Hrvatski financijski sustav intenzivno radi na prilagodbi sustava promjene domicilne valute kune u euro, što prvenstveno obuhvaća informiranje klijenata o svim promjenama vezanim za bankarske usluge, proizvode te konverziju depozita i kredita.
Na službenim web stranicama, Hrvatska udruga banaka objavila je detaljne informacije u cilju upoznavanja građana s novitetima oko računa, depozita i kredita. Sukladno zakonu, banke će tako svim klijentima morati poslati općenitu i individualnu obavijest. Općenita obavijest bit će poslana do početka listopada, odnosno najkasnije tri mjeseca prije uvođenja eura te će sadržavati informacije o preračunavanju kredita, depozita i očekivanom utjecaju uvođenja eura na proizvode i usluge, uključujući poslovanje s transakcijskim računima.
Potrošači koji imaju kredite i depozite će individualnu obavijest primiti najkasnije dva tjedna prije uvođenja eura, odnosno najkasnije dva tjedna nakon uvođenja eura za pravne osobe. Obavijest će sadržavati informacije o konkretnim preračunatim iznosima, modifikaciji parametara, maržama, visini kamatnih stopa, ako je primjenjivo tu će biti i novi otplatni plan. Građani mogu biti mirni jer neće imati nikakve dodatne troškove povezane s uvođenjem eura. Naime, trošak konverzije pokrivaju banke.
Dvojno iskazivanje cijena na internetskim stranicama i u poslovnim prostorima banaka i financijskih institucija trajat će od 5. rujna 2022., pa sve do kraja 2023. godine. Također, dvojno iskazana mora biti i tarifa naknada. U izvješću o stanju i prometu na kunskom transakcijskom računu banke, dvojno mora biti iskazano početno i završno stanje računa te iznos prekoračenja.
Kada je u pitanju internetsko i mobilno bankarstva za transakcijski kunski račun, dvojno će biti iskazani informacije o stanju računa i iznosu prekoračenja ili raspoloživog stanja na najmanje jednom izborniku, odnosno ekranu u prikazu o računu. Dvojno će biti iskazivane i informacije na bankomatu pri isplati gotovog novca i to na ponuđenim predefiniranim iznosima na ekranu te stanje računa.
Kod ugovora o potrošačkom kunskom kreditu koji je odobren ili se nudi prije uvođenja eura dvojno će iskazivanje podrazumijevati ukupan iznos kredita i iznos obroka ili anuiteta u otplatnom planu i u Europskom standardiziranom informativnom obrascu, odnosno drugom propisanom obrascu kojim se potrošaču daju informacije prije sklapanja ugovora o kreditu.
Godišnja obavijest o stanju kredita u kunama, sadržavat će dvojni pregled stanja nedospjelog dugovanja i dospjelo, a neplaćeno dugovanje. Godišnje obavijesti o stanju kunskih depozita, odnosno stanje depozita, također podliježe obavezi dvojnog iskazivanja informacija. Temeljem svega navedenog, jasno je da se svi krediti, police osiguranja i leasinzi ugovoreni u kunama preračunavaju u euro. S druge strane, ugovori s valutnom klauzulom u euru neće se konvertirati već će u euro biti obračunati prema svim stavkama.
EURO U HRVATSKOJ – VAŽNE INFORMACIJE ZA KLIJENTE BANAKA
Izvor informacije: Hrvatska udruga banaka