U petak 9. prosinca, u Velikoj dvorani Sajamskog prostora Gudovac održana je godišnja Skupština Udruge za tov i uzgoj junadi “Baby beef”. Između ostalog, skupština je obuhvaćala izbor radnih tijela skupštine, točnije radno predsjedništvo, zapisničara i dva ovjerovitelja zapisnika, zatim podnošenje Financijskog izvještaja za 2021. godinu te njegovo usvajanje, podnošenje Izvješća o aktivnostima udruge u proteklih godinu dana, predstavljanje novousvojene strategije ZPP-a u predstojećem razdoblju od 2023. do 2027. godine, kao i prijedlog Programa rada i financijskog plana za 2023. godinu. Svi su prijedlozi prihvaćeni jednoglasno.
Na samom početku, sudionicima je pozdravne riječi uputio predsjednik Udruge “Baby beef”.
– Zahvaljujem se svima koji su danas došli u Gudovac, podržati rad i djelovanje udruge, posebno u cilju osnaživanja poljoprivrede, stočarstva te tova junadi u Republici Hrvatskoj, kratko je poručio Zvonimir Širjan.
U ime Grada Bjelovara i iz pozicije saborskog zastupnika govorio je bjelovarski gradonačelnik.

– Prvenstveno vam čestitam na rezultatima koje ste uspjeli ostvariti u vrlo teškoj i izazovnoj godini. Na zna se što je gore, pritisak administracije, države, stanje na tržištu ili ludovanje cijena. U takvim situacijama jednostavno treba znati preživjeti. Kao saborski zastupnik sam vam uvijek na raspolaganju, bilo da je riječ o nekim inicijativama ili otvaranju tema, komunikaciji s Ministarstvom poljoprivrede Republike Hrvatske. Jedan od važnijih segmenata svakako je održiva poljoprivreda, no ne samo u smislu poticaja, već svega onoga što vas može učiniti što kvalitetnijim i konkurentnijim. Održiv proizvod i održiva energija nam moraju biti prioriteti. Solari i geotermalna energija su smjer razvoja poljoprivrede u skorijoj budućnosti. U meni uvijek imate partnera i veliku podršku, rekao je Dario Hrebak, gradonačelnik Bjelovara.
Djelatnici Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, uvijek su na raspolaganju svim članovima Udruge “Baby beef” i to putem svojih područnih ureda.
– Nadam se i vjerujem da hrvatski potrošači u puno većoj mjeri kupuju i konzumiraju meso s oznakom “Meso hrvatskih farmi”, koje promovira domaći, provjereni proizvod. Riječ je znaku kojeg naši građani moraju poznavati, poručio je Davor Pašalić, savjetnik ravnateljice HAPIH-a.
Kraj godine uvijek je odlična prilika za zbrajanje rezultata i pregleda uspješnosti odrađenih poslova.

– Za Bjelovarsko – bilogorsku županiju ključne su dvije mjere, odnosno dva modela putem kojih smo subvencionirali naše domaće poljoprivrednike. Prvi model odnosi se na subvencije u poljoprivredni, a sadrži ukupno 11 mjera i 16 namjena. Tu je naravno i kreditiranje proljetne sjetve u vrijednosti milijun i 400 tisuća kuna. U 2021. godini imali smo 438 zahtjeva, a ove godine čak 861. Prema našim poljoprivrednicima tijekom ove godine trošimo 1 milijun i 700 tisuća kuna. Također, Županija je promijenila pristup prema poljoprivrednicima, pa tako BBŽ sada sa svojim poljoprivrednicima sjedi, razgovora i osluškuje njihove probleme i potrebe, ističe Zlatko Pavičić, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu Bjelovarsko – bilogorske županije.
Na samom kraju održavanja skupštine, okupljenima se obratio i državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Zdravko Tušek. Potvrdio je kako je Udruga Baby beef jedna o najbolje organiziranih udruga koja jasno može artikulirati svoje interese.

– Ministarstvo poljoprivrede na vas gleda kao na ozbiljnog partnera i sugovornika u rješavanju svih izazova s kojima se općenito susreće hrvatska poljoprivreda, a posebno vaš sektor. Svjesni smo kako su hrvatsko i europsko društvo pogodile razne katastrofe, prvo velika korona kriza, zatim potresi i energetska kriza uzrokovana ratom u Ukrajini. Iako je proračun prilično napregnut, Ministarstvo poljoprivredne RH uspjelo je osigurati financije za niz mjera. Provodili smo vrijedne mjere vezane za COVID krizu, pružili smo pomoć mljekarima, povećali prihvatljivost grla za potpore, tovno govedarstvo i osigurali novac za obnovljive izvore energije. Isplata novčanih potpora planirana je početkom sljedeće godine. Naglašavam kako je iznos potpore u sektoru tovnog govedarstva povećan tri puta. Za namirivanje šteta uzrokovanih sušom, na raspolaganju je 100 milijuna kuna. U budućem radu svakako moramo ustrajati po pitanju kvalitetnijeg shvaćanja mjera i eliminiranja njihove zlouporabe. Podizanje svijesti o hrvatskoj kvaliteti i uspješnosti za sve je od velike važnosti. Pokazali smo da uz postojeće mjere imamo i interventne uvijek kada je to potrebno. Na samom kraju ću vas podsjetiti kako je usvojen Strateški plan zajedničke poljoprivredne politike vrijedan 3,8 milijardi eura, poručio je Tušek.