U četvrtak 28. srpnja, u Bjelovaru je održana treća po redu konferencija za medije na temu trenutnog stanja radova projekta “Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture aglomeracije Bjelovar”.
Podsjećamo kako je projekt sufinancirala EU iz Kohezijskog fonda. Ukupna vrijednost iznosi 257.472.888.75 kuna, dok je dio sufinanciran od Europske unije vrijedan 147.681.299,53 kuna. Nacionalna komponenta resornog ministarstva i Hrvatskih voda iznosi 46 milijuna i 600 tisuća kuna te financiranje Vodnih usluga s iznosom od 11 milijuna i 659 tisuća kuna.
Između ostalih, konferenciji su nazočili zamjenik generalnog direktora Hrvatskih voda Davor Vukmirić, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, komunalnu djelatnost i poljoprivredu ispred Bjelovarsko – bilogorske županije Dragan Lučić, zamjenik gradonačelnika Bjelovara Igor Brajdić, načelnik Općine Rovišće Slavko Prišćan, predsjednik uprave Vodnih usluga d.o.o. Bjelovar Ivan Ivančić te direktor tvrtke Riko d.o.o. iz Slovenije Janez Škrabec.
Naime, putem navedenog projekta predviđena je izgradnja ukupno 15 326 metara novih kanala odvodnje otpadnih voda. Svi planirani kanali spajaju se na postojeći sustav odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda Bjelovara. Zbog nepovoljne konfiguracije terena na planiranim kanalima predviđeno je deset crpnih stanica i 464 metara tlačnih cjevovoda. Ukupna duljina postojećih kanala za koje je snimanjem dokazano da ih je potrebno rekonstruirati, a bit će rekonstruirani do 2023. godine, iznosi 2 595 metara. Projektom će se provesti i nadogradnja te rekonstrukcija UPOV-a za aglomeraciju Bjelovar kapaciteta 47 000 ES uz izgradnju pratećih građevina i nadzorno upravljačkih sustava.
Predviđeno je da će priključenost stanovništva na sustav vodoopskrbe na širem promatranom području, točnije Bjelovara, Gudovca i Rovišća iz postojećih 62 posto zbog projektne investicije i priključivanja na postojeću mrežu, do 2023. godine porasti na 72 posto.
̶ Aglomeracija je za grad Bjelovar povijesni projekt, kako po veličini ulaganja, tako i po ostvarenim rezultatima. Glavni ciljevi projekta su rekonstruiranje i nadogradnja postojećeg uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, kapaciteta 47 000 ES na III. stupanj pročišćavanja s dispozicijom mulja, priključenje 2 300 stanovnika na nove cjevovode odvodnje, poboljšanje protoka i hidrauličkih kapaciteta sustava odvodnje otpadnih voda rekonstrukcijom postojećih cjevovoda, priključenje 778 stanovnika na nove vodoopskrbne cjevovode na području općine Rovišće, smanjenje gubitaka iz vodoopskrbnog sustava na vodoopskrbnom području za tri posto, odnosno s postojećih 38 na 35 posto i to rekonstrukcijom postojećih vodoopskrbnih cjevovoda. Projektom su definirane komponente, dakle mreža, rekonstrukcija, dogradnja vodovoda i kanalizacije, uređaj za pročišćavanje otpadnih voda, oprema u šest različitih grupa čija je isporuka odrađena još prošle godine i naravno nadzor, upravljanje projektom, informiranje i vidljivost. Mi smo jedan od rijetkih javnih isporučitelja koji vlastitim sredstvima prati aglomeraciju i zbog toga kažem da je ona jako dobro dimenzionirana, naveo je Ivan Ivančić, predsjednik Uprave Vodnih usluga d.o.o.
S posljednjim danom lipnja, izgrađeno je svih 15,8 kilometara od isto toliko predviđenih novih gravitacijskih i tlačnih cjevovoda, zatim 362 revizijska okna i 812 novih kućnih priključaka čime je omogućeno priključenje na mrežu novih 2 550 stanovnika u naseljima Gudovac, Ždralovi, Prokljuvani i Letičani/Puričani.
Asfaltirano je 11,5 kilometara trase cjevovoda, izgrađeno deset crpnih stanica te se dovršavaju završavaju elektro – strojarski radovi na opremanju izgrađenih crpnih stanica. Rekonstruirano je svih 2,6 kilometara od toliko predviđenih gravitacijskih cjevovoda, 72 revizijska okna i 204 kućna priključka na području grada Bjelovara. Također, rekonstruirano je i 6,2 od 6,2 kilometara vodoopskrbne mreže grada Bjelovara te 272 kućna priključka. Izgrađeno je 14,3 od 14,3 kilometara nove vodoopskrbne mreže i 251 kućni priključak na području općine Rovišće. Od ukupno ugovorenih 38,9 kilometara rekonstrukcije i dogradnje cjevovoda odvodnje i vodoopskrbe na projektu aglomeracije Bjelovar izvedeno je sto posto linijskih objekata.
̶ Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda u Velikom Korenovu, putem projekta aglomeracije doživjet će potpunu rekonstrukciju. S današnjim danom, u posao je uveden i izvođač radova, tvrtka Riko d.o.o. iz Slovenije koja će sukladno potpisanom ugovoru projektirati projekt, izvršiti nadogradnju te samu rekonstrukciju pročistača, a obavljen će biti i probni rad uređaja. Ovaj ugovor je vrijedan 122.331.634,41 kuna, dok je rok za izvedbu 34 mjeseca. Planirani datum puštanja u rad pročistača, koji će prije toga godinu dana biti u probnom radu je 28. svibnja 2025. godine, dodao je Ivančić.
Na uspješno realiziranom projektu aglomeracije čestitao je i gospodin Škrabec čija će tvrtka biti glavna za posao projektiranja, nadogradnje i rekonstrukcije UP-ova Bjelovar.
̶ Sretan sam što svi vidimo kako je dobro biti dio Europske unije, jer tako možemo uspješno realizirati mnoge značajne projekte. Zahvaljujući svemu što smo čuli u današnjem izlaganju, jasno je da će voda i život građana Bjelovara nakon svih provedenih radova, obnova, gradnje, dogradnje i rekonstrukcija biti kvalitetniji, poručio je Janez Škrabec, dodavši kako tvrtka Riko d.o.o. na području Hrvatske provodi nekoliko projekata vezanih za rekonstrukciju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda.
Okupljenima se prigodnim govorom obratio zamjenik gradonačelnika Bjelovara.
̶ Europski novac redovito dolazi u Bjelovar, što potvrđuje kvalitetne ideje, znanje, potrebu i sposobnost za realizaciju zadanih poslova. Aglomeracija je svakako povijesni projekt našeg grada. Što se tiče samog pročistača, Bjelovar će se zahvaljujući najmodernijoj tehnologiji uspješno baviti pročišćavanjem otpadnih voda. Grad Bjelovar jedan je od najuspješnijih hrvatskih gradova u provedbi projekta aglomeracije. Vidjeli smo što se po tom pitanju znalo događati, no mi smo sve stavke odradili sukladno zakonu. Bilo je perioda kada je bilo teško i zahtjevno za sve nas, posebice građane kojima nimalo nije bilo lako, rekao je Igor Brajdić.
Zamjenik generalnog direktora Hrvatskih voda ovom je prilikom istaknuo da je pristup provedbi aglomeracije u Bjelovaru za svaku pohvalu.
̶ Bez odgovornog zalaganja i rada cijelog tima koji je radio na pripremi i provedbi, ovako kvalitetna realizacija ne bi bila moguća. Dobra situacija koju vidimo na razini grada također se preslikava i na razinu Bjelovarsko – bilogorske županije s kojom imamo odličnu suradnju i komunikaciju, ističe Davor Vukmirić uz čestitke građanima Bjelovara koji su tijekom aglomeracije pokazali veliko razumijevanje i strpljenje, što uz intenzivne radove na velikom broju gradskih lokacija nije nimalo jednostavno.
Nakon završetka konferencije, sudionici su se uputili u obilazak lokacije u Velikom Korenovu gdje će biti odrađena rekonstrukcija uređaja za pročišćavanje otpadnih voda.
̶ Pohvaljujem suradnju i sinergiju koju smo uspostavili s Hrvatskim vodama. Ovom prilikom želim čestitati svim radnicima i djelatnicima koji su na bilo koji način dio projekta aglomeracije, kratko je poručio Igor Brajdić, zamjenik bjelovarskog gradonačelnika.
Od slovenskih predstavnika teren u Velikom Korenovu obišao je i Matjaž Belca, voditelj komercijalnog dijela za sektor ekologije u tvrtki Riko d.o.o.
̶ Mi smo kroz dugogodišnji rad stekli jako puno iskustva s uređajima za pročišćavanje otpadnih voda, kako za rekonstrukcije, tako i za izgradnju. Uređaj u Bjelovaru za našu će firmu biti drugi najveći u Hrvatskoj. Imat će 3. stupanj pročišćavanja, što će osigurati puno kvalitetnije pročišćavanje otpadnih voda, a na raspolaganju će biti i mogućnost korištenja mulja za primjerice područje agrokulture, pojasnio je Belca.
Postojeći uređaj rađen je osamdesetih godina prošlog stoljeća i bez prestanka je u funkciji 40 godina. Bez obzira na dugogodišnji staž, uređaj i danas radi besprijekorno.
̶ Direktivom EU propisan je dodatni stupanj pročišćavanja, a odnosi se na dušik i fosfor. S obzirom na dugotrajnost postojećeg uređaja, ovo je dobar trenutak za njegovu zamjenu, točnije dogradnju i rekonstrukciju. Bjelovar će po završetku imati suvremeni uređaj, napravljen sukladno propisanim direktivama. Hoće li u međuvremenu biti doneseni neki novi propisi, to ćemo tek vidjeti, kazao je Ivan Ivančić, predsjednik Uprave Vodnih usluga d.o.o.
Zamjenik generalnog direktora Hrvatskih voda bjelovarski projekt aglomeracije svrstava u top tri takva projekta na prostoru cijele države.
̶ Bjelovar je možda čak i prvi grad koji je do sadašnje faze projekta došao na ovakav način. Kroz desetak dana zatvara se priča oko postavljanja mreže, što u bližoj okolici nikome nije uspjelo. Pritom nemamo nikakvih kritičnih situacija ili “sjene” koja bi uspješnost dovela u pitanje. U Bjelovaru je sve napravljeno na vrlo visokoj razini pripreme i provedbe, a tako će, siguran sam biti i s uređajem za pročišćavanje otpadnih voda, na samom je kraju istaknuo Davor Vukmirić.