihoda. Krenuli smo s proizvodnjom butternut tikve 2011. godine, nakon toga imali smo problema s plasmanom pa smo krenuli u proizvodnju ostalog povrća, vidjeli smo da od toga ne možemo preživjeti jer je otkupna cijena bila jako mala. Tražili smo način dodatne zarade i dodane vrijednosti proizvoda pa smo krenuli u preradu voća i povrća. Krenuli smo sa sokovima, džemovima, namazima. Danas radimo prvenstveno preradu, bavimo se uzgojem i preradom voća i povrća, imamo 20-ak proizvoda koje proizvodimo, većinu plasiramo u Zagrebu u trgovine zdrave hrane po raznim kvartovima u Zagrebu. Suosnivači smo Bilogorske košare u Bjelovaru, braniteljske zadruge gdje plasiramo dobar dio robe, jedini plasman u Bjelovaru nam je preko Bilogorske košare – navodi Bačak.
Poljoprivreda nije lak posao, no ipak se trude kako bi zadovoljili svoje vjerne kupce. Problem koji se javio lani nisu očekivali, no uz županijsku potporu uspjeli su podmiriti veće troškove.
Naime, cijene repromaterijala i ambalaže porasle su za tri do pet puta.

– Prošle godine smo imali strašan problem s nabavkom ambalaže, zbog čega nam je Županija pomogla u poticajnim sredstvima za nabavku ambalaže pošto je poskupila jako zbog rata u Ukrajini – kazao je Bačak te istaknuo kako su zbog toga neizmjerno zahvalni Županiji koja je prepoznala gorući problem i pomogla poljoprivrednicima.
– Iznos je bio 50 posto od utrošenog, maksimalno pet tisuća kuna po jednom OPG-u – otkrio je.
Obitelj Bačak bavi se poljoprivrednom proizvodnjom na površini od 14 ili 15 hektara, a nedavno su otvorili i kušaonicu.
– Odlučili smo se na investiciju otvaranja kušaonice gdje će naši proizvodi biti dostupni krajnjem kupcu koji može doći kod nas probati neka jela od naših proizvoda ili same naše proizvode – poručio je.
Problema s plasmanom svojih proizvoda na OPG-u Bačak nemaju, no kako je potražnja za njihovim proizvodima velika, veći problem predstavlja nedostatna količina koju proizvode. A to je već slatka muka.