Rijedak prizor u vidu krava, teladi, slame te radničkih čizama prekrivenih blatom može se vidjeti u Letičanima na imanju obitelji Galin. Jedni su od rijetkih koji se danas bave stočarstvom i ratarstvom. Obišli smo njihovo imanje te iz prve ruke saznali kakvo je stanje na poljoprivrednom terenu.
POTPORE U POLJOPRIVREDI
Naime, početkom prosinca zatvoren je Javni poziv za potpore u poljoprivredi. Grad Bjelovar je u proračunu za 2024. godinu u tu svrhu osigurao 123.800,00 eura, a utrošeno je 118.906,97 eura ili 96 % planiranog novca. Dodijeljeno je ukupno 217 potpora.
Jedna od njih dodijeljena je i Branku Galinu za uzgoj i držanje rasplodnih jedinki u govedarstvu. Igor Brajdić, zamjenik gradonačelnika rekao je više o samim potporama Grada Bjelovara, ali i problematici poljoprivrede u Hrvatskoj te koliko su ovakvi prizori danas rijetkost.

– Obitelj Galin se dugi niz godina bavi poljoprivredom, kravama, uzgojem teladi i zadržavanjem teladi. To je ono što mi u Gradu Bjelovaru itekako podupiremo, a to je da se telci zadrže u štali, a ne da se uvoze ili prodaju. To je jedna politika koju Grad Bjelovar kontinuirano provodi već sedam godina te je to ono što bi netko trebao čuti i vidjeti i na nivou Republike Hrvatske. Naši poljoprivrednici ne znaju danas što će biti sutra. U gradu Bjelovaru to znaju već sedam godina. Kroz tih sedam godina od 2017. do 2024. godine 1380 poljoprivrednih gospodarstava je koristilo subvencije Grada Bjelovara u iznosu 521 tisuću eura. To nije velik iznos, ali ne treba ni biti. Vidjeli smo gdje nas veliki iznosi dovode, a ovo je nešto sasvim drugačije. Ovo su potpore male vrijednosti za male OPG-ove. Nadam se da će se i mladi poljoprivrednici uključiti sve više u ove potpore te da će gospodin Galin imati svoje nasljednike. To u Hrvatskoj, nažalost, nije slučaj jer znamo na kakve je niske grane dospjela poljoprivreda. No, iz Bjelovara poručujemo da je još uvijek ima – kaže Igor Brajdić.
Branko Galin je za zadržavanje prvotelki ove godine iskoristio subvenciju u iznosu 1.600 eura, a Grad nastavlja sa subvencijama i u 2025. godini.
– To nije velik novac, ali je potpora i znak da Grad Bjelovar podupire male poljoprivrednike i da Grad Bjelovar stoji iza malih poljoprivrednika te da se na Grad uvijek mogu osloniti. Plan za 2025. godinu je ukupno 123.800 eura potpora za sve naše poljoprivrednike koji koriste subvenciju. Ove godine se najviše poljoprivrednika prijavilo, točnije 217. Drago mi je što je taj trend u porastu. To znači da poljoprivreda i dalje živi te da u nju treba ulagati. Svi znamo da ne želimo postati ovisni samo o uvoznoj hrani – dodaje Brajdić.
Miroslav Šmit, viši stručni suradnik za poljoprivredu, ugostiteljstvo i trgovinu potvrdio je kako su najtraženije potpore za očuvanje pčelinjeg fonda, uzgoj i držanje konja pasmine gidran, uzgoj i držanje rasplodnih jedinki u govedarstvu, umjetno osjemenjivanje plotkinja u govedarstvu, godišnji zakup prodajnog mjesta na gradskoj tržnici, proizvodnja u plastenicima.

– Od oko 123 tisuće eura negdje oko 70 % je namijenjeno upravo stočarstvu gdje kroz subvencije stimuliramo od umjetnog osjemenjivanja, tova, zadržavanja prvotelki… Ako uzmemo i uzgoj naših gidrana da je grana stočarstva, koja se razvila upravo ovdje na području grada Bjelovara, samo na njih otpada 25 tisuća eura. Bili smo u nekoliko navrata i kod naših voćara koji su zainteresirani i koji nadalje postavljaju zahtjeve za subvencije u voćarstvu – pojašnjava Miroslav Šmit.
OBITELJ GALIN I OSTANAK U STOČARSTVU
Branko Galin pojasnio je što ga je zadržalo upravo u stočarstvu bez obzira na teške uvjete opstanka.
– Sve se održalo silom prilika. Do 2000. sam radio u tvornici traktora te je to propalo i onda se moralo pronaći nešto od čega će se živjeti. Kao branitelj sam dobio 10 hektara poljoprivrednog zemljišta od RH i to mi je pomoglo uz ono što smo već imali. Moji roditelji su se bavili s tim pa smo mi to onda proširili – započinje svoju priču Branko Galin.

Mlijeko im je najvažniji dio proizvodnje.
– Mlijeko je broj jedan. Od toga najviše imamo koristi i najbolju proizvodnju. A sve ostalo je potpora tom mlijeku da bismo mogli funkcionirati na današnjem tržištu. Jer tu nemaš neke sigurnosti što će biti sutra. Nažalost nemamo više kapaciteta da bismo proširivali, a nemamo dovoljno niti zemlje. Sveukupno radimo nekih 25 hektara.
Naglasio je kako im gradska potpora puno znači.
– Jako nam puno to znači. Onda možemo računati na to da ne moramo neke teliće prodati nego ih ostavimo u daljnjem uzgoju. Nama tih 1600 eura pokriva četiri telića koje sam mogao ostaviti te ih nisam morao dalje prodavati – dodaje.
Ističe zašto je važno podupirati domaće.
– Jako je to važno jer s uvoznim ima problema. Dovezu životinje s bolešću, ima dosta uginuća. Ovi su već adaptirani, domaći su, nemaš velikih problema s njima. U našem selu jako je malo krava. Držim ja i moji susjede dovode da dijete da vide krave dok ih još mogu vidjeti. Susjed pokraj drži dva konja i još jedan tovi rumunjsku telad. I to je to. Pratio sam predsjedničku kampanju i nitko poljoprivredu nije spomenuo… Sve im je bitnije od poljoprivrede. Ne vidim velikom pomaka. No, ja to volim. Drži me ljubav prema stoci, inače bih već davnih dana odustao – kaže nam Branko Galin.