Nakon dovršetka konstrukcijske obnove zgrade Vodotehne vrijedne 3.158.749,20 eura, financirane iz Fonda solidarnosti EU, tvrtka M-plan izradila je idejno rješenje cjelovite obnove. Vizualizacija je danas predstavljena, a ovim je rješenjem oduševljen gradonačelnik Dario Hrebak koji ga je odobrio.
– Tvrtka M-plan dobila je na javnom natječaju posao izrade projekta cjelovite obnove koji bi trebao biti gotov za otprilike dva mjeseca. Nakon toga Grad Bjelovar raspisuje javnu nabavu, mi smo potpisali aneks ugovora s Ministarstvom kulture za novi fond, Nacionalni plan oporavka i otpornosti i mi smo dobili alokaciju sredstava za koje još uvijek ne znamo kolika je zato što prvo moramo napraviti projekt i sve troškovnike. Za ovakvu obnovu trebat će nam potpuna obnova iznutra i izvana, dakle i fasade, to su posebni restauracijski radovi – pojasnio je. Otkrio je i svoje viđenje ove zgrade dok sve bude gotovo i spremno za početak njenog korištenja.
– Ovo će biti zgrada koja će biti stožer budućeg modernog bjelovarskog gospodarstva 21. stoljeća, digitalno-inovacijski hub. Ovdje je uloženo oko 3,2 milijuna eura i ja vjerujem da će trebati barem još toliko i ovdje će se razvijati buduće tvrtke, Tehnološki park će upravljati zgradom. Oni će dobiti prostore za svoje start-upove, co-working prostore i svoju upravu. Grad Bjelovar imao bi tu konferencijsku dvoranu za stotinjak osobe. Iz start-upa će nastati nove bjelovarske IT tvrtke. Dovoljno je da od njih 30-40 koliko će ih tamo biti samo jedna uspije, to je automatski procvat bjelovarskog gospodarstva. Zgrada je iznimno strateški važna za nas, ne samo zbog njezine ljepote, pozicije u gradu i svega onoga što će predstavljati, već zbog toga tko će raditi u njoj, mladi studenti – istaknuo je gradonačelnik. Među ostalim sadržajima, u njoj će se nalaziti poslovni inkubator, labosi, praktikumi, konferencijska dvorana i sve što je potrebno da bi hub dalje širio tvrtke koje će se ondje razvijati i zapošljavati, osobito mlade ljude koji izađu s bjelovarskog Veleučilišta. Upravo će kompleks zgrada u samom centru grada biti atraktivan studentima koji će odmah pored huba imati studentski dom, koji također radi tvrtka M-plan.
S projektom bi se moglo krenuti prilično brzo.
– Natječaj Ministarstva kulture iz NPOO-a kao i energetske obnove same zgrade planiran je krajem ovog mjeseca. Mi ćemo prijaviti projekt i nakon što dobijemo projekt s građevinskom dozvolom, ja računam da bi to moglo biti za otprilike dva mjeseca, čim dobijemo troškovnike, odmah idemo u javnu nabavu. Javna nabava će trajati otprilike mjesec dana i vjerujem da bi krajem listopada mogli krenuti s konkretnim radovima – rekao je Hrebak. Sigurno je da će radovi trajati više od godine dana, a samo bi restauracijski radovi na fasadi mogli potrajati i do osam mjeseci. Ipak, gradonačelnik vjeruje kako bi do Dana grada radovi mogli biti u završnim fazama.
Arhitektice tvrtke M-plan Anamarija Draženović, Katarina Kolak i Dorotea Kaurić otkrile su više o idejnom rješenju.

– Zgrada ima tri različite vertikalne komunikacije, međutim loše su raspoređene i nemamo kontinuitet kretanja kroz cijeli objekt. U sam objekt ulaze nove namjene i korisnici koje trebamo povezati u cjelinu. Mi ćemo zato ostaviti postojeće komunikacije kakve jesu te dodati dvije nove vertikalne komunikacije, odnosno dizalo – navela je Kaurić. Time bi zgradu mogle koristiti i osobe slabije pokretljivosti.
Poseban naglasak stavljen je na centralni dio, atrij.
– Atrij, osim što postaje glavni prostor kao mjesto okupljanja i susreta, postaje i mjesto koje se povezuje u cjelinu sa spiralnim stubištem kojim se stvara kontinuitet kroz cijeli objekt. Atrij i natkrivamo tako da dobivamo dodatnu kvadraturu koju možemo iskoristiti na različite načine – napomenula je Kaurić.
Time bi se dobio koncept kuće u kući.
Arhitektice su pojasnile kako bi se u podrumskom dijelu zgrade nalazila kantina koju bi mogli koristiti i građani. Tako bi zgrada u budućnosti imala polujavna i javna namjena. Co-working prostori koristili bi se za različite namjene, ovisno o potrebama, a pritom je vrlo važna fleksibilnost prostora. Uredi otvorenog prostora protezali bi se kroz zgradu koja se prostire na čak 3400 četvornih metara.
Gradonačelnik je dodao kako je inzistirao na konferencijskoj dvorani jer u gradu nema adekvatnog prostora u kojem bi se mogli organizirati sastanci s Vladom. Podsjetio je i kako je financiranje za ovaj projekt 100-postotno te kako je ovo vrlo dobro iskorištena prilika jer su zgrade koje su prošle konstrukcijsku obnovu bile građene od blata i trstike, pa nije čudno da ih je potres oštetio.
Tekst: Blaženka Božinović, novinarka portala bjelovar.info