Danas su krenuli pripremni radovi za konstrukcijsku obnovu zgrade Dječjeg odjela Narodne knjižnice “Petar Preradović” Bjelovar ukupne veličine 350 četvornih metara.
Gradonačelnik Dario Hrebak govorio je o važnosti knjižnice za građane, ali i o kratkom roku u kojem se obnova mora napraviti.
– Ovo je jedna od najstarijih zgrada u Bjelovaru, za nas predstavlja kulturno-povijesnu baštinu i u formalnom smislu i u punom smislu jer je za Bjelovarčane ona iznimno bitna. Ostalo je pet do šest tjedana da se ovi radovi izvrše, mene i nadzor i projektant uvjeravaju da se to doista može napraviti. Ovdje su izvođači radova koji će dati sve od sebe i vjerojatno raditi i subotom i nedjeljom da to naprave. Ovdje imamo olakotnu okolnost da je ova zgrada prizemnica pa se puno lakše neki radovi mogu odraditi i napraviti – istaknuo je.
Otkrio je i vrijednost radova na knjižnici.

– Radovi su vrijedni 860 tisuća eura, dosta pozamašna svota financirana iz Fonda solidarnosti i nadamo se da će sve biti gotovo. Ova zgrada nam je možda najriskantniji dio, ali s obzirom da nije jako velika, a jako je važna, odlučili smo i nju prijaviti na drugi natječaj u travnju tako da smo imali jako malo vremena. Međutim, uspjelo se dosta toga napraviti i u travnju smo dobili odobrenje, poslije smo još projektirali dosta dugo tako da danas krećemo s pripremnim radovima. Ja se zahvaljujem Hidroregulaciji što se javila i iznašla zadnje snage ljudstva da se može javiti, samo je jedna ponuda bila, mi smo oglasili po cijeloj Hrvatskoj, bilo je puno interesa i upita, ali u šest tjedana napraviti ovakvu zgradu, to može samo netko tko ima velikog iskustva, a dijeli zajedno s nama taj rizik – poručio je Hrebak te dodao kako vjeruje da izvođač radova neće razočarati.
Trenutno se radi samo na konstrukcijskoj obnovi, no uskoro bi mogli krenuti i natječaji za cjelovite obnove.
– Već u lipnju bi trebali krenuti natječaji za cjelovite obnove. Dobili smo informacije iz Ministarstva kulture da počnemo projektirati cjelovite projekte obnova tako da smo mi već prije dan ili dva raspisali i javne natječaje za Vodotehnu. Ja se nadam da ćemo kroz iduća dva ili tri tjedna imati već izvođače, a onda još mjesec i pol dana treba za projektiranje. Vjerujem da se tijekom srpnja možemo javiti na sve natječaje s konkretnim projektima cjelovitih obnova, onda ide opet odobrenje, pa raspisivanje novih javnih nabava za izvođače radova, mislim da možemo do kraja ove godine započeti i s cjelovitim obnovama – rekao je gradonačelnik. Ipak, u ovom je trenutku najvažnije dovršiti sve konstrukcijske obnove do 30. lipnja ove godine. Očekuje se da će sve biti po planu.
Projektant Igor Barberić iz tvrtke B-projekt d.o.o. naveo je što će se sve raditi.
– Zgrada je jednostavnija jer je prizemnica, u projektu je obrađena otpornost, povećanje otpornosti od potresa po zakonima i propisima današnjice, bit će ugrađeni armirano-betonski okviri s temeljnim stopama, sustav obloge zidova, zamjena dijela krovne konstrukcije i kompletnog potkrovlja i radimo spregnutu ploču iznad prizemlja s drvenim gredama – najavio je.
Direktor Hidroregulacije Dominik Nervo istaknuo je vrlo kratak rok u kojem se radovi moraju dovršiti.
– Mi smo bili jedina i najjeftinija ponuda za ovaj objekt. Radi se o dosta riskantnom roku od 46 dana s nedjeljama. Mi smo izvođači i na Vodotehni, imamo angažiranih oko 50 radnika koje ćemo po potrebama mijenjati s jednog gradilišta na drugo i smatram da bismo mogli izvesti obnovu i da će biti gotova u roku – zaključio je.
Tekst: Blaženka Božinović