Na Aktualnom satu 16. sjednice Gradskog vijeća Grada Bjelovara vladajući su morali odgovoriti na tek dva pitanja, a oba je postavio Damir Bajs (NL Damir Bajs).
Najprije ga je zanimalo stanje naplate koncesije geotermalne elektrane u Cigleni.

– Na zadnjoj sjednici razgovarali smo o naplati koncesije koju treba platiti onaj koji obavlja energetske radove na našoj geotermalnoj elektrani u Cigleni. Rečeno je da godinama to nije plaćeno, da je minus na gradskom proračunu veći od četiri milijuna kuna, a vjerojatno je i veći i da nije plaćeno niti Županiji niti državi pa me zanima je li to možda u međuvremenu riješeno, je li plaćeno i je li ta priča iza nas – upitao je Bajs.
Željka Vizi nije imala dobre vijesti.
– Voljela bih da imamo neki pozitivniji odgovor ovaj put, međutim i dalje ta koncesijska naknada nije plaćena. 10. ožujka smo ponovno poslali dopis na Ministarstvo gospodarstva s traženjem podatka postoje li nekakva jamstva ili osigurana sredstva iz kojih će se pokriti gubitci ako se neplaćanje ove naknade nastavi (iz državnog proračuna). Isto tako, poslali smo dopis i na Trgovački sud u Zagrebu i to na broj spisa gdje je vođen postupak brisanja trgovačkog, odnosno subjekta koji je dotad imao koncesiju iz sudskog registra – ispričala je te nastavila.

– Obično prva asocijacija kad se radi o brisanju, smatra se da je bilo stečaja. Kod trgovačkog društva Geoen nije se radilo o stečaju, već se radi o pripajanju njega drugom trgovačkom društvu. Poslali smo upit Trgovačkom sudu jer je u trenutku brisanja Geoen bila aktivna firma i ona je ostvarivala određene dobiti. Zanima nas jesu li u trenutku brisanja na njihovom računu zatečena neka sredstva koja država, odnosno Trgovački sud drže otvorenima do okončanja stečaja. Ni na jedan upit još nismo dobili odgovor, ali intenzivno radimo na tome – istaknula je Vizi.
Pojasnila je i tko je u ovom slučaju odgovoran.
– Da bi se mi mogli uopće legitimirati u smislu naplate, moramo imati nekakvu ispravu, odnosno akt. Mi to nemamo. Rješenje kojim je utvrđena obveza eksploatacije glasila je na trgovačko društvo Geoen i to rješenje je izdalo Ministarstvo gospodarstva. S obzirom da se radi o koncesiji, rješenje se dostavilo u Ministarstvo financija koje vodi registar koncesija. Treće tijelo je HERA koja to obračunava. To su tri tijela koja vode ili bi trebala voditi evidenciju o eksploataciji mineralnih sirovina na području Velike Ciglene – rekla je Željka Vizi, voditeljica Odsjeka za naplatu i pravne poslove u Gradu Bjelovaru.
Damir Bajs zatražio je pojašnjenje.
Gradonačelnik Dario Hrebak podržao je Bajsa i predložio da zajednički u Saboru postave to pitanje od velike važnosti za Bjelovar.

– To je paradoksalna situacija da HERA i HROTE ne razmišljaju na isti način, obje su državne agencije. Ovo što mi radimo je ostavljamo tragove i netko bi se trebao zapitati. To je naš svojevrsni birokratski pritisak na ljude koji iz nekog razloga, nemoguće je da prebacuju lopticu, a mi trpimo. Ja se tu pridružujem vašim ocjenama da je to neprihvatljivo. Kad sam postavio pitanje HERI, rekli su da su dobili privremenu dozvolu, a HROTE im ne priznaje da su pravni sljednik. Pravni sljednik ima pravo na sve one blagodati potpisanog ugovora o subvencioniranoj cijeni električne energije za takvu vrstu proizvedene energije, za geotermalnu energiju. Oni, ta turska firma je prva firma koja je dobila tu mogućnost sukladno ugovoru, nova firma nije sljednik, sukladno tome HROTE kaže da ne mogu dobivati subvencioniranu cijenu. HERA je dala privremeno rješenje o dozvoli. Malo začuđujuće da dvije državne institucije razmišljaju na drugačiji način – poručio je Hrebak.
U tom slučaju ima mnogo nelogičnosti.
– Kako je moguće da netko i dalje proizvodi struju, pitanje po kojoj cijeni ju prodaje jer nije ista cijena struje danas i prije 4-5 godina, mi te podatke ne znamo. Mi dobivamo samo komunalnu naknadu, ali to je jako sitno – kazao je. Otkrio je i kako je zajedno sa županom zatražio sastanak kod ministra, no do njega još uvijek nije došlo. Ipak, Hrebak i dalje smatra kako je dobro da se struja proizvodi, kao i da je geotermalna priča u suštini dobra, perspektivna, održiva, važna i potrebna Gradu Bjelovaru.
Vijećnike je usput obavijestio i o napretku projekta koji se provodi s trima drugim europskim državama.
– Provedena je javna nabava na projekt koji radimo u suradnji s Kraljevinom Norveškom, Islandom i Lihtenštajnom. 26 milijuna kuna plus PDV je cijena, otprilike onako kako smo i očekivali, jedna ponuda je zaprimljena, to su kompleksni radovi i nema puno firmi u Hrvatskoj koja to može odraditi. Sad je to u fazi mirovanja – naveo je te dodao kako se čeka specifična oprema, no vjeruje da bi krajem ljeta mogli krenuti s bušenjem.
Na kraju je zaključio kako je svaka privatna investicija po pitanju geotermalne energije dobrodošla u Bjelovar.
POVEZANI ČLANCI
Hrebak o geotermalnoj elektrani u Cigleni
(FOTO) U Cigleni pokraj Bjelovara otvorena prva geotermalna elektrana u Hrvatskoj