Da Grad Bjelovar godinu završi s lijepim vijestima, pobrinulo se Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije koje je donijelo Odluku o pokretanu Poziva za urbana područja za provedbu mehanizma integriranih teritorijalnih ulaganja.
Gradonačelnik Dario Hrebak pojasnio je o čemu se radi.
– Europska komisija je 3. prosinca 2022. odobrila Hrvatskoj posljednji program unutar kohezijske politike, integrirani teritorijalni program za financijsko razdoblje 2021.-2027. koji je temelj za provedbu ulaganja koja su usmjerena na specifične potrebe određenog područja na lokalnoj i regionalnoj razini s ciljem ravnomjernog teritorijalnog razvoja RH, konkretno ITU mehanizam, rekao je gradonačelnik te nastavio.
– Predmet odobrenja integriranog teritorijalnog programa bio je preduvjet za otvaranje poziva za urbana područja za provedbu ITU mehanizama i on je objavljen jučer. To bi značilo da je Grad Bjelovar jedan od gradova u Hrvatskoj, konkretno od 22 grada koji dijele 681 milijun eura. Gradu Bjelovaru su dodijeljena 22 milijuna eura, to je ogroman novac za naš grad i za naše partnerske općine – Veliko Trojstvo, Štefanje, Rovišće i Kapela, naveo je Hrebak te napomenuo kako će 30 posto od navedenog iznosa dobiti općine, a 70 posto sam Grad. Nada se kako će se taj novac u Bjelovaru iskoristiti u što kraćem roku, a za to će biti zadužena i nova pročelnica Upravnog odjela za provedbu ITU mehanizma, Andrea Posarić.
– Mi u našoj strategiji koju ćemo prijaviti za ITU mehanizam imamo uključenih 14 strateških projekata – revitalizacija zgrade starog zatvora, digitalno-inovacijski centar Bjelovar, poslovni inkubator Jabučeta u općini Kapela, razvojni centar Rovišće, radovi na uređenju i opremanju društvenog doma u Narti u općini Štefanje, pješačko-biciklistička staza s oborinskom odvodnjom u naselju Gornje Plavnice, revitalizacija i opremanje studentskog doma, revitalizacija zgrade u Frajtićevoj ulici gdje planiramo s OSIT-om uspostaviti suradnju vezanu za centar za sve naše udruge koje će raditi po pitanju socijalno ugroženih skupina u našem gradu, revitalizacija sokolane, Terme Bjelovar, integriranim razvojem do kvalitetnijih javnih usluga, rekonstrukcija i opremanje sportskog centra u Gudovcu, uređenje i obnova dječjih igrališta u gradu i općinama, revitalizacija Etnografskog muzeja i etno parka kroz uređenje, opremanje i razvoj digitalne multimedijalne prezentacije kulturne baštine. Naravno, neki od ovih projekata postoji mogućnost da će se realizirati i kroz neke druge izvore financiranja pa će neki drugi projekti ulaziti u ITU mehanizam, ali to ćemo mi procijeniti kad, što i kako, napominje Hrebak te ističe kako je ITU mehanizam namijenjen za one projekte za koje Grad sam procijeni da su važni i upravo u tome leži njegova važnost jer se neki od navedenih projekata ne bi mogli financirati iz drugih izvora.
– Grad Bjelovar je u posljednjih godinu dana aktivno radio na pripremi sve potrebne dokumentacije za prijavu na ovaj dugoočekivani poziv. Samim time, ono što smo zajedno s općinama u obuhvatu, kao i svim ostalim sudionicima u ovom procesu, radili smo na izradi glavnog dokumenta koji je potreban za prijavu na poziv, a to je strategija razvoja većeg urbanog područja Bjelovar za financijsko razdoblje 2021.-2027. U okviru tog dokumenta imamo i popratni provedbeni dokument, akcijski plan, navela je pročelnica.
Kod osmišljavanja projekata neki su kriteriji bili posebno važni.
– Odredili smo da oni pridonose razvoju našeg urbanog područja, a bilo e važno istaknuti integriranost projekata. Cilj je bio da se navedu i pripreme projekti koji su ili u visokoj fazi dovršenosti izrade projektne dokumentacije ili već imaju ishođenu građevinsku dozvolu kako bi mogli u što kraćem roku krenuti s njihovom realizacijom, ističe pročelnica Upravnog odjela za provedbu ITU mehanizma.
Sada slijedi prijava te izrada metodologije prioriteta navedenih projekata sukladno uvjetima i obrascima te potpisivanje ugovora, otkriva.
Zanimljivo je da je od ukupno 22 grada uključena u ITU mehanizam tek tri spremno za prijavu u prosincu, a među njima je i Bjelovar.
– Plan je do kraja idućeg tjedna podnijeti prijavu na taj poziv te do kraja godine napraviti prijavu metodologije, odnosno prioriteta ovih projekata, rekla je pročelnica.
Očekuje se da do kraja prvog kvartala sva dodatna procedura završiti i da će Grad Bjelovar potpisati sporazum o projektima ITU mehanizma.
Gradonačelnik Hrebak na kraju je pojasnio da se novi odjel morao osnovati jer sa sobom nosi mnogo posla, a iz ITU mehanizma se ne planira izaći. U sljedeće četiri godine treba realizirati 120 ili 130 milijuna eura projekata, a glavni prioritet je studentski dom.
Osim toga, Ministarstvo kulture poslalo je upit Gradu u kojem se zanima za potpunu obnovu zgrade Sokolane, starog zatvora i Vodotehne.
Hrebak je za kraj otkrio hvalevrijedan podatak.
– U sljedeće četiri godine će se u Bjelovaru realizirati milijarda i 200 milijuna kuna iz vanjskih izvora financiranja. Bit će tu potrebno puno odricanja, projekti su spremni, a neki se već rade poput sortirnice. Na proljeće krećemo s Državnim arhivom, tu je i projekt magistralnog vodovoda i aglomeracije 2 i nova tržnica, poručio je gradonačelnik.