Jučer su gradu Bjelovaru odobrena sredstva iz NPOO-a za projekt „Terme Bjelovar“. Nakon ishođene građevinske dozvole 2022. godine, Bjelovar je prijavio ovaj projekt za financiranje iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti te je financiranje jučer odobreno. Projekt „Termi Bjelovar“ je ukupne investicije 38 milijuna eura, a 17 milijuna eura osigurava se iz NPOO-a. Više o samom projektu rekli su, na današnjoj konferenciji, gradonačelnik Dario Hrebak i njegov zamjenik Igor Brajdić te direktor Termi Bjelovar Zvonimir Žarec.
Zadovoljstvo nije mogao sakriti gradonačelnik Dario Hrebak koji je naglasio kako se radi o povijesnom danu za grad Bjelovar.
– Ovo je jedan povijesni dan za grad Bjelovar, generacijski projekt „Terme Bjelovar“ koji su mnogi, rekao bih, ismijavali, rekli da se nikada neće dogoditi, da neće uspjeti osigurati niti financiranje. Upravo jučer je odobreno, odobreno je 17 milijuna eura, onoliko koliko smo i tražili od 38 milijuna eura ukupno koliko je predviđeno da će projekt koštati. Projekt je zeleni, tranzicijski, visoko energetski održiv, bez ijedne plinske cijevi. Ono što je najvažnije to su bjelovarske toplice, da objasnimo građanima Terme Bjelovar su bjelovarske toplice s olimpijskim bazenom koje će definitivno preporoditi naš grad – naglašava gradonačelnik.
Smatra kako grad Bjelovar nakon ovog projekta više neće biti isti.
– Grad sigurno više neće biti isti nakon jednog takvog projekta. Svima onima koji ne vjeruju neka pitaju Daruvarčane što im znače Daruvarske toplice. To će, jednako tako, za Bjelovar značiti Bjelovarske toplice i, rekao bih, još više od toga. Daruvar je na neki način postao ovisan o toplicama, mi nikada nismo ni imali namjeru da Bjelovar postane ovisan o budućim bjelovarskim toplicama nego da one označavaju jedan visoki standard života u Bjelovaru koji nemaju mnogi gradovi. Značit će i početak ozbiljnog bavljenja turizmom u gradu Bjelovaru. Danas kada svako malo veće selo u Mađarskoj ima toplice, kada cijela Mađarska ima preko stotinu olimpijskih bazena mi nismo imali ozbiljniji olimpijski bazen između Osijeka do Zagreba – objašnjava.
Naglasio je za koga je sve projekt važan te kako će povećati standard Bjelovarčana.
– Znate i sami koliko će to značiti i za sport, za lokalno gospodarstvo, za lokalne male proizvođače. S druge strane, značit će to i za standard Bjelovarčana. I treća stvar podsjećam vas na temu vezanu uz suradnju s Hrvatskim olimpijskim odborom, svim plivački-vaterpolo savezima gdje smo potpisali jedan ugovor gdje će izgradnjom bjelovarskih toplica Bjelovar postati centar za razvoj vodenih sportova u Hrvatskoj. Mnogostruke su koristi, a gotovo nikakva mana ovog projekta. Doista vjerujem da možemo početi graditi naše bjelovarske toplice – smatra.

Rekao je i više i o samim daljnjim postupcima vezanim uz projekt „Terme Bjelovar“.
– Mi ćemo sada prvo morati pričekati ugovor koji ćemo potpisati s Ministarstvom, financijska konstrukcija je osigurana i tu nećemo imati nikakvih problema. Ovaj projekt označava onu točku na i, onoga što ja uvijek volim naglašavati, 200 milijuna eura projekata koji su odobreni, koji se realiziraju u ovom trenutku i koji se upravo kreću realizirati, a koji će označiti jednu renesansu društvenog, infrastrukturnog standarda u gradu Bjelovaru koji će označavati i jačanje bjelovarskog gospodarstva. U tri godine izraditi i realizirati 200 milijuna eura vrijednih projekata to vam je otprilike pola Pelješkog mosta. Mislim da će ovaj generacijski projekt, najveći projekt ikada u povijesti Bjelovara premašiti ili biti u jednakom standardu s bjelovarskom bolnicom. Što se tiče Gradske uprave Grada Bjelovara ovo je najveći projekt ikad koji smo radili i koji ćemo izgraditi. Nas sad očekuje potpisivanje ugovora, nakon toga ćemo ići u HBOR gdje očekujemo da ćemo uspjeti dogovoriti i ostatak priče oko financijske konstrukcije. Nakon toga moramo i provesti nabavu za onu tvrtku koja će provoditi javnu nabavu. Onda moramo naći voditelja projekta, voditelja EU projekta, nadzorne inženjere, voditelje gradilišta i onda krećemo u potragu za izvođačem radova – objašnjava.
Gradonačelnik očekuje kako će gradnja krenuti u jesen, a procjena je da za izgradnju treba 18 mjeseci.
– Očekujemo da bismo, rekao bih, u jesen ove godine možda krenuli graditi, ako sve to napravimo. Otprilike 18 mjeseci traje sama gradnja. To prevedeno znači da računamo da dolaskom brze ceste do Bjelovara bi mogle i toplice, isto tako, biti gotove. To je projekcija, ali sve ovisi o administrativnim procedurama – naglašava.
Koliko će projekt značiti gradu Bjelovaru, rekao je i zamjenik gradonačelnika Igor Brajdić.
– Projekt jedne generacije i, zaista, ne postoji fond na koji se grad Bjelovar ne prijavljuje. Zaista se prijavljujemo na sve što izađe i sve je uspješno. Dakle, 200 milijuna eura nije mali novac to je zaista ogroman novac, a 17 milijuna za toplice. Nije upitno trebali li ići u to ili ne. Dakako da treba. Ovo nije projekt samo Bjelovara već cijele županije, a i šire, dakle cijele naše regije. To je vrlo značajno za male poduzetnike, obrtnike koje svi podupiremo. Projekt toplica će puno značiti za mala poljoprivredna gospodarstva koji će, takvi ujedinjeni, plasirati svoju robu. Isto tako, znate da smo u suradnji s Turističkom zajednicom zadnjih dvije ili tri godine prvi pokrenuli projekt smještajnih kapaciteta na obroncima Bilogore. Oni su dobrim dijelom puni, međutim izgradnjom toplica siguran sam da će ti kapaciteti biti popunjeni dobar dio, ako ne i cijelu godinu – zaključuje zamjenik gradonačelnika.
Obratio se i direktor Termi Bjelovar Zvonimir Žarec.
– Projekt kojeg smo napokon dočekali. Rekao sam vam još prije nekoliko mjeseci da stvarno vjerujem u taj projekt jer je izuzetno dobar. Ovo je projekt koji je u Hrvatskoj, vjerojatno, jedini greenfield investicija. Velika investicija koja, možda, nadilazi i područje samog grada. Nije važan samo za županiju nego i za cijeli okolni kraj. Izgradnja toplica je jedan nadstandard koji građani možda u ovom trenutku ne razumiju, ali izgradnjom toplica i dobivanjem ove kvalitete života grad dobiva jednu veliku atraktivnost – rekao je.